בית הדין לעבודה פסל מכרז לתפקיד בכיר ברמ"י - וקבע כי המנכ"ל הונע משיקולים זרים

בית הדין לעבודה פסק כי במכרז למשרת מנהל מרחב שמירה במחוז תל אביב נפל פגם חמור ■ השופטת קבעה כי דעתו של מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, היתה "נעולה" עוד בטרם החל המכרז - ולכן לא יוכל לשבת בוועדה המחליטה על המינוי

אפרת נוימן
מנכ"ל רמ"י, עדיאל שמרון
מנכ"ל רמ"י, עדיאל שמרוןצילום: עופר וקנין

בית הדין האזורי לעבודה מתח ביקורת על הליכי המכרז שנערך ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י) למשרת מנהל מרחב שמירה במחוז תל אביב - כולל ביקורת נקודתית על מנכ"ל רמ"י עדיאל שמרון.

מאז ספטמבר 2013 מכהן בתפקיד מנהל מרחב שמירה תל אביב-מרכז, במינוי זמני, עמיר גילת. ב-2016, לאחר שהמכרז לתפקיד הוקפא למשך יותר משלוש שנים, פנה שלומי גרופר, מפקח ברמ"י, אל אגף בחינות ומכרזים בנציבות שירות המדינה, ולאחר מכן לרמ"י עצמה - וביקש כי יתערבו בהליכי חידוש המכרז.

רק לאחר שהגיש גרופר בקשה לבית דין לעבודה בסוף 2018, באמצעות עו"ד אילה הוניגמן, נפתחו הליכי מכרז - וגילת נבחר. בעקבות זאת, הגיש גרופר בנובמבר האחרון בקשה לצו מניעה שיורה לרמ"י להקפיא את הליכי המכרז על רקע התנהלות פסולה בהליך.

גרופר טען כי יש לפסול מוועדת הבוחנים את ישראל סקופ, מנהל החטיבה לשמירה על הקרקע, ואת שמרון. זאת, לאור התעמרות שחווה גרופר מצד סקופ (שאושרה בקביעה בתיק אחר), שלא זכתה לטיפול מצד שמרון; והעובדה שהם ישבו בוועדה הקודמת וגיבשו דעתם בנוגע לבחירת גילת.

בהחלטה, שניתנה ביום חמישי על ידי השופטת יפית זלמנוביץ גיסין, בהסכמת נציגת ציבור העובדים, נקבע כי נפל פגם היורד לשורשו של הליך ופוגם במראית פני הצדק והשוויון - ולכן יש לבטל את המכרז, ולהורות על כינוס ועדת בוחנים חדשה בהרכב שונה. לפי ההחלטה, קיים חשש שסקופ ושמרון בחרו בגילת לאור שיקולים לא ענייניים, והיו נגועים במשוא פנים.

לא במועדון המעריצים

בהחלטה נכתב כי "לא ברור מדוע בחרה המשיבה לטאטא אל מתחת לשטיח את התלונות ההדדיות ששטחו המבקש ומר גילת זה נגד זה, ואת תלונת המבקש נגד מר סקופ. טענת המשיבה כי נוכחותו של מר סקופ בוועדת הבוחנים חשובה בשל היותו הממונה ובעל המקצוע, אין די בה כדי להכשיר את נוכחותו בוועדה, שעה שעל פניו סקופ ושמרון אינם נמנים על מועדון המעריצים של המבקש, ורואים בו כטרדן המתערב, אשר שוב ושוב גורם לכך שלא ניתן יהיה 'להכשיר' את המשך העסקתו של גילת בתפקידו".

לגבי שמרון נכתב - לאחר שלא הוכחש כי הוא אמר באירוע חברה כי גם אם ייפסל המכרז פעם נוספת, יזכה בו גילת - כי דעתו היתה מגובשת ו"נעולה" עוד בטרם הציג גרופר את מועמדותו, נגועה בחוסר תום לב ופוגעת בעיקרון השוויון. השופטת הוסיפה כי פרק הזמן הארוך שבו כיהן גילת בתפקיד מעניק לו יתרון על פני המועמדים האחרים וכי ועדת הבוחנים לא התייחסה לכך.

לדברי השופטת, "אף שלא נמצא כי קיים מקור נורמטיבי האוסר על מי שממלא באופן זמני תפקיד זה או אחר להתמודד על התפקיד אותו מילא כממלא מקום עם פתיחת מכרז מתאים, ודאי שיש מקום כי ועדת הבוחנים תשקול נתון זה, שיש בו כדי לפגוע במראית העין של השוויון בין המועמדים".

בשורה התחתונה, בית הדין לעבודה ביטל את זכייתו של גילת במכרז; וקבע כי בוועדת הבוחנים החדשה לא יישבו סקופ ושמרון "אשר קיים חשש כי דעתם נעולה". השופטת סיכמה את ההחלטה: "שקיפות ומראית עין של פני הצדק ושקילת שיקולים ענייניים ורלוונטים אינם סיסמאות ריקות מתוכן, אלא ערכים העומדים בבסיס חזקת תקינות המינהל והמשפט הציבורי. כל אלה הוכתמו, בענייננו, בשיקולים זרים, ועל כך יש להצר". רמ"י חויבה בהוצאות של 12 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker