אהרן ברק: "מוטב שבית המשפט יחליט אם על ראש ממשלה לפרוש במקרה של כתב אישום"

נשיא בית המשפט העליון לשעבר אמר בכנס חיפה למשפט: "אני מבקש מכל עם ישראל, כשתתקבל ההחלטה של היועמ"ש להתייצב מאחוריו. אל נא נפלג את המדינה נוספות"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
אהרן ברק
אהרן ברקצילום: אוליבייה פיטוסי
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

"אני מאמין באמונה שלמה שהיועץ המשפטי לממשלה (היועמ"ש), אביחי מנדלבליט, לא רוצה שתפקיד היועמ"ש ייפגע במשמרת שלו - ולכן אני מאמין באמונה שלמה שהשיקולים שלו עניינים. איני יודע מה הוא יחליט בעניין ראש הממשלה. ייתכן שהוא יחליט לסגור את התיקים או להגיש כתב אישום - אבל אני מאמין באמונה שלמה בכנות שיקול הדעת שלו". כך אמר נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, בכנס חיפה למשפט, המתקיים היום (חמישי) באוניברסיטת חיפה.

מנדלביט היה אמור להגיע לכנס וכך גם פרקליט המדינה, שי ניצן, אך השניים ביטלו את הגעתם עקב הטיפול בתיקי ראש הממשלה. על השאלה האם ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום חייב לפרוש, השיב ברק: "ככלל, זו הכרעה של היועמ"ש. במקרה שהמצב המשפטי לא ברור ויש קשיים משפטיים - ולדעתי זהו אכן המצב - מוטב להותיר את ההחלטה לבית המשפט".

נשיא העליון לשעבר התייחס לאווירה הציבורית ולהפגנות נגד ובעד היועץ המשפטי לממשלה: "אני מבקש מכל עם ישראל, כשתתקבל ההחלטה של היועמ"ש - להעמיד לדין או לא להעמיד לדין את רה"מ - להתייצב מאחוריו. לא להעמיד את ההחלטה הזו כדבר ששנוי במחלוקת - אל נא נפלג את מדינת ישראל נוספות".

ברק הוסיף: "אני לא מכיר את ההליכים שמתקיימים בעניין. לא נועצו בי לשמחתי הרבה. אני מאמין גדול בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה (היועמ"ש), ואני מאמין גדול בעצמאות ובאובייקטיביות שלו. אני מכיר את המשרה הזאת היטב, הייתי שם בתוקפות קשות. היו לי בעיות עם שר שהיה בחקירה והתאבד תוך כדי (אברהם עופר; ב"א), והיתה לי גם בעיה עם ראש ממשלה (יצחק רבין; ב"א). אני יודע איך המוסד הזה עובד. אני יודע שמאז שעזבתי את לשכת היועמ"ש, היועצים המשפטיים שהגיעו אחריי פעלו בדרך דומה".

ניצן, מנדלבליט ואוחנה, השבוע בתל אביב
שי ניצן, אביחי מנדלבליט ואמיר אוחנהצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ