יועמ"ש הכנסת: החסינות של נתניהו - בידיים של ליברמן

היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, הוציא היום אחר הצהריים חוות דעת ממנה משתמע כי הכנסת יכולה להחליט בעניין החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו - עוד לפני הבחירות

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Dan Balilty/The New York Times

היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, הוציא היום אחר הצהריים חוות דעת ממנה משתמע כי הכנסת יכולה להחליט בעניין חסינות ראש הממשלה בנימין נתניהו - עוד לפני הבחירות. אם הכנסת תבחר לא לעסוק בנושא - הרי שתחילת משפטו של נתניהו תמתין עד לאחרי הבחירות הבאות. כל זאת - בהנחה שהמערכת הפוליטית לא תשכיל להקים ממשלה בעשרת הימים הקרובים.

משמעות הודעתו של ינון היא שעתידו המשפטי של נתניהו נתון בידיו של אביגדור ליברמן, שכן גם בסוגיית החסינות יו"ר ישראל ביתנו הוא לשון המאזניים.  

במכתב שהוציא ינון הוא התייחס לשאלה מתי יהיה ניתן לדון בבקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו - אם זה יחליט להגיש בקשה שכזו. בקשת החסינות של נתניהו וכל ח"כ אחר, צריכה לעלות לדיון בוועדת הכנסת. אלא שכל עוד לא מוקמת בישראל ממשלה – לא מוקמת גם ועדת כנסת.

ינון קובע כי "גם אם בעת הזאת לא קמה חובה משפטית על הכנסת להקים את ועדת הכנסת, אם חברי הכנסת יסברו כי נוכח חשיבות הדיון בבקשת החסינות יש מקום לחרוג מההתנהלות המקובלת בכנסת - ויתגבש רוב לוועדת כנסת קבועה כבר בשלב זה - אינני סבור כי קיימת מניעה משפטית לעשות כן". 

לפני כחודשיים התייחס ינון לפנייה של נאשם אחר משורות הליכוד – חבר הכנסת חיים כץ, בנושא זה. ינון הודיע אז כי לאור היעדר האפשרות לדון בבקשת החסינות של חיים כץ לנוכח הפלונטר הפוליטי – אין להתחיל במשפטו עד אשר ניתן יהיה לדון בבקשת החסינות שלו.

במכתב שהוציא אחר הצהריים שב ינון ומתייצב מאחורי עמדה זו גם בהתייחסו לראש הממשלה. ינון קובע כי למרות הסיטואציה המיוחדת במערכת הפוליטית, הדבר אינו מהווה נימוק להעברת הדיון בחסינות נתניהו ישירות לכנסת.

ינון כן אומר בחוות הדעת שלו כי אם וכאשר ייערכו בחירות נוספות לכנסת ה-23 – הרי שבכנסת זו כבר יתכן שהסיטואציה הפוליטית המיוחדת תצדיק את הקמת ועדת הכנסת לפנים משורת הדין ועוד לפני הקמת הממשלה כדי לדון בחסינות של נתניהו.

בשורה התחתונה לפי חוות הדעת של ינון אם אכן יבקש נתניהו חסינות, ובהנחה שאכן תתקיים בישראל מערכת בחירות שלישית ברציפות בתחילת מרץ - הרי שמשפטו של ראש הממשלה היוצא יוכל להתחיל רק בעוד כחמישה חודשים - אלא אם הכנסת תיזום בכל זאת הקמת של ועדת כנסת עוד לפני כן. 

חברת הכנסת רויטל סוויד, המובילה את הצוות המשפטי של מפלגת העבודה-גשר, פנתה  ליו״ר הוועדה המסדרת, ח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן בבקשה כי יפעל כבר עתה להקמת ועדת הכנסת הקבועה, עוד קודם לבקשת החסינות של נתניהו: "אני קוראת לך לפעול מיד, ללא כל שיהוי, להקמת הועדה. יש לעשות הכל כדי לשחרר את המדינה והמערכת מהקיפאון המשתק והמכוון שאנחנו מצויים בו, ולמנוע מנאשמים לנצל לרעה הליכים פרוצודורליים ולנסות באמצעותם להתחמק ממשפט או לפחות לדחותו עד אין קץ. זכות הציבור לדעת את עמדת חברי הכנסת השונים. קום עשה מעשה, זהו אינטרס ציבורי ראשון במעלה בעת הזו", אמרה סוויד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker