חיות על המתקפות נגד מערכת המשפט: "שלטון החוק אינו שלטון המשפטנים"

נשיאת בית המשפט העליון: "איש מאיתנו אינו חף מטעויות, ועל כן בהחלט נדרשים מנגנוני בקרה ופיקוח - אך בין המנגנונים כאלה ובין ביקורת משולחת רסן תוך הטלת דופי אישי - רב המרחק"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיותצילום: מארק ישראל סלם

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, התייחסה הערב (חמישי) לשיח הציבורי בדבר שלטון המשפטנים והשימוש במושג המשילות - כדי ליצור הרתעה מפני הכרעות בג"ץ בנושאים "פוליטיים". חיות אמרה את הדברים בכנס העמותה למשפט ציבורי, שנערך בחיפה.

"לאחרונה מתגברים בקרבנו קולות המבקשים להציג את עיקרון שלטון החוק כ'שלטון המשפטנים' וכאבן נגף העומדת בדרכה של מה שמכונה על ידי אותם הגורמים 'משילות'. אין טעות גדולה מזו", אמרה חיות.

"שלטון החוק והמשפט אינו 'שלטון המשפטנים'. השופטים, המשפטנים בשירות הציבורי ובכללם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, וכל יתר גורמי אכיפת החוק המופקדים מתוקף משרתם על משמר שלטון החוק, עושים זאת באמונה, במקצועיות ומתוך תחושה עמוקה של שליחות".

עוד הוסיפה חיות כי גם הגורמים המשפטיים כפופים לחוק ולעיקרון שלטון החוק. "ביטוי לכך ניתן למצוא למשל בסעיף 11 לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, הקובע כי כל רשות מרשויות השלטון חייבת לכבד את הזכויות שלפי חוק-יסוד זה", הוסיפה חיות.  

חיות התייחסה לביקורת הנמתחת על הפרקליטות ועל מגנוני הבקרה עליה. "איש מאיתנו אינו חף מטעויות, ועל כן בהחלט נדרשים מנגנוני בקרה ופיקוח גם על כל אחד ממשרתי הציבור שהזכרתי. אך בין מנגנונים כאלה ובין ביקורת משולחת רסן החותרת תחת הלגיטימיות של מוסדות משפטיים במדינת ישראל, תוך הטלת דופי אישי, חסר שחר וחסר אחריות במשרתי הציבור הללו, רב המרחק", אמרה. 

חיות התייחסה למחלוקות על סמכויותיו של בג"ץ ועל הפרשנות שיש להעניק למושג שלטון החוק. "מלומדים רבים הדגישו כי קיומה של מערכת שלטונית המחויבת לעקרונות שלטון החוק במובן הפורמלי, היא בלבד אינה ממצה את עומקו, עושרו וחשיבותו של מושג זה", אמרה חיות. 

בסיום דבריה התייחסה חיות לאיזון בין שלושת הרשויות. "אף שהאחריות ליישום שלטון החוק מונחת במידה רבה על כתפי הרשות השופטת, בית המשפט אינו יכול להגן על עיקרון זה לבדו. בית המשפט אינו מחוקק חוקים, אינו קובע מדיניות ואינו מופקד על הציות לפסיקותיו", אמרה חיות. 

האחריות לשמירה על שלטון החוק, לפיכך, היא אחריות משותפת של כלל רשויות המדינה, וגם של הציבור, שעל הציות שלו לחוק ועל יכולתו לזהות עוולות ולהביאן אל סיפו של בית המשפט, נסמכות מערכות אכיפת החוק בפעולתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker