מנדלבליט: אני לא חפץ במחלוקת - אך לא אתפשר על מ"מ פרקליט המדינה

היועץ המשפטי לממשלה: "בכוונתי לעמוד על העקרונות של שלטון החוק, ועל כך שההחלטה על תפקיד כה חשוב תיעשה באופן שמבטיח את עצמאותו של נושא המשרה, את אי תלותו, ואת אמון הציבור בכך"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
אמיר אוחנה, שר המשפטים
שר המשפטים אמיר אוחנה והיועמ"ש אביחי מנדלבליטצילום: אמיל סלמן
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, נשא דברים הערב (ה') בכנס העמותה למשפט ציבורי שנערך בחיפה. הוא התייחס למינוי ממלא מקום לתפקיד פרקליט המדינה, במקומו של הפרקליט הנוכחי, שי ניצן, שמסיים את תפקידו בעוד כשבוע.

"מאחר שאנחנו נמצאים בתקופת ממשלת מעבר, לא ניתן לכנס את ועדת האיתור הנדרשת לשם מינויו של פרקליט מדינה קבוע. לפיכך, נדרש מינויו של ממלא מקום. הסמכות לכך נתונה בידי שר המשפטים. אף אחד לא חולק על כך." הדגיש היועץ. 

"מדובר בסמכות הכללית המוקנית לכל שרי הממשלה, למנות ממלאי מקום לבעלי תפקידים בכירים במשרדיהם - כמאה תפקידים שונים. אולם, בכך אין די, שכן הפעלת הסמכות הכללית המתוארת בנסיבות הקונקרטיות של תפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה, הינה בעלת משמעויות משפטיות. כפי שמסרתי לפני מספר ימים, מינויו של ממלא מקום פרקליט המדינה איננו שקול, בכל הכבוד, למינויו של ממלא מקום של גורם מקצועי אחר במשרדי הממשלה, בכיר ככל שיהיה".

"במצב הפוליטי הקיים, אף אין לדעת מה יהיה משך התקופה בה ישמש ממלא המקום בתפקידו, ואין לשלול את האפשרות כי מדובר יהיה בחודשים ארוכים. בהיעדר ועדה מקצועית ועצמאית לאיתור מועמד לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה, קמה חובה לכונן מנגנון חלופי, גם אם מצומצם יותר, שישמש לאותה מטרה. בהתאם להודעה שפרסם שר המשפטים לאחר שחוות דעתי הועברה לידיו, בכוונתו להיוועץ בי לאחר שישלים את סבב הראיונות שהוא מקיים עם המועמדים אותם ביקש לראיין לתפקיד. אני בהחלט מקווה כי בעקבות אותה התייעצות, תושג הסכמה באשר לממלא המקום שיתמנה לתפקיד. זה הדבר הנכון".  אמר היועץ המשפטי לממשלה.

"אין מקום למחלוקות או לעימותים בקשר למינויו של אחד משומרי הסף החשובים ביותר במדינת ישראל. אני בוודאי לא חפץ במחלוקת או בעימות עם שר המשפטים, או עם כל שר אחר בממשלה. אבל גם אין בכוונתי להתפשר בעמידה על העקרונות של שלטון החוק, ועל כך שההחלטה על תפקיד כה חשוב תיעשה באופן שמבטיח את עצמאותו של נושא המשרה, את אי תלותו, ואת אמון הציבור בכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker