העליון יכריע: האם שיתוף פוסט בפייסבוק יכול להיות לשון הרע?

שתפו בכל הכוח: בית המשפט העליון ידון היום בשאלה אם שיתוף של תוכן פוגעני בפייסבוק חושף את המשתף, שלא כתב את הפוסט המקורי, לתביעת לשון הרע

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המטה של פייסבוקצילום: Marcio Jose Sanchez/אי־פי
ביני אשכנזי

בית המשפט העליון ידון היום (ד') בשאלה אם שיתוף של תוכן פוגעני בפייסבוק חושף את המשתף, שלא כתב את הפוסט המקורי, לתביעת לשון הרע. מדובר בערעור שהגישו בני הזוג יואל וגלית שאול על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב מינואר, שחייבה אותם לשלם פיצוי של 5,000 שקל לחברת נידיילי תקשורת בע"מ.

ב-2014, בני הזוג עשו לייק ("אהבתי") ושיתפו שני פרסומים שתוכנם פוגעני ביחס לעיתון השבועי "המקומון רמת גן וגבעתיים", שמוציאה לאור נידיילי תקשורת שבבעלות אלי עזור. בפרסום אחד שהם שיתפו הופיעה תמונה של המקומון מושלך לפח אשפה לצד ארבע שורות מלל, שכל אחת מהן נפתחת במלה "הזיבלון". בפרסום נוסף סימנו בני הזוג לייק לסטטוס של קבוצת פייסבוק שפירסמה תמונה של כלב עושה את צרכיו על המקומון.

בית המשפט העליוןצילום: אמיל סלמן

שופט בית המשפט השלום בת"א עודד מאור דחה את התביעה, אך החברה עירערה לבית המשפט המחוזי בעיר. ערעורה התקבל באופן חלקי, והשופטים ישעיהו שנלר, קובי ורדי ועינת רביד קבעו כי "יש להבחין בין פעולת החיבוב לפעולת השיתוף". בעוד לחיצה על לייק לא תוביל לחיוב בלשון הרע, שיתוף פוסט עם תוכן פוגעני עלול להוביל לכך, משום שיש לראות בו פרסום של תוכן פוגעני.

משום שמדובר בתיק עקרוני, היועץ המשפטי לממשלה חווה את דעתו בנושא. ולפי עמדתו, שהוגשה לבית המשפט המחוזי, אף שלחיצה על כפתור הלייק עשויה במקרים מסוימים להגדיל את חשיפת התוכן למשתמשים נוספים, זו אינה מטרתה המרכזית של מחווה זו. זאת, בניגוד לפעולת השיתוף, שמטרתה להפיץ את הפרסום המקורי - ולכן ניתן לראות בה פרסום לשון הרע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker