בית המשפט על רעש ההמראות מנתב"ג: רשות שדות התעופה הטעתה את תושבי לוד

רשות שדות התעופה הבטיחה לעיריית לוד כי המטוסים שימריאו בחודש הקרוב מנתב"ג ירעישו מעל יער בן שמן ולא מעל לוד - אך בפועל ההבטחה לא התממשה ■ השופט סטולר: "התנהלות מעין זו של רשות ממלכתית אינה בתום לב"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס ליד נתב"ג, במארס
תושבי לוד סובלים. נתב"גצילום: עופר וקנין

שופט בית המשפט המחוזי מרכז בלוד, מתח ביקורת חריפה על רשות שדות התעופה (רש"ת), משום שהטעתה בחוסר תום לב את עיריית לוד. בראשית השנה הבטיחה רש"ת לעיריית לוד שהמטוסים הממריאים מנתב"ג יבצעו נסיקתם לגובה מעל יער בן שמן, אך בפועל בוצעה הנסיקה מעל העיר, וגרמה למפגע רעש קשה. 

עיריית לוד עתרה לבית המשפט וביקשה שיוציא צו המורה לרש"ת לאסור מעבר מטוסים מעל העיר - כל עוד לא ייקבע גובה מזערי לטיסות מעל לוד או הגבלת רעש לטיסות, או לחלופין לתת צו לרש"ת, שאוסר המראות מטוסים שלא ב"נתיב הירוק" (מסלול ההמראות שהובטח).

"מסלול ירוק" - על הנייר בלבד

המסלול הראשי של נתב"ג נסגר לפעילות ב-27 באוקטובר למשך חמישה שבועות (עד 5 בדצמבר) - לטובת ביצוע עבודות תחזוקה. ההמראות בתקופה זו הועתקו למסלול אחר. בפברואר השנה, שמונה חודשים לפני סגירת המסלול, הציגה רש"ת לעיריית לוד "מסלול ירוק" - המתאר את הדרך שיעשו המטוסים הממריאים. המטוסים היו אמורים להמריא מזרחה ולבצע סיבוב פרסה מעל חלקו המערבי של יער בן שמן.

בבית המשפט התברר כי "המסלול הירוק" נותר על הנייר בלבד: המטוסים פנו דרומה מעל צומת כביש 40 עם כביש 1, ובגובה של 1,000 רגל, הגביהו ל-3,500 רגל מעל לוד. אף לא אחת מ-471 ההמראות - מ-27 באוקטובר ועד 3 בנובמבר - התקרבה למסלול הירוק. "התנהגות מעין זו של רשות ממלכתית איננה התנהגות שבתום לב", קבע סגנית הנשיאה בבית המשפט המחוזי מרכז לוד, אחיקם סטולר.

השופט אחיקם סטולרצילום: אתר בתי המשפט

"כאשר רש"ת מציגה נתיב טיסה לאנשים שאינם בקיאים בטרמינלוגיה האווירית, מצופה ממנה שהדברים שהיא מציגה יובנו כפשוטם - כנתיב שבו טסים המטוסים. יש להניח שאם פרנסי העיר לוד היו מבינים מהו המסלול בו יעברו המטוסים שמבצעים את סיבוב הפרסה ונוסקים לגובה מעל לוד, יש להניח שהיו מגישים את העתירה מוקדם יותר", קבע השופט סטולר.

"עולה לכאורה כי אנשי רש"ת הביאו את פרנסי לוד לכלל טעות והביאו אותם להאמין שפניית הפרסה תבוצע מעל חלקו המערבי של יער בן שמן. התנהגות זו אינה הולמת גוף ממלכתי. גוף כזה בעל טרמינולוגיה מיוחדת וסמכויות רבות עוצמה, שבא במגע עם אזרחים מהשורה, צריך לגלות רגישות ולוודא שהמידע שהוא מעביר יובן לגוף הלא מקצועי".

השופט סטולר קיבע בצו ביניים את הצהרת רשות שדות התעופה (רש"ת) כי בכל לילה יתקיים "חלון שקט" של שש שעות בין 23:30 ל-5:30 לתושבי לוד - למעט במקרים של רוחות מזרחיות ולא בין יום חמישי ליום שישי, למעט מקרים חריגים.

את העתירה בשמה של עיריית לוד הגישו עו"ד עפר שפיר ואמיר בירנבאום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker