היועץ המשפטי לכנסת לבג"ץ: מינויו של בנט לשר הביטחון - בניגוד לחוק

בעתירה שהוגשה נטען כי מינויו של בנט לתפקיד נעשה בניגוד לחוק יסוד: הממשלה - הקובע כי ניתן למנות שר בתקופת ממשלת מעבר רק במקרה שבו השר הקודם התפטר או פוטר ■ עם זאת, היועמ"ש לכנסת ביקש להחיל את פרשנות החוק כך שלא תשפיע על כהונתו של בנט

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון נפתלי בנט (מימין) והרמטכ"ל אביב כוכבי
שר הביטחון נפתלי בנט (מימין) והרמטכ"ל אביב כוכביצילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, הגיש הערב (ב') את עמדתו לבג"ץ בנוגע למינויו של ח"כ נפתלי בנט (הימין החדש) לתפקיד שר הביטחון בתקופת ממשלת מעבר. זאת, בהמשך לעתירה שהוגשה על ידי עמותת שומרי הסף - התנועה להגנת ערכי שלטון החוק.

בעתירה, שהוגשה על ידי עוה"ד יוסי אור-הכהן וליאור דץ, נטען כי מינויו של בנט לשר הביטחון נעשה בניגוד להוראות סעיף 30 (ד) לחוק יסוד: הממשלה - הקובע כי ממשלת מעבר "רשאית למנות חבר כנסת להיות שר בתפקידו של שר שחדל לכהן, מינויו של שר לפי סעיף קטן זה אינו טעון אישור הכנסת". כלומר, סעיף החוק מאפשר למנות שר בתקופת ממשלת מעבר רק במקרה שבו השר הקודם התפטר או פוטר.

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון
היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינוןצילום: אמיל סלמן

היועמ"ש לכנסת שהגיש את עמדתו לבג"ץ מסכים עם עמדת העותרים: "סעיף 30 (ד) לחוק יסוד: הממשלה, על פי לשונו ותכליתו, עוסק במקרה שבו מינוי שר בממשלת מעבר, ללא אישור הכנסת, הוא במקום שר שחדל לכהן בממשלה - למשל במקרה שבו שר התפטר או פוטר מן הממשלה בתקופת ממשלת מעבר", כתב ינון. "אך הסעיף אינו מאפשר מינוי שרים ללא אישור הכנסת במקרים אחרים, כגון: שינוי תפקידים בתוך הממשלה או מינוי שרים חדשים במקום שרים שממשיכים לכהן בממשלה".

עם זאת, ינון כתב כי חרף כך שלשיטתו מינויו של בנט לא נעשה כדין ולפי הוראות החוק, הוא מבקש מבית המשפט להחיל את הוראות החוק מכאן והלאה כך שבנט יוכל להמשיך לכהן בתפקיד. "אשר למינוי שר הביטחון, ח"כ נפתלי בנט, מושא העתירה, היועץ המשפטי לכנסת יטען כי ככל שבית המשפט יחליט לאמץ את פרשנותו לסעיף 30 (ד) לחוק יסוד: הממשלה, הרי שיש להחילה מכאן ואילך. זאת, משום שהיקף תחולתו של סעיף 30 (ד) לא נדונה עדיין בפסיקה, נוכח העובדה שמינוי השר בנט נסמך על פרשנות היועץ המשפטי לממשלה לסעיף החוק ומאחר שהמינוי נסמך על מינויים קודמים שנערכו באופן דומה".

באשר לשאלה האם ניתן למנות שרים לאחר שנתניהו ייאלץ להתפטר בעקבות כתבי האישום שהוגשו נגדו, עונה ינון כי "ייכנס לגדר שר שחדל לכהן לפי סעיף 30(ד), ויקום הצורך למנות שר אחר במקומו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום