הכירו: המועמדת של אוחנה לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה

הדעות בפרקליטות היו חלוקות אתמול בנוגע למינויה של אורלי בן ארי-גינזברג למ"מ פרקליט המדינה ■ מקור המעורה בפרטים אמר כי היא פרקליטה מקצועית ומוערכת ■ אחר ציין שהעובדה כי לא הצליחה להיבחר לתפקיד פרקליטת מחוז - מלמדת כי אינה מתאימה לראשות הפרקליטות

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
אורלי בן ארי גינזברג
אורלי בן ארי-גינזברג. נחשבת למינוי לא ראויצילום: דוברות משרד המשפט

שר המשפטים אמיר אוחנה הפתיע אתמול (ג') כשהודיע כי בחר באורלי בן ארי-גינזברג לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה, במקומו של שי ניצן שעוזב לאחר שש שנים בתפקיד.

אמנם מדובר במינוי לשלושה חודשים, שייתכן שיוארך מעבר לכך עד להשבעת שר משפטים שלא בממשלת מעבר, אך ברור כי מי שיעמוד בראש המערכת בזמן הקרוב הוא מי שילווה את תיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו, כך שזהו מינוי בעל חשיבות קריטית.

בן ארי-גינזברג, 54, נשואה ואם לשלושה ילדים, מתגוררת בתל אביב. היא בעלת תואר ראשון במשפטים בהצטיינות מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במשפטים בהצטיינות מאוניברסיטת בר-אילן. כמו כן, היא בעלת תואר שני במדע המדינה מאוניברסיטת חיפה, ובוגרת המכללה לביטחון לאומי.

בן ארי-גינזברג מכהנת מאז 2012 כמשנה לפרקליטת מחוז מרכז (פלילי). את דרכה המקצועית היא החלה ב-1989 כאשר התמחתה בפרקליטות מחוז המרכז (פלילי) ולאחר מכן התמחתה גם אצל סגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת (בדימוס) הדסה בן-עתו. ב-1991 עבדה במשך שנה במשרד עו"ד חנה ברוכי בתחומי עבירות הצווארון הלבן ומ-1992 ועד היום היא עובדת בפרקליטות מחוז מרכז (פלילי). בנוסף, בן ארי-גינזברג מרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב.

בן ארי-גינזברג התמודדה פעמיים לתפקיד פרקליטת מחוז מרכז (פלילי), אך לא נבחרה, כמו גם על תפקיד פרקליטת מחוז ת״א הפלילית - ולא נבחרה לתפקיד. ב-2012 נבחרה לתפקיד במקומה עו"ד רונית עמיאל - מי שהיתה התובעת בתיק עבירות המין נגד נשיא המדינה לשעבר, משה קצב. בינואר 2018 הפסידה בן ארי-גינזברג פעם נוספת את התפקיד - לפרקליטת המחוז הנוכחית, עו"ד רחל אבישר-אבלס. בוועדת המכרזים שבחרה את אבישר-אבלס ישב גם פרקליט המדינה היוצא, ניצן.

הדעות בפרקליטות המדינה היו חלוקות אתמול בנוגע למינויה של פרקליטה אלמונית באופן יחסי לתפקיד כה בכיר. מקור המעורה בפרטים אמר כי מדובר בפרקליטה מקצועית ומוערכת בקרב הפרקליטים. מקור אחר מסר כי עצם העובדה שהיא לא נבחרה לתפקיד פרקליטת המחוז - מלמד על כך שהיא אינה מתאימה לעמוד בראש הפרקליטות.

מקור נוסף בפרקליטות המדינה הסביר שעצם העובדה כי בן ארי-גינזברג מתמחה בעיקר בעבירות פשיעה מהתחום הפלילי ובעבירות ביטחוניות, אך חסרת ההתמחות הנדרשת ממי שעומד בראש המערכת - כמו התמחות בעבירות צווארון לבן ושחיתות, וכן הבנה במשפט המינהלי והאזרחי - מראה כי היא אינה יכולה לשמש בתור פרקליטת המדינה אפילו בתפקיד זמני של מילוי מקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker