השר אוחנה הכריז על המועמדים למ"מ פרקליט המדינה - מנדלבליט רוצה את למברגר

היועמ"ש: "הודעתי לשר המשפטים כי עמדתי היא שיש למנות לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה את המשנה לפרקליט המדינה (משפט פלילי), עו"ד שלמה (מומי) למברגר"

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אוחנה
אמיר אוחנהצילום: מוטי מילרוד

עימות בין היועמ"ש מנדלבליט לשר המשפטים אמיר אוחנה, סביב זהותו של ממלא מקום פרקליט המדינה הבא, במקום פרקליט המדינה הנוכחי שי ניצן. השר אוחנה הכריז היום על מועמדיו לתפקיד: עו"ד שלמה (מומי) למברגר - המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים; רז נזרי - המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני ניהול ותפקידים מיוחדים וציבורי - חוקתי; אורלי בן ארי - המשנה לפרקליט מחוז מרכז, דן אלדד - מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות, ואושרה גז - פרקליטת מחוז תל אביב פלילי.

בהמשך קבע היועמ"ש כי המועמד שלו לתפקיד ממלא המקום הוא עו"ד למברגר, שנחשב לאיש מקצוע מוערך מאוד במשרד המשפטים. למברגר צמח משורות הפרקליטות הפלילית, ובין היתר שימש בעבר כסגן ראש מח"ש וכפרקליט מחוז תל אביב (פלילי) ופרקליט מחוז דרום (פלילי). הוא היה מעורב בתיקים הגדולים ביותר במסגרת המאבק בפשיעה המאורגנת, כולל אלה נגד משפחות הפשע של שלום דומרני, יניב (ניבי) זגורי ואילן בן־שטרית; וכן בתיק העל של הפשיעה המאורגנת המכונה תיק 512.

לצד מועמד נוסף לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה, עו"ד רז נזרי, השתתף למברגר בדיונים שהתקיימו בתיקים 1000, 2000 ו-4000, שבגינם הוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים.

שלמה למברגרצילום: אמיל סלמן

בתיק 1000 סברו למברגר ונזרי שהסעיף המתאים הוא הפרת אמונים - זה שלבסוף עליו החליט מנדלבליט. בתיק 2000, למברגר חשב שנתניהו עבר עבר עבירות של בקשת והתניית שוחד. נזרי חשב שיש לסגור את התיק - גם בקשר למו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון מוזס.

למברגר ונזרי הסכימו שיש להעמיד את נתניהו לדין בעבירת לקיחת בשוחד בתיק 4000

להלן ההודעה המלאה שפירסם היועמ"ש:

"מוקדם יותר היום נמסרה לידי שר המשפטים חוות דעת היועץ המשפטי לממשלה בנוגע למינוי ממלא מקום פרקליט המדינה.

"על פי האמור בחוות הדעת, משרת פרקליט המדינה היא בעלת מאפיינים מיוחדים – מדובר במי שעומד בראש פרקליטות המדינה, אשר משמש כאחד מראשי מערכת אכיפת החוק והתביעה הפלילית, שני רק ליועץ המשפטי לממשלה. במסגרת תפקידו, ממונה פרקליט המדינה על כלל פרקליטויות המחוז ומחלקות פרקליטות המדינה, והוא מתווה מדיניות משפטית בתחום אכיפת החוק בכפוף להנחיות היועץ המשפטי לממשלה.
המאפיינים המיוחדים של משרה זו, בדגש על תחום אכיפת החוק, באים לידי ביטוי גם בדרך המינוי לה, שנקבעה באופן שיש בו כדי להבטיח את העצמאות המקצועית של פרקליט המדינה ואת אי-תלותו ברשויות השלטון להן הוא משמש כשומר סף. 

"בהתאם לכך, נקבע בהחלטת הממשלה מס' 1585 מיום 29.2.2004 ובהחלטת הממשלה מס' 2077 מיום 22.7.2007, כי המינוי למשרת פרקליט המדינה ייעשה באמצעות ועדת איתור מיוחדת, שבראשה עומד היועץ המשפטי לממשלה.
החלטת הממשלה קובעת באופן חריג אף את תנאי הכשירות לתפקיד פרקליט המדינה ומורה כי כדי להיכלל בין המועמדים שתציע הוועדה לשר המשפטים, צריך המועמד להיות כשיר להתמנות לשופט של בית המשפט העליון וכן להיות בעל יושר אישי ואינטלקטואלי, ובעל רמה מקצועית גבוהה ביותר ובקיאות בתחומי דיני העונשין ובתחומי המשפט החוקתי והמנהלי. 

"עוד קובעת החלטת הממשלה כי על המועמד להיות בעל תכונות אישיות של מנהיגות משפטית ושל יכולת ארגון של המערכת עליה הוא מופקד.

"הרגישות הנודעת בשגרה למינויו של פרקליט המדינה, מקבלת בימים אלו משנה תוקף, נוכח היותו מופקד אף על עבודת הפרקליטות בכל הנוגע לתיקי ראש הממשלה, וכן בכל הנוגע לתיקים אחרים הנוגעים לנבחרי ציבור בשלטון המרכזי. היבטים אלה מחזקים באופן מיוחד את הרגישות והייחודיות של קבלת החלטה בנוגע למינוי ממלא מקום פרקליט מדינה בימים אלה, ואת הצורך בהקפדה על הליך בחירה שיבטיח את עצמאותו המקצועית ואת אי-תלותו ברשויות השלטון.

"יובהר כי הרגישות המתוארת אינה פוחתת נוכח העובדה שמדובר בממלא מקום בלבד, הואיל וממלא מקום פרקליט המדינה מחזיק במלוא הסמכויות הנתונות לפרקליט המדינה עצמו. 

"כן יצוין כי במצב הפוליטי הקיים, אין לדעת מה יהיה משך התקופה בה ישמש ממלא המקום בתפקידו, ואין לשלול את האפשרות כי מדובר יהיה בחודשים ארוכים.
מכלול המאפיינים המפורטים של תפקיד פרקליט המדינה, וההיבטים עליהם הוא מופקד בתחום אכיפת החוק מחייבים, במיוחד בנסיבות הייחודיות והחריגות הקיימות בעת הזו, כי ההשפעה הפוליטית על מינוי ממלא המקום תהא מצומצמת ותחומה ככל הניתן. זאת, באופן שיבטיח את עצמאותו של ממלא המקום, את אי-תלותו בגורם הממנה, ואת אמון הציבור בטוהר השיקולים העומדים בבסיס המינוי.

בהעדר ועדה מעין זו בקשר למינויו של ממלא מקום, קיימת חובה משפטית לכונן מנגנון חלופי, גם אם מצומצם יותר, שישמש לאותה מטרה. 

לכל הפחות, נדרש כי המועמד שיישקל למינוי לתפקיד יהיה מקרב עובדי הפרקליטות הבכירים ביותר, כך שמי שימלא את התפקיד יהיה בעל הניסיון והכישורים המתאימים לתפקיד זה, וכי טרם הפעלת סמכות המינוי, יקיים שר המשפטים היוועצות ביועץ המשפטי לממשלה, אשר משמש כתובע הכללי העומד בראש מערכת אכיפת החוק. בנסיבות העניין, ובהתאם לפסיקת בית המשפט העליון בסוגיות דומות, משקלה של עמדת היועץ המשפטי לממשלה בקשר למי שימלא את מקומו של פרקליט המדינה יהיה רב ומשמעותי, וניתן יהיה לסטות ממנה רק בהתקיים טעם מהותי בעל משקל מיוחד.

בהמשך לחוות הדעת האמורה, הודיע היועץ המשפטי לממשלה לשר המשפטים כי עמדתו היא שיש למנות לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה את המשנה לפרקליט המדינה (משפט פלילי), עו"ד שלמה (מומי) למברגר. 

זאת, בשים לב לוותק הרב של עו"ד למברגר, לתפקידיו הקודמים ולתפקידו הבכיר הנוכחי, לניסיונו העשיר וליכולותיו הגבוהות.

יובהר כי אין באמור כדי להשפיע על תהליך מינויו של פרקליט מדינה קבוע, אשר יתקיים לאחר כינון ממשלה קבועה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker