כך תיראה המהפכה בפרסומות של רואי חשבון

לפי תיקון חדש שהועבר כעת להערות הציבור, רואי חשבון יוכלו לפרסם גם באינטרנט וברשתות חברתיות ולשלם עבור פרסום מאמרים מקצועיים והשתתפות בכנסים – כל עוד ברור שמדובר בפרסומת ■ "רואי החשבון נאלצו להתמודד עד היום עם כללי פרסום אנכרוניסטיים"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
מחשבון
"מדובר במהפכה של ממש"צילום: דניאל בר און

כללי הפרסומת של רואי החשבון צפויים להשתנות ולאפשר גמישות רבה יותר מזו המותרת כיום: תיקון חדש מרחיב את אפשרויות הפרסום של רואי החשבון גם לפרסום באינטרנט, ברשתות חברתיות וביישומונים שבהם נאסר עליהם לפרסם עד כה. התיקון מאפשר שימוש בכל אמצעי פרסום שלא נאסרו מפורשות, ומתייחס גם לפרסום בתשלום של מאמרים והשתתפות בתשלום בפורומים.

מדובר בתיקון לתקנות רואי החשבון (התנהגות שאינה הולמת את תנאי המקצוע) שגובש על ידי צוות שכלל נציגים ממועצת רואי החשבון, לשכת רואי החשבון והייעוץ המשפטי במשרד המשפטים. בשלב זה מדובר בתזכיר להערות הציבור. עם השלמת התהליך ולאחר אישור התקנות בוועדת חוקה בכנסת, הן ייכנסו לתוקף.

הנוסח המוצע של התקנות מתבסס על סקירות השוואתיות ביחס להסדרים הנוגעים לפרסומת מותרת לרואי חשבון בכמה מדינות בעולם, וכן השוואה לכללי הפרסומת במקצועות נוספים, ובהם כללי לשכת עורכי הדין (שתוקנו ב-2018). ההוראות יחולו גם לגבי פרסומות שהחלו להתפרסם לפני הכניסה של התקנות לתוקף.

התיקון מאפשר כאמור כל אמצעי פרסום - כל עוד הוא לא נאסר באופן מפורש בתקנות. דוגמאות לפרסומות אסורות הן שלט חוצות שאינו על משרד רואי החשבון, פרסום על גבי תחבורה ציבורית, "פרסומת קופצת" ופנייה יזומה למי שאינו לקוח ולא הביע התעניינות בשירותיו של המפרסם.

במסגרת התיקון מוצע להתיר שימוש בתמונות, בגרפים ובסרטונים וישנה רשימה של 15 פרטים שפרסומת יכולה לכלול. הרשימה רחבה יותר מזו הקיימת כיום, וכוללת למשל משרות הוראה שבהן משמש או שימש רואה החשבון, ספרים ומאמרים שכתב, תפקידים שהוא ממלא, לרבות בשירות הציבורי והצבאי, ופעילות התנדבותית. בהקשר זה ישנה גמישות פרסומית לעומת המצב הקיים, שכן אחד הסעיפים קובע כי פרסומת יכולה לכלול מלל כללי שעניינו הצעת שירותי ראיית חשבון ושירותים נלווים, שאינו כולל התייחסות לשכר הטרחה.

איריס שטרק. עוזבת את ליגת העל לנשים
רו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי החשבוןצילום: אמיל סלמן

עוד קובע התיקון כי רואה חשבון רשאי לשלם בעד פרסום מאמרים מקצועיים, ראיונות והשתתפות בפורומים - כל עוד מצוין במסגרתם במפורש כי מדובר בפרסומת. בדברי ההסבר נכתב כי בפני המועצה נדונו תלונות בנושא זה, וכי לאור הערך השיווקי עבור רואה החשבון יש מקום להסדירו ולהבהירו, כפי שנעשה בכללי לשכת עורכי הדין.

במצב כיום קובעות התקנות כי לא ניתן לכלול בפרסומת דברי שבח עצמיים, מצג שווא ועובדות מטעות. כמו כן, אין לפרסם שמות לקוחות בעבר ובהווה, שכר טרחה, תפקיד ציבורי שממלאים לפי דין ותוצאות שהושגו עבור לקוחות בעניינים מקצועיים.

התיקון החדש לא מתייחס במפורש לאותן הגבלות, אלא קובע באופן כללי כי רואה חשבון ראשי לעשות פרסומת לעצמו - אלא אם יש בה כדי להטעות או להטריד את הציבור, לפגוע ברגשות הציבור או בשמו הטוב של אדם (הגבלות שאינן כלולות במצב הקיים), לפגוע בכבוד המקצוע או באי תלותו כרואה חשבון, או להוות דברי שבח עצמאיים. עם זאת, מותר לתאר תחומי עיסוק, כמו התמחות בתחום מקצועי מסוים, ללא דירוג או השוואה לאחרים.

בנוסף, מוצע להחיל את כללי הפרסומת גם על פרסומת המבוצעת בישראל על ידי פירמה בינלאומית, כאשר ברור כי הפרסומת נועדה עבור המשרד הישראלי הפועל תחת שמה או מהווה נציגות שלה. ההוראה מתייחסת רק לפרסומת פיזית בישראל ולא תחול על פרסומת באינטרנט (הניתנת לצפייה גם בישראל) - אלא אם היא מתייחסת באופן מפורש לרואה חשבון בעל רישיון ישראלי.

רו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי החשבון: "מדובר במהפכה של ממש באפשרויות הפרסום עבור ציבור רואי החשבון, שעד היום נאלצו להתמודד עם כללי פרסום אנכרוניסטיים. זהו מרכיב שיווקי חשוב בשוק תחרותי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker