שי ניצן על מיקי גנור: "עד מדינה שלא מקיים את ההסכם - אין להתפלא שנעמיד אותו לדין"

"הסכם צריך לקיים, כך היה וכך יהיה", הסביר פרקליט המדינה בנאומו אמש, ולא חשש להתייחס לסוגיות הבוערות: תיק 3000, פסילת מפלגות הימין הקיצוני והריסת בתי מחבלים ■ "בכניסה לגן עדן תעמוד לזכותי פסילתם של בן-ארי, גופשטיין ומרזל מלהתמודד לבחירות לכנסת"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי ניצן באוניברסיטת תל אביב, החודש
פרקליט המדינה שי ניצן צילום: מוטי מילרוד

במה שמסתמן כנאומו האחרון, סיכם פרקליט המדינה שי ניצן כ-30 שנה של עשייה בפרקליטות בכנס העמותה למשפט ציבורי בחיפה אמש (יום ה'). הוא לא חשש להידרש לנושאים שנויים במחלוקת כדוגמת פסילת מפלגות מהימין הקיצוני מהתמודדות לבחירות בכנסת, או עמדת המדינה שמיוצגת על ידי הפרקליטות ומוגשת לבג"ץ בנושא הריסת בתי מחבלים. 

ניצן שטח את עמדתו גם בנוגע לכתב החשדות בתיק הצוללות: "החלטנו להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד חשודים רבים בתיק 3000, ביניהם שר לשעבר (מודי זנדברג, ב"א) ומפקד חיל הים בדימוס (אליעזר מרום, ב"א). תמיד הבטחנו שלא נהסס ולא נירתע להילחם בשחיתות ונראה לי שאנחנו עומדים במילתנו.

"עם זאת אני רוצה להזכיר שלכל החשודים עומדת חזקת החפות. איש בל ימהר להרשיע אותם. וכפי שידוע לכל החשודים עומדת זכות השימוע, ואנו חפצים לשמוע, ולפעמים משנים את עמדתנו בעקבות השימוע".

ניצן שעומד בלב הסערה ומותקף לא אחת על-ידי גורמים מימין בעקבות הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה, ביקש להדגיש את חשיבות המוסד השנוי במחלוקת - עד המדינה: "אחד האנשים שהחלטתי לשקול להגיש נגדו כתב אישום (מיקי גנור ב"א) - נחתם איתו הסכם עד מדינה. זהו הכרח בל יגונה, ופסיקת בתי המשפט הכירה בכך.

מיקי גנור בבית המשפט בראשון לציון, במארס
מיקי גנור בבית המשפט בראשון לציון, במארסצילום: תומר אפלבאום

"הסכם צריך לקיים, עד מדינה שלא מקיים את ההסכם, למשל משנה את עדותו או לא משתף פעולה - אין להתפלא שנעמיד אותו לדין. כך היה וכך יהיה".

מאבק בגזענות

הנאום של ניצן היה סיכום דרכו בפרקליטות והתוויית דרך לבא אחריו: "הכוח שיש לפרקליט להילחם בעד קידום זכויות האדם ומיגור הגזענות הוא רב", אמר. הוא סיפר על תקופת התמחותו בבית המשפט העליון תחת נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק. "השנה הייתה 1984 והנושא של פסילת המפלגה של מאיר כהנא ותנועת כך להתמודד בבחירות לכנסת הגיע כעתירה".

ניצן סיפר שברק הסביר לו שצריך לתת לכך ולכהנא להתמודד לכנסת בנימוק שמדובר ב"רוחות שעה חולפות. הטבע האנושי יקיא אותו מקרבנו", דברי ברק - שאמש ישב בקהל והקשיב לדברי ניצן.

"הנשיא ברק הכשיר את התמודדותו של כהנא. לימים התחלתי לעבוד כפרקליט המדינה והייתי עוזרה של פרקליטת המדינה דורית ביניש, הגיעה שנת 1992 ושוב כהנא הגיע לכנסת ועלתה השאלה אם צריך לתת לו להתמודד. בינתיים חוק יסוד: הכנסת שונה והוכנסו לו עילות פסילה שבגינן ניתן למנוע מרשימת מעומדים להתמודד בכנסת. ביניש אמרה שצריך לפסול את כהנא, והיא נתנה לי את הזכות לייצג עמה בתיק בבית המשפט העליון.

"אמרתי לעצמי שעברו כמה שמונה שנים, והנה הרוחות שעליהן דיבר אהרן ברק לא חולפות. לכן צריך לנהל את התיק ולבסוף העליון קיבל את עמדתנו ופסל את רשימת כך ". ניצן אף הוסיף: "אם אני זוכר נכון, אנשי סיעת הליכוד הצביעו בעד פסילת כהנא בוועדת הבחירות בכנסת".

מימין: ברוך מרזל, אדווה ביטון, איתמר בן גביר ובנצי גופשטיין במסיבת עיתונאים של עוצמה יהודית, באוגוסט
מימין: ברוך מרזל, אדווה ביטון, איתמר בן גביר ובנצי גופשטיין במסיבת עיתונאים של עוצמה יהודית, באוגוסטצילום: אמיל סלמן

לדבריו, בשבתו כפרקליט המדינה "ראיתי את הדברים שאמר המועמד מיכאל בן ארי והזדעזעתי. אבל אמרו לי שאין שום תקדים, מעולם לא פסלו מועמד ספציפי מלהתמודד בבחירות לכנסת אלא נפסלו רק רשימות. אני כל כך שמח שהתקבלה עמדת היועמ"ש בבג"ץ לפסול את בן ארי, כי הכהניזם מלווה אותנו כבר כמה עשורים, לצערי לא מדובר ברוחות שעה חולפות". הוא תיאר כיצד בבחירות של 2019 נדרש לעניין הרשימה שכללה את בנצי גופשטיין וברוך מרזל. "היתה עלינו התנפלות אדירה בעקבות פסילתו של בן ארי, אבל אמרנו שנדבוק באמת. יש כאן אזרחים ערבים שהדברים שנאמרו על ידי המועמדים של עוצמה יהודית צורבים בבשרם. אי אומר שאני יהודי והדברים צורבים בבשרי לא פחות. בית המשפט קיבל את עמדתנו ופסל את גופשטיין ומרזל".

הוא סיכם: "המעגל הזה של מאבק בגזענות, התחיל עבורי כמתמחה בעליון והסתיים כמעט בסוף דרכי כפרקליט מדינה. אם בכניסה לגן עדן או לגיהנום יבקשו להגיד דבר אחד לזכותי, זה הדבר".

"זכויות האדם הפלסטיני חשובות מאוד, ואהבת את הגר ציוונו בתורתנו"

"במשך שנים רבות סנטו בי בנושא תיקי הביטחון. היה צד במפה הפוליטית שהגדיר אותי 'ביטחוניסט'. אני גאה להיות ביטחוניסט", אמר ניצן.

אבל לדבריו, דווקא מתחום הביטחון אפשר לקדם את זכויות האדם. כך למשל הציע לבטל כמה שיותר מתקנות ההגנה לשעת חירום שהבריטים קבעו, ומופעלות בעיקר לגבי פלסטינים. "ישראל במצב לא נורמלי של עימות מזוין כבר 72 שנה, ובמהלך הזמן הצלחנו לבטל חלק לא מבוטל מהתקנות". בשלב הזה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי, ומי ששמו עלה על ידי שר המשפטים כמועמד להחליף את ניצן אך  פרש מהמרוץ, אמר בעודו בקהל: "חצי מהתקנות הצלחנו לבטל".

ניצן התייחס לנקודה שנויה במחלוקת, הריסת בתי מחבלים: "כל הריסת בית של מחבל, אני והיועץ מאשרים באופן אישי. זה עולה לנו בדמים. זה צעד קשה שנפגעת ממנו גם הסביבה של המחבל. עדיין אני מאמין בזה בלב שלם, בגלל שאני מקשיב לגורמי הביטחון שמאמינים שזה נחוץ".

בהקשר לזכויות חשודים ונאשמים שלעתים קרובות מעוררות ביקורת נגד הפרקליטות, כמו למשל בעניינו של ניר חפץ, אמר ניצן: "החלוקה היא כאילו הסנגוריה דואגת לזכויות נאשמים ואילו הפרקליטות לא. אנחנו מחנכים את הפרקליטים לכך שזכויות חשודים ונאשמים הן דבר קדוש. נגיש כתב אישום רק כשנדע שיש סיכוי סביר להרשעה, ואם במהלך ניהול תיק נראה שאין סיכוי סביר להרשעה, נמשוך את כתב האישום".

את נאומו סיים ניצן באומרו: "אנחנו מנסים כמיטב יכולתנו לקדם חברת מופת על בסיס החזון של חוזה המדינה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker