מי הבעלים של הצבע הוורוד?

צו מניעה אסר על למונייד להשתמש בצבע הוורוד, שמעטר את הלוגו שלה ולמעשה את כל החומרים הפרסומיים שלה ■ בתי משפט בעולם הכריעו שוב ושוב כי צבע מסוים יכול בהחלט להיחשב כסימן מסחרי וכקניין רוחני של חברה מסוימת

אבי מורה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורוד. טים הוטגס, מנכ"ל דויטשה טלקוםצילום: áìåîáøâ
אבי מורה

חברת הביטוח הדיגיטלי, למונייד, השיקה לפני ארבעה חודשים פעילות בגרמניה, כחלק מניסיון התרחבות לאירופה. השקה במדינה חדשה היא תמיד מהלך מאתגר, אך בלמונייד נתקלו במכשול לא צפוי: צו מניעה מבית משפט שאסר עליה להשתמש בצבע הוורוד, שמעטר את הלוגו שלה ולמעשה את כל החומרים הפרסומיים שלה.

צו המניעה התקבל לבקשת דויטשה טלקום, ענקית התקשורת הגרמנית, שטענה נגד השימוש של למונייד הישראלית בצבע הוורוד, בנימוק כי הזכויות על הסימן המסחרי שייכות לה בחלק גדול ממדינות האיחוד האירופי ובארה"ב. בתגובה, הודיע למונייד כי תערער על ההחלטה.

"בהתחלה חשבנו שלא יכול להיות שדויטשה טלקום רציניים. מונופול על כל הצבע הוורוד בעולם נשמע כמו דמות של נבל בסרטי דיסני. אבל זה רציני, זה מהלך של תאגיד ענק שנגמרו לו הרעיונות הטובים", אמר שי וינינגר, אחד ממייסדי למונייד, בהודעה לעיתונות שפירסמה החברה.

"ערכים ופעילות ציבורית הם חלק בלתי־נפרד מלמונייד. זה לא שאין לנו שום אינטרס. להחליף צבע כשנכנסים לשוק חדש זה דבר לא הגיוני. אבל אנחנו מסתכלים על זה ברמה גדולה יותר - זה מטריד ברמה הערכית, ואנחנו גם לא מוכנים שידרכו עלינו", הוסיף ויניגר.

ייתכן שוויניגר השחית יותר מדי מזמנו על צפייה בסרטים של דיסני, או, במה שנראה כאפשרות סבירה יותר, קיבל עצה טובה מיועצי התקשורת של למונייד שזיהו פרצה שתאפשר לחברה לעלות לכותרות בהקשר חיובי.

כך או כך, בדיקה ראויה של הנושא היתה מבהירה לו שבתי משפט ברחבי העולם הכריעו שוב ושוב בשנים האחרונות כי צבע מסוים יכול בהחלט להיחשב סימן מסחרי וקניין רוחני של חברה מסוימת. יתרה מכך, העובדה שלמונייד בחרה להשתמש בצבע הרשום כדין כסימן מסחרי של חברה מתחרה, יכול דווקא להצביע על כשל מוסרי בפעילותם של ראשי למונייד.

כך לדוגמה, הכריע בשנים האחרונות בית המשפט הגבוה בבריטניה כי חברת קדבורי זכאית לרשום סימן מסחר על הצבע הסגול לגבי מוצרי השוקולד שהיא מייצרת. בפרשה דומה, זכה מעצב העל הנודע כריסטיאן לובוטין להגנה על הסוליה האדומה בנעלי נשים כסימן המסחרי שלו.

במקרים אחרים, נקבע כי חברת השליחויות UPS היא בעלת מותג רשום על הצבע החום במדי החברה, חברת ג'ון דיר מחזיקה בסימן מסחרי על השילוב של הצבעים ירוק וצהוב בתחום המיכון החקלאי. קוקה קולה מחזיקה בזכות הבלעדית לשימוש בצבע האדום האופייני לפחיות ובקבוקי המשקה שלה.

גם בישראל הכיר בית המשפט העליון באפשרות כי צבע ייחשב לסימן מסחרי, בפסק דין שניתן בסכסוך בעניין חברת פיקנטי עליה השלום, לאסם. בפסק דין קודם הכיר בית המשפט המחוזי בתל אביב בבלעדיותה של חברת קודאק על שימוש בצבע הצהוב, לאחר שהוכח בצורה ברורה כי הצבע מזוהה בציבור עם החברה.

מפסקי הדין הללו ניתן ללמוד כי אילו היה עומד המקרה של למונייד ודויטשה טלקום גם בפני בית משפט ישראלי, למונייד היתה יוצאת כשידה על התחתונה.

נראה שהתרגיל היחצ"ני של למונייד הצליח לפחות מול כלי התקשורת בישראל, שהכתירו את המהלך השנוי במחלוקת, לכל הפחות, של למונייד בכותרות דוגמת "הקרב על הצבע הוורוד", "הדרישה המוזרה של דויטשה טלקום", וגם "למונייד נלחמת בדויטשה טלקום למען אוהבי הצבע הוורוד".

למונייד ליהקה את עצמה לתפקיד גיבור בסרט של דיסני, והצליחה למכור לתקשורת בהצלחה את גרסתה לסיפור. ואולם אין לשלול את האפשרות כי בסופו של התהליך היא תמצא את עצמה דווקא בצד של הנבל.

הכותב עומד בראש משרד אבי מורה עורכי דין, המתמחה במשפט מסחרי וקניין רוחני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker