בג"ץ דחה על הסף את העתירה הדורשת שנתניהו יתפטר

התנועה לאיכות השלטון טענה כי על נתניהו להתפטר מתפקידו כראש ממשלה ומשאר תפקידיו שבהם הוא מכהן כשר ■ בג"ץ: "דין העתירה להידחות על הסף מחמת אי-מיצוי הליכים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

בג"ץ דחה הערב (א') את עתירת התנועה לאיכות השלטון בעניין ראש הממשלה בנימין נתניהו. בעתירה טענה התנועה כי על נתניהו להתפטר מתפקידו כראש ממשלה ומשאר תפקידיו - שר הבריאות, שר העבודה והרווחה, שר התפוצות וממלא מקום שר החקלאות ופיתוח הכפר.

השופט יוסף אלרון כתב כי "דין העתירה להידחות על הסף מחמת אי-מיצוי הליכים. החלטת היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה פורסמה לפני כשלושה ימים. משפורסמה ההחלטה, היה על העותרת לפנות בעניין פעם נוספת למשיבים (ראש הממשלה, היועמ"ש והכנסת; ב"א) – ולא להסתפק בפנייתה המוקדמת אליהם מספר ימים לפני שהוחלט על הגשת כתב אישום".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה: "עילת מיצוי ההליכים היא חמקמקה ונתונה לפרשנות משתנה של בית המשפט. התנועה סוברת כי מכתב מיצוי בן שבוע ימים שממנו התעלם ראש הממשלה, ועוד שלושה ימים מיום שבו התקבלה ההחלטה להגיש כתבי אישום היוו מיצוי מספיק. בית המשפט סבר אחרת ואנו מכבדים את החלטתו. נמתין פרק זמן נוסף לתגובת רה"מ והיועמ"ש וככל שיהיה צורך, נגיש את עתירה בשנית".

(עדכון, 25.11): התנועה לאיכות השלטון שיגרה הבוקר (ב׳) מכתב חריף אל ראש הממשלה נתניהו ובו היא קוראת לו להתפטר מתפקידיו. במכתב שעליו חתומים עו״ד תומר נאור, ראש האגף המשפטי בתנועה, וחני קוט, רכזת האגף המשפטי, טוענת התנועה כי לאחר הגשת כתב האישום נגד רה"מ עליו להתפטר מתפקידו כרה״מ ומתפקידי השר השונים שבהם הוא אוחז. 

"כתב האישום שהוגש, מונה ופורט אישומים חמורים שעניינם פגיעה בטוהר המידות בשירות הציבורי באופן הפוגע אנושות באמון הציבור בשלטון ובנציגיו. נדגיש, כי התפטרות מתפקידיך המצוינים כאמור תואמת את הדין הקיים", כתבו בתנועה.

 בתוך כך בתנועה לאיכות השלטון הודיעו על הפגנה שתיערך במוצ"ש הקרוב בכיכר הבימה הקוראת לרה"מ להתפטר מתפקידיו. 

התנועה חתומה על פסק הדין התקדימי של בג"ץ מ-1993, הידוע בשם "בג"ץ דרעי", שקבע כי על ראש ממשלה מוטלת חובה לפטר שר שהוגש נגדו כתב אישום, ושחייב את ראש הממשלה יצחק רבין לפטר את השר אריה דרעי מתפקידו בממשלה.

התנועה טוענת כי על ראש הממשלה להתפטר מתפקידיו לפי הוראות חוק יסוד: הממשלה, ולאור המנהג החוקתי שהתקבע ולפיו על רשויות השלטון לשקול את פיטוריו של איש ציבור הנאשם בפלילים, וכן לאור הפסיקה המחייבת את פיטוריהם של חברי ממשלה שנגדם הוגש כתב אישום ובהם שרים וסגני שרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום