עבודות שירות וקנסות למנכ"ל התאחדות הקבלנים לשעבר ולקבלנים נוספים

הקבלנים הורשעו בעבירות על חוק התחרות לאחר שקראו לא להגיש הצעות למכרזים להקמת חדרי מיגון בעוטף עזה ■ על יוסי גורדון, מנכ"ל ההתאחדות לשעבר, נגזרו 40 ימי עבודות שירות וקנס של 30 אלף שקל ■ על חברות קבלניות נגזרו קנסות של 250-50 אלף שקל

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי גורדון
יוסי גורדוןצילום: עופר וקנין

עבודות שירות וקנסות - אלו העונשים שגזר אתמול (א') השופט מרדכי כדורי מבית המשפט המחוזי בירושלים על קבלנים וחברות קבלניות שהורשעו בספטמבר 2018 בעבירות על חוק התחרות.

בספטמבר 2018 הורשעו ניסים בובליל, נשיאה לשעבר של התאחדות בוני הארץ (הקבלנים), וההתאחדות עצמה בעבירות על פי חוק ההגבלים העסקיים - לצד בכירים נוספים בארגון ושורה של חברות בנייה.

ניסים בובליל
ניסים בובלילצילום: דודו בכר

במאי אישר השופט כדורי את הסדר הטיעון בין רשות התחרות לבין בובליל, לפיו בובליל ירצה שלושה חודשי עבודות שירות וישלם קנס של 60 אלף שקל. על אשר גרין, שכיהן כסגן נשיא ההתאחדות, הוטל באפריל קנס של 30 אלף שקל.

על יוסי גורדון, שכיהן כמנכ"ל ההתאחדות ב-2008 - והורשע בהמלצה על קו פעולה שלא לגשת למכרזים שבהם אין פיצוי על עליית מחירי התשומות לבנייה – נגזרו כעת 40 ימי עבודות שירות וקנס בסך 30 אלף שקל.

קבלנים בתל אביב
קבלנים. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: אייל טואג

הנאשמים יואב קן תור, אברהם יקואל, רועי נגרי, אופיר אשר, יוסף נוימן, אלי קולן, אלישי נחום, יוסף קנר, סימון אוזן, עיסאם סלטי נידונו לעבודות שירות של 4-2 חודשים ולקנסות של 100-25 אלף שקל.

החברות, קן תור הנדסה, י.ע.ז, טר ארמה, מנרב הנדסה, נחום עמוס, שומרוני, אחים סלטי,  קיסר, אוולון, דיורין ושומרוני - נידונו לקנסות של 250-50 אלף שקל.

ב-2010 רשות התחרות הגישה כתב אישום נגד 35 נאשמים, ובראשם ההתאחדות ונושאי תפקיד בכירים בה - וכן שורה של חברות קבלניות.

הפרשה נוגעת למכרזים שפירסם משרד הבינוי והשיכון להקמת חדרי מיגון ביישובי עוטף עזה. על פי האישום הראשון, התאחדות הקבלנים ובכיריה הואשמו בכך שהמליצו לקבלנים החברים בהתאחדות שלא לגשת למכרזים שבהם לא ניתן פיצוי לעלייה במחירי הברזל ובמדד תשומות הבנייה, שבאותה תקופה עלו בעשרות אחוזים - בניגוד לחוק ההגבלים העסקיים. השופט משה יועד הכהן (שפרש מאז לגמלאות) ציין כי העובדה שאיגודים עסקיים יכולים לעשות שימוש בחופש הביטוי ולהתבטא באופן פומבי אינה הופכת כל התבטאות כזו למותרת. הוא קבע כי המכתב והמודעה קוראים בבירור להימנע מלגשת למכרזים מסוג מסוים.

באישום השני הואשמו שורה של חברות קבלניות ומנהליהן בכך שהסכימו במשותף לא להגיש הצעות למכרז להקמת חדרי מיגון ביישובי עוטף עזה, משום שלא ניתן להם פיצוי. השופט ציין כי "הסכם בין מתחרים במכרז שלפיו יוגשו הצעות מסוימות או לא יוגשו הצעות כלל - עולה כדי הסדר כובל, אף אם אחד הצדדים או כולם התכוונו לפעול באותה צורה בכל מקרה, ואף אם הצדדים לא פעלו בסופו של יום בהתאם להסדר".

את הרשות ייצגו בתיק עורכי הדין אוהד בורשטיין ואסנת שלזינגר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker