מבקר המדינה לבג"ץ: לא יכול לאכוף את החלטת ועדת ההיתרים בעניין נתניהו

המבקר כתב כי הוא יבדוק אם הכספים חזרו באמצעות הצהרות ההון ■ אנגלמן הוסיף כי בקיום הכללים למניעת ניגוד עניינים אין צורך בהיתר של ועדת ההיתרים, ולכן לא היה צורך להביא את הנושא לפתחה של הוועדה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן
מבקר המדינה מתניהו אנגלמןצילום: אילן אסייג

מבקר המדינה מתתיהו אנגלמן הגיש הערב (שני) את עמדתו לבג"ץ בנושא אי אכיפת החלטת ועדת ההיתרים מחודשים פברואר ויוני השנה, שקבעה כי על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להשיב סכום של 300 אלף דולר שקיבל מבן דודו נתן מילקובסקי, וכן עליו להשיב את החליפות שקיבל מאת ספנסר פרטרידג'.

נושא נוסף שעליו השיב המבקר בפני בג"ץ הוא האישור שנתן המבקר לנתניהו לקבל הלוואה מספנסר פרטרידג' בתנאי השוק, כפי שקבע המבקר. מדובר בעתירה שהוגשה על ידי התנועה לאיכות השלטון נגד מבקר המדינה.

המבקר השיב לבג"ץ כי אין בסמכותו לאכוף את החלטות ועדת ההיתרים. אך הוא מתכוון לבדוק, בהתאם לסמכותו, אם נתניהו השיב את הכספים, בין היתר, באמצעות הצהרות ההון שיוגשו לו על ידי ראש הממשלה בהתאם לכללים למניעת ניגוד עניינים, ודבר השבת הכספים צפוי לבוא לידי ביטוי בהצהרות ההון.

לפי החוק, חברי כנסת צריכים להגיש הצהרות הון בתוך 60 יום מיום היבחרם לכנסת, או כל זמן שחל לדעת חבר הכנסת שינוי משמעותי בתוכן ההצהרה וכן 60 יום לאחר גמר כהונת חבר הכנסת.

"מכל מקום, ברור שמבקר המדינה עוקב בהתאם לסמכותו אחר קיום הכללים על ידי ראש הממשלה ובכוונתו להמשיך בביקורת זו", טען אנגלמן. המבקר טען כי ראש הממשלה דיווח למבקר המדינה כי בכוונתו להשיב את הסכום שקיבל ממילקובסקי, ששימש להגנתו המשפטית וזאת מתוך כספי ההלוואה מפרטרידג'.

המבקר חזר על עמדתו כי קבלת ההלוואה מפרטרידג' על ידי נתניהו בתנאים מסוימים, אינה מהווה ניגוד עניינים. אנגלמן הוסיף כי בקיום הכללים למניעת ניגוד עניינים אין צורך בהיתר של ועדת ההיתרים, ולכן לא היה צורך להביא את הנושא לפתחה של הוועדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker