אופס, טעינו: נשיאת העליון נזפה בשי ניצן על המכתב לשופטים

פרקליט המדינה נפגש השבוע עם בכירים בפרקליטות לשעבר כדי להתייעץ איתם בנושא המתקפות התקשורתיות ■ העיתונאי קלמן ליבסקינד חשף כי תוכן הפגישה הופץ במייל לבכירים - ולכמה שופטים מכהנים ■ המייל עצמו לא כלל מסמכים שלא התפרסמו בציבור

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פרקליט המדינה שי ניצן, בספטמבר
פרקליט המדינה שי ניצן, בספטמברצילום: אילן אסייג

פרקליט המדינה, שי ניצן, נפגש השבוע עם מנהלי יחידות בכירים בפרקליטות לשעבר כדי להתייעץ איתם בנושא המתקפות התקשורתיות על הפרקליטות. דבר הפגישה התפרסם על ידי עיתונאי תאגיד השידור הישראלי ו"מעריב", קלמן ליבסקינד, שחשף מייל סיכום של הפגישה שהופץ לרשימת תפוצה של מנהלים בכירים בפרקליטות בעבר.

המייל עצמו לא חשף פרטים חסויים שלא פורסמו לציבור. עם זאת, בין המכותבים למייל נמצאים שופטים מכהנים שבעבר היו מנהלים בכירים בפרקליטות וביניהם שופט העליון, עוזי פוגלמן, ושופטי בית המשפט המחוזי בירושלים, אלי אברבנאל וחיה זנדברג (גילוי נאות: כותב שורות אלה התמחה במחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה בזמן שחיה זנדברג ניהלה את המחלקה).

ל-TheMarker נודע כי חלק מהשופטים קיבלו את המייל לתיבת דואר פרטית ואחד מהם קיבל את המייל לתיבת הדואר של הרשות השופטת.

בעקבות העובדה שלמייל צורפו שופטים מכהנים, צילצלה הבוקר (שישי) נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות לניצן ואמרה לו כי אין מקום להפצת מכתבים מסוג זה. חיות אף דרשה מניצן להסיר את שמם של השופטים המכהנים מרשימת התפוצה של המנהלים הבכירים בפרקליטות.

כאמור, המייל עצמו לא כלל מסמכים שלא פורסמו לציבור וצורפו אליו בין היתר מכתב מאת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הדוחה דרישה לפתוח בחקירה נגד התובעת בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ליאת בן-ארי, בחשד למסירת תצהיר כוזב, ומכתב של היועץ שדחה את בקשת סנגוריו של נתניהו לחקור הדלפות מתיקיו.

ממשרד המשפטים נמסר: "הנהלת הפרקליטות נוהגת זה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות, ובמסגרת זו לקיים גם מפגשים וכן להעביר לידיהם מעת לעת עדכונים והודעות שמפרסמת הפרקליטות לציבור ולתקשורת, על מנת שיכירו את הדברים.

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיותצילום: מארק ישראל סלם

"אתמול הוציא פרקליט המדינה מייל לכל יוצאי הנהלת הפרקליטות בעבר, המעדכן אותם כי הוא נפגש עם כמה מנהלים לשעבר כדי להתייעץ עמם בנושא המתקפות התקשורתיות על הפרקליטות שרבו באחרונה, וביקש ממשתתפי הישיבה כי יסכימו להופיע בתקשורת כשעולה נושא הפרקליטות.

"המייל נשלח לרשימת תפוצה של כל המנהלים לשעבר, המונה עשרות מנהלים, ובכלל זאת הופץ בטעות גם לארבעה מנהלים לשעבר המכהנים כיום כשופטים, שנכללו ברשימת התפוצה הגנרית. מובן מאליו כי לפגישה לא הוזמנו שופטים מכהנים ואיש לא העלה בדעתו לבקש משופטים מכהנים להופיע בתקשורת. 

"בעקבות איתור התקלה הורה פרקליט המדינה להשמיט את ארבעת השופטים המכהנים מיידית מרשימת התפוצה. עוד יודגש כי המידע שהועבר למנהלים לשעבר היה מידע פומבי וגלוי ומעולם לא הופץ אליהם שום מידע שאינו פומבי. עדכון על כך נמסר הבוקר לנשיאת ביהמ"ש העליון.

"צר לנו שטעות זו, שאירעה בתום לב, נוצלה להעלאת טיעונים מופרכים בדבר 'תדרוכים פסולים' כביכול של פרקליט המדינה לשופטים מכהנים. במסגרת המייל כאמור לא נשלח דבר שלא פורסם בהודעות דוברות רשמיות, ואין פגם בעדכונם ובשיתופם של יוצאי הפרקליטות באתגרים הברורים בימים אלה, כנהוג וכמקובל בארגונים רבים אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker