ראש לשכת עורכי הדין: "לא נאפשר רמיסת מעמדה של מערכת אכיפת החוק ובתי המשפט"

עו"ד אבי חימי נשא דברים בכנס שנערך על ידי לשכת עורכי הדין ■ עו"ד ציון אמיר: "אם רמסו זכויות של נאשמים, אם שמו פשפשים במזרן - וזה לא משנה אם מדובר במחבל או סתם נאשם - אנחנו נמצאים בתוך שברו של חלום איום ונורא"

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי
יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימיצילום: מוטי מילרוד

"אנו מדינה למודת קרבות ומוקפת אויבים. לצערי, באחרונה, חלקים בציבור מצרפים לרשימת אויביה של המדינה גם את אנשי מערכת המשפט בישראל. זאת טעות מרה וחמורה ביותר שלא תעלה על הדעת" - כך אמר הערב (א') ראש הלשכה עורכי הדין, אבי חימי, בכנס בנשוא שלטון החוק – שעת מבחן, שאורגן על ידי הלשכה.

"אנחנו כאן כדי לומר באופן: מערכת אכיפת החוק אינה אויב", המשיך חימי. "אנחנו לא נאפשר את רמיסת מעמדה של מערכת אכיפת החוק ובתי המשפט; לא נאפשר הסתה נגד שומרי הסף. אסור לנו להתבונן מהצד בזמן שמתירים את דמם של בכירי המשטרה והפרקליטות. אני אומר לכם בכנות: יש בי חשש עמוק שהשיח האלים יוביל לפגיעה אישית בבכירי המערכת – וזאת סכנה של ממש לדמוקרטיה כולה".

חימי לא דילג על המתחים הפנימיים בלשכה בעניין תיקי ראש הממשלה ואם על הלשכה להתבטא בנושא: "זאת תקופה שבה כל אמירה משויכת לשאלה 'באיזה צד אתה תומך?' האם אתה בעד או נגד ראש הממשלה? האם אתה בעד או נגד מערכת אכיפת החוק? נשמעה ביקורת על כך שלא השמעתי אמירה המצדיקה את העמדתו לדין של ראש הממשלה. הגדילו לעשות חברים שביקרו אותי במלים קשות על שהעזתי לומר כי גם לראש הממשלה עומדת חזקת החפות. ביקורת שנשמעת גם בתוך הלשכה.

"לצערי יש כאלה שמעדיפים להעמיק את השסעים בחברה בשם הניסיון הכושל שלהם לסלול לעצמם דרך למפלגה כזאת או אחרת. זה קל מאוד לנאום בעצרות. קל מאוד לזכות בכותרת בעיתון או בתמיכה של חלק מהציבור על חשבון שיסוי של מחנה אחר. לי אין שום כוונה לנהוג כך. לשכת עוה"ד לא תביע עמדה על הליך משפטי שמתנהל. רק בית המשפט יחליט. לשכת עורכי הדין איננה בצד כזה או אחר, היא בצד אחד בלבד - צידו של שלטון החוק"

בכנס השתתפו עורכי דין בכירים מהמגזר הפרטי, ובהם עוה"ד אלי זהר, טלי גוטליב, צביקה בר נתן, כנרת בראשי, ציון אמיר, ברוריה לקנר, ינון סרטל ומיכל רוזן-עוזר.

ואולם לכנס לא הגיעו נציגים מהפרקליטות או ממערך הייעוץ המשפטי לממשלה. לשאלת TheMarker השיבו גורמים בלשכה כי נעשו ניסיונות לפנות לנציגים מטעם הפרקליטות, אך אלה בחרו שלא להגיע. גורמים בפרקליטות השיבו כי אכן נעשתה פנייה אליהם אך ההתראה היתה קצרה.

ציון אמיר צילום: עופר וקנין

"תופעה חסרת תקדים בחומרתה"

עו"ד בר נתן ממשרד גולדפרב זליגמן ושות' לא חסך במלים חריפות כלפי ראש הממשלה ושר המשפטים: "אנו עדים בימים אלה לתופעה חמורה ביותר, חסרת תקדים בחומרתה. רמיסת השלטונות האחראים על אכיפת החוק על ידי הרשות המבצעת עצמה לרבות האדם העומד בראשה, לרבות תאוריות חשוכות של דיפ סטייט. אנו עדים למתקפה על המשטרה והעומד בראשה. אנו עדים להשתלחות נגד היועמ"ש שמונה על ידי הרשות המבצעת ונגד הפרקליטות, תוך ייחוס ניסיון ליועץ לבצע הפיכה שלטונית רק משום שביצע את תפקידו שאליו הוא מונה כדין".

בר-נתן התייחס לעובדה שלפיה חלק מהאשמות נגד הפרקליטות והיועמ"ש אינן מגובות בהוכחות חותכות: "אכיפת החוק הפלילי נחשבת להפיכה שלטונית", תהה בר נתן, "האם הוצגה ראיה לדבר? אין כלום כי לא היה כלום. וכל זאת למה? הכל כדי להגן על אדם בודד מפני התמודדות עם האשמות נכונות או לא נכונות שהואשם בהן כדי שייהנה מפריווילגיות שאין לאף אדם בישראל, גם לא לשר או לחבר כנסת. עלינו לחשוש שנהפוך למדינות כמו פולין והונגריה, כל נאום וכל התרסה מקדמים אותנו עוד צעד לכיוון הזה.

"יש כאן אמת אחת ועליה יש להגן בחירוף נפש ללא קשר לזיקה פוליטית - על לשכת עוה"ד להתייצב ולהגן על מערכת אכיפת החוק מפני אופורטוניזם. אני קורא ללשכה למלא את החובה המוטלת עלינו ללא יוצא מהכלל".

עו"ד אמיר שייצג את נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, אמר: "מבית הגידול שבאתי ממנו אנו נוהגים לומר כי 'אילולא מוראה של מלכות איש את רעהו חיים בלעו', משפט שמייצג תפישה דמוקרטית של צדק ומשפט. בלימודי המשפטים גדלנו על האתוס של ספק סביר".

בנקודה הזאת, רמז אמיר לתיקי ראש הממשלה תוך כדי שהוא מזכיר את תלונתו של ניר חפץ, כפי שפורסמה בכלי תקשורת שונים, לפיה במהלך חקירתו הוא ישן על מזרן עם פשפשים: "מגילת זכויות האזרח באה להגן על נאשמים. אם רמסו זכויות של נאשמים, אם שמו פשפשים במזרן, וזה לא משנה אם מדובר במחבל או סתם נאשם - אז אנחנו נמצאים בתוך שברו של חלום איום ונורא. פרשת נתניהו לא חשובה לנושא הזה, שכחנו את הסוגיות של זכויות הנאשם. אם ראש הממשלה יורשע מגיע לו העונש שיגיע לו ולא נגן עליו. חזקת החפות אומרת 'תנו לו לנהל את המשפט, תנו לו ליהנות מזכויות שקיימות לכל אזרח'".

עו"ד מיכל רוזן־עוזר צילום: עופר וקנין

"כל עוד יימשך השיח המוקצן, אמון הציבור במערכות החוק יילך וישחק"

עו"ד מיכל רוזן-עוזר, המייצגת את בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' בפרשת 4,000 ומי שכיהנה בעבר בתפקידים בכירים בפרקליטות המדינה: "במציאות של היום רשויות התביעה משוכנעות שהן משרתות את האינטרס הציבורי מול גורמים מושחתים, עברייניים, שישתמשו בכל כוח שבידם כדי להיחלץ מאימת הדין. מצד שני ניצבים מי שמשוכנעים שבמסגרת חקירה רוויית אינטרסים והשלכות פוליטיות נרמסו זכויותיהם, נשלל מהם הליך הוגן, נוהלה כלפיהם חקירה מקולקלת שממילא תוצאתה טעות איומה.

"מה שמאפיין את השיח הזה יותר מכל דבר אחר הוא שכל אחד מהצדדים רואה עצמו כמשתייך ל'בני האור' והשני כמשתייך ל'בני החושך'. כל צד רואה בעצמו מי שמקיים ומיישם את עקרון שלטון החוק, ובצד השני את מי שקם להפר עקרון בסיסי זה ולהפר אותו באופן יסודי. הדבר החמור בתפיסת המציאות הזו הוא שהיא לא נותרת רק בעולם המחשבות. היא הופכת להיות נבואה שמגשימה את עצמה.

"היא מולידה הפרות בוטות של החוק, שזוכות להגנה של רשויות החוק. מתוך מחשבה שלא משנה עד כמה חמורה ובוטה היא הפגיעה בזכויות האדם, בעקרונות הבסיסיים ביותר של כבודו של אדם - אם היא נעשתה על ידי 'בני האור' חייבים להגן עליה. מהצד השני, היא מולידה פריצת גבולות בשיח הציבורי, שמערערת על מוסדות ציבור שהם בבסיס הקיום החברתי שלנו. מתוך מחשבה שהצד השני אינו יכול להיות לגיטימי, אינו יכול להיות נטוע בתפישות עולם ראויות.

"מתוך תפישת העולם הזו אפשר להבין כיצד המשטרה במדינת חוק העזה להוריד מקירות ביתם של בני הזוג אלוביץ' תמונות ולקחת תכשיטים מגופם ללא צו של בית משפט, כיצד הפרקליטות הגנה על עמדה מופרכת זו ונדרשה התערבותו של בית משפט עליון כדי לומר לה שלא כך הוא. רק משום שמדובר במלחמת 'בני אור' יכלה המשטרה לחשוב על מהלך חקירתי בלתי נתפש של איום לא חוקי על עד המדינה חפץ בגילוי סודותיו האינטימיים ביותר. ורק כדי להגן על 'בני האור' איש מקרב אנשי משרד המשפטים לא הרהיב עוז לומר את המובן מאליו - שמדובר במהלך פסול, מרושע, שמקומו לא יכירנו במדינת חוק. ואלה רק דוגמאות שפורסמו.

"אמון הציבור לא נפגע כאשר מעבירים ביקורת על גופי התביעה והאכיפה. הביקורת הזו היא חלק לגיטימי וחשוב מהשיח הציבורי. אבל - אמון הציבור כן נפגע כאשר אנשים משפיעים, רמי דרג ובעלי תפקידים בכירים חוצים בשיח הציבורי את גבולות הביקורת המותרת ועוברים להשתלחות.

"אמון הציבור נפגע כאשר אנשים שיש להם קהל גדול של אוהדים ומאמינים בחברה הישראלית מתירים רסן באופן ובשפה שבהם הם מדברים על אנשי שלטון החוק. הוא נפגע משום שהשפה קובעת מציאות. מוסדות וכבודם אינם דבר שצריך לזלזל בו ולנפץ אותו כלאחר יד, ואם חלק מהשיח היומיומי, חלק מהשפה השגורה, הוא גם ביזוי והעלבה של משרתי החוק - אז אותו חלק בציבור שמקשיב רוב קשב לדברים מפנים את היעדר הכבוד וממילא את היעדר האמון.

כל עוד יימשך השיח המוקצן והקוטבי הזה - אמון הציבור במערכות החוק רק יילך וישחק, יילך ויפחת. ונדמה לי שברור לכולנו שאמון הציבור במערכות החוק אינו דבר שניתן לוותר עליו. לשלטון החוק אין קיום אם הפרטים בחברה לא מאמינים שמערכות החוק פועלות באופן ראוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker