עתירה נגד הנציבות: האם בכירים בשירות המדינה הפקידו הצהרות רכוש?

עו"ד רז בן דור: "המקרה הזה הוא ניסיון התחמקות שקוף ולא ראוי במיוחד ממסירת מידע ציבורי"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ
נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץצילום: עופר וקנין

האם בכירים בשירות המדינה הגישו הצהרות רכוש — המקבילות להצהרות הון של נבחרי ציבור — כנדרש מהם לפי תקנות שירות המדינה (התקשי"ר)? לפי תשובת המדינה לעתירה שהגישה התנועה לחופש המידע, המדינה מנסה למנוע מהציבור לדעת את התשובה לשאלה הזאת.

התנועה לחופש המידע הגישה לפני כחודש לבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים עתירה נגד הנציבות, בדרישה לקבל לידה רשימה מפורטת של נושאי המשרה הבכירים בשירות המדינה — בדרג מנכ"לים, סמנכ"לים ותפקידים מקבילים במשרדי ממשלה — שהגישו את ההצהרה.

הצהרות רכוש דומות בתוכנן להצהרות ההון שמגישים למבקר המדינה נבחרי הציבור בדרג שר וסגן שר עם תחילתם כהונתם. בהצהרות מפרטים הבכירים על נכסיהם — כמו דירות, רכבים ומכשירים פיננסיים. הצהרות הון הן סודיות, והמידע הגלוי היחיד בעניינן הוא מועד הפקדתן. הסיבה לבקשה, כפי שנכתב בעתירה, היא למנוע מקרים של ניגודי עניינים ועבירות של טוהר המידות.

ואולם בנציבות הערימו קשיים על הבקשה. כך, עלתה דרישה לתשלום של 1,800 שקל לכיסוי הקצאת משאבים שהנציבות תשקיע במסירת המידע, שמוערכת בכ–60 שעות עבודה. בנוסף, עלתה טענה כי הבכירים הם בגדר צד שלישי, ולכן יש לקבל את אישורם לבקשה.

בתנועה לחופש המידע דוחים סברה זו, וטוענים בעתירה כי "בהקשר של מסירת מידע ציבורי, עובדי המדינה — כמוהם כמדינה עצמה. אין כל צורך לפנות אליהם, ואין להם זכות להתנגד למסירת המידע בעניינם". בתנועה ציינו כי לפי נוהל שפירסמה היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים, נקבע כי החובה לפנות לצד שלישי מתקיימת רק כשאינטרס של צד שלישי עלול להיפגע כתוצאה ממסירת המידע.

עו"ד רז בן דור ממשרד מטרי־מאירי ושות', שייצג את התנועה לחופש המידע בעתירה, אומר כי "חלה נסיגה בקיום חוק חופש המידע על ידי רשויות המדינה זה זמן מה. המקרה הזה הוא ניסיון התחמקות שקוף ולא ראוי במיוחד ממסירת מידע ציבורי. ברור לחלוטין שעובדי המדינה הבכירים אינם 'גורם חיצוני' ואינם צד שלישי שיש לאפשר לו להתנגד למסירת המידע. חבל שנדרשת התערבות בית המשפט בעניין כל כך ברור".

מנציבות שירות המדינה מסרו כי תגובת המדינה תינתן לבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker