היועמ"ש מערער על אופן מתן פיצוי לנפגעי ביטול טיסות בצוק איתן

הסכם פשרה שאישר בית משפט בנוגע לביטולי טיסות של רויאל ג'ורדניאן בזמן המבצע הצבאי - כלל מתן פיצוי בשיטת "כל הקודם זוכה", ועל כך ערער כעת היועץ המשפטי לממשלה בפנותו לבית המשפט העליון ■ הוא אף ציין את קביעתה הלא חוקית של הפשרה בנוגע להתיישנות תביעות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויאל ג'ורדניאןצילום: מתוך ויקיפדיה

חברת תעופה שביטלה טיסות ואולצה לפצות את הנוסעים שנפגעו מכך, בחרה לעשות זאת באמצעות מנגנון "כל הקודם זוכה" - במסגרת הסכם שאישר בית משפט מחוזי בתל אביב. כעת מערער היועץ המשפטי לממשלה על ההחלטה לבית המשפט העליון. הסדר הפשרה ניתן בתביעה ייצוגית - שבו הוסכם כי חברת התעופה הירדנית, רויאל ג'ורדניאן, תפצה נוסעים בגין אי החזרת כספם עבור כרטיסי טיסה שלא מומשו, כיוון שבוטלו במהלך מבצע צוק איתן.

מדובר בתביעה ייצוגית שאושרה ב-2016 (והוגשה לאישור עוד בנובמבר 2014) ועסקה בביטולי טיסות של רויאל ג'ורדניאן. אלה היו אמורות לצאת מירדן לישראל ובחזרה במהלך מבצע צוק איתן. עלות כרטיסי הטיסה לא הוחזרה לרוכשים ואף לא שולם להם פיצוי כפי שקובע חוק שירותי תעופה. 

בהסדר הפשרה, שגובש בהליכי גישור בין הצדדים, סוכם כי סכום הפיצוי הכולל לחברי הקבוצה יעמוד על 1.53 מיליון שקל, וכי כל חבר קבוצה יהיה זכאי לקבל החזר של 1,100 שקל.

עם זאת נקבע כי במידה שסכום ההחזר המלא נוצל עוד לפני שעברו 45 ימים, לא ישולם פיצוי נוסף לחברי הקבוצה שיפנו לקבלת ההחזר, למרות שיפנו לקבלתו בתוך 45 יום - משמע: כל הקודם זוכה. אם סכום ההחזר לא ינוצל במלואו בתקופת 45 הימים,יינתנו לחברי הקבוצה 45 ימים נוספים לממש את זכאותם להחזר. אם גם בתום תקופה זו תיוותר יתרה לא מנוצלת, היא תועבר לקרן לניהול וחלוקת כספים שהוקמה לפי חוק תובענות ייצוגיות.

היועץ המשפטי לממשלה הגיש את התנגדותו להסדר הפשרה, בעיקר ביחס למנגנון הפיצוי בשיטת "כל הקודם זוכה", היוצר לטענתו מנגנון תחרותי בין חברי הקבוצה הנפגעים ופוגע בזכויות חברי הקבוצה. ואולם חרף ההתנגדות אושר ההסדר. זאת, בין היתר בנימוק שההסדר גובש בסיוע מגשר והוא משקף את הערכת הסיכונים והסיכויים של כל צד. בערעורו הנוכחי טוען היועץ המשפטי כי מתווה של כל הקודם זוכה מהווה שימוש שאינו ראוי בכלי התובענה הייצוגית ואינו יכול להיחשב כהסדר ראוי, הוגן וסביר.

בנוסף נקבע במסגרת ההסדר, שחברת רויאל ג'ורדניאן לא תידרש לאתר את חברי הקבוצה אלא תסתפק בפרסום ההסדר בשני עיתונים יומיים ובאתר האינטרנט של משרד עורכי הדין של התובעים הייצוגיים. גם לכך התייחס היועץ המשפטי בערעור וטוען כי לא בוססה הטענה שאיתור חברי הקבוצה על ידי חברת התעופה אינו מעשי, לטענתו, יש לנקוט מאמצי איתור פרטניים ממשיים.

כמו כן טען היועמ"ש בערעורו כי טעה בית משפט המחוזי בקביעתו כי חברי הקבוצה הפוטנציאלית לא יכולים היום לתבוע את חברת התעופה, מכיוון שחלה תקופת התיישנות. לטענתו, לפי חוק תובענות ייצוגיות, ברגע שאישר בית המשפט תביעה ייצוגית, ייראו לעניין ההתיישנות את כל מי שנמנה עם הקבוצה שהגדיר בית המשפט, כאילו הגיש תביעה במועד שבו הוגשה הבקשה לאישור. ובמקרה זה, התביעה הוגשה ב-2014 – השנה שבה בוטלו הטיסות.

הגדרת הנוסעים הזכאים לפיצוי לפי הסדר הפשרה כוללת את אלו שרכשו כרטיס טיסה בחברה לטיסות שהתקיימו בין 23 ביולי עד 21 באוגוסט 2014; טיסתם בוטלה על ידי רויאל ג'ורדניאן בקטע הטיסה שבין ישראל לירדן או ירדן לישראל; לא ניתן להם כרטיס טיסה חלופי; והם לא קיבלו החזר תמורת הכרטיס כמתחייב על פי הוראות חוק שירותי תעופה, ולא קיבלו פיצוי מחברת התעופה.

הערעור הוגש באמצעות מנהל המחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה, עו"ד ישראל בלום, ועו"ד יואב שחם. את חברת התעופה רויאל ג'ורדניאן מייצג עו"ד משה לשם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker