"אלוביץ' לחץ שביבי יפטר את מנכ"ל משרד התקשורת, ואמר - 'הוא חוצפן'"

"יאיר נתניהו צעק להוריו - סידרתם לשאול ואיריס (אלוביץ') מיליארדים, ותראו מה הם מפרסמים בוואלה" - כך העיד ניר חפץ במשטרה, על פי פרסום בחדשות 12 ■ נתניהו: "הטענה שאלוביץ' או חפץ העבירו מסר לראש הממשלה לפטר את ברגר - היא שקר"

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: בנימין ושרה נתניהו; שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג, מרק ישראל סלם
TheMarker

ניר חפץ במשטרה: "שאול (אלוביץ') מאוד לחץ, היו לו שיחות גם איתי על זה, שביבי צריך לפטר כבר, עכשיו אחרי הבחירות אין מניעה, צריך כבר לפטר את אבי ברגר (מנכ"ל משרד התקשורת) כי הוא זה שמונע. הוא החסם שמונע את החתימה על עסקת יס".

חוקר: "למה ברגר פוטר?"

חפץ: "שמעתי משאול שברגר מתנהל באופן לעומתי מול רה"מ. שהוא חוצפן, שהוא עושה דברים הפוך ממה שראש הממשלה רוצה. שאול טען שגלעד ארדן (שר התקשורת לשעבר) ממשיך לשלוט בשלט רחוק באמצעות ברגר".

*********

העיתונאי גיא פלג פירסם הערב חלקים מעדותו של עד המדינה ניר חפץ במשטרה. חפץ, לשעבר מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, העיד במסגרת חקירת תיק 4000 גם על ההשפעה הגדולה של רעיית רה"מ שרה והבן יאיר על התנהלותו של נתניהו, ועל האיום שביקשה שרה להעביר לבני הזוג אלוביץ'. 

לפי החשד, שאול אלוביץ', הבעלים של וואלה ובזק, הנחה את קברניטי וואלה להטות את הסיקור לטובת ראש הממשלה תמורת הטבות. בין היתר, עד המדינה שלמה פילבר העיד בחקירתו כי נתניהו דחק בו לפטר את סמנכ"ל הכלכלה במשרד התקשורת, הרן לבאות, שהתנגד לרפורמת השוק הסיטונאי בבזק.

תיק 4000 נחשב לחמור מבין שלושת התיקים שבהם חשוד נתניהו, ובמסגרתו הודיע היועץ המשפטי לממשלה בחודש פברואר על כוונתו להעמיד את ראש הממשלה לדין בגין שוחד.

אבי ברגר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורתצילום: אייל טואג

"מנהלים את משרד התקשורת כאילו זה עסק פרטי שלהם"

חוקר: שאול מתבטא באוזניך שעמדת ברגר מנוגדת לעמדת רה"מ?

חפץ: מנוגדת, חוצפנית, חורגת מסמכות, הוא מתבטא במילים קשות. הוא לא אמר שהוא יודע באופן פוזיטיבי שרה"מ רוצה לאשר את עסקת בזק-יס, הוא רק אמר...זו התנהלות שהמשמעות שלה היא שהם מנהלים את משרד התקשורת כאילו זה עסק פרטי שלהם, בלי להתחשב במדיניות רה"מ, ובצורה לעומתית וחצופה. הם בקיצור לא סופרים את רה"מ. זה היה המסר.

חוקר: האם הוא ביקש שתעביר את המסר שתדבר עם ביבי?

חפץ: הוא היה מאוד בלחץ שיפטרו כבר את ברגר. כשאתה מביע עמדה כל כך מדויקת על משהו מסוים היה ברור לי שהוא מצפה שאעביר את זה הלאה.

חוקר: רה"מ ידע על התלות של האלוביצ'ים במשרד התקשורת?

חפץ: הוא היה מודע באופן מלא לקשר ולתלות המוחלטת של האלוביצ'ים. היו לי איתו שיחות מועטות בעניין, אבל באחת השיחות מסרתי לו את המסמך של הרשות להגבלים עסקיים ואז דיברנו מפורשות על כך ששאול תלוי בו לאישור עסקת יס וששאול סומך רק עליו באישור העסקה. זה היה הקונטקסט מהדברים הברורים שנאמרו בשיחה.

"ההעדפה מספר אחת שלי היא שנתניהו ישאיר לעצמו את תיק התקשורת"

חפץ: כשהתברר שהליכוד ניצח בגדול, העיסוק המרכזי של שאול, לפחות מולי, היה במי יהיה שר התקשורת. הוא אמר את הדבר הבא: ההעדפה מספר אחת שלי שהיא מעל לכל דבר היא שנתניהו ישאיר לעצמו את תיק התקשורת. את זה הוא אמר לי כמה פעמים. אבל אם לא - אז הוא מעדיף שזה יהיה צחי הנגבי ובעדיפות אח"כ - יובל שטייניץ.

הוא גם שמע שאופיר אקוניס מועמד - והוא אמר שאיתו הוא לא יודע אם יסתדר או לא. את כל המידע הזה: שהם שלושת המועמדים שמעתי לראשונה משאול. ואח"כ, כשביררתי בסביבת רה"מ, אני זוכר שהופתעתי עד כמה המידע הזה מדויק. זו רק דוגמה אחת לפעמים הרבות שהוא הפתיע אותי עם עומק הידע שלו מה קורה בסביבת רה"מ. הוא יודע המון.

חוקר: האם שאול ביקש ממך לסכל את מינויו של ארדן לשר התקשורת?

חפץ: חד משמעית כן. שאול לחץ עלי שגלעד ארדן לא יקבל את השבועיים-שלושה כשר תקשורת.  

יאיר נתניהו ביום הבחירות באפרילצילום: תומר אפלבאום

יאיר הציג את הטיעון בנוכחות נתניהו, ביבי היה שותק, קופא ממש על מקומו

חפץ: את הטרוניות על אתר "וואלה" הייתי מקבל מביבי בעצמו...הוא הצטרף לביקורת של שרה ויאיר על הסיקור העוין ב"וואלה", ובמובן זה נהג לצלצל אלי בעיקר בסופי שבוע, אבל לא רק, ולבקש תיקונים או שאתלונן באוזניי שאול על אייטמים שהתפרסמו ב"וואלה".

כששיחת הטלפון התנהלה מבלפור שמעתי ברקע את קולו של יאיר מדבר, תוך כדי שאביו נתן לי את ההנחיה ואומר לו: "תגיד לו ככה, תגיד לו ככה". אני שומע את יאיר ברקע מאיץ בו לעשות את זה, כלומר נתניהו אימץ את הקו. זה קרה פעמים רבות שיאיר הציג את הטיעון בנוכחות נתניהו, ביבי היה שותק, קופא ממש על מקומו, ללא זיע ללא מילה.

חפץ המשיך בעדותו: אני אתן לכם סיפור עדות מפי שמיעה - עו"ד יוסי כהן סיפר לי שהוא ממש הזדעזע מאירוע שבו יאיר נכנס לחדר כשהוא מנופף בידו אייטם שהתפרסם באתר וואלה וצעק, צעק ממש - והמשפט נחרט בזיכרוני. הוא צעק לשני הוריו: 'תראו מה מפרסמים עכשיו ב"וואלה" אחרי המיליארדים שסידרתם לשאול ואיריס'.

יוסי כהן סיפר שנבהל מהדברים שנאמרו בקול כל כך רם, הוא חשש שעובדי הבית ישמעו את זה אבל לדבריו יאיר היה ממש אחוז תזזית וחזר על המשפט הזה שוב ושוב, עד שיוסי - לעדותו – קם. ויוסי, נכה עם פרוטזה, קם וחיבק בכוח את יאיר ופשוט הוליך אותו משם וביקש ממנו לא לחזור על הדברים הללו.

כשיאיר העלה את הטענה הזו, לשרה היו שתי תגובות אופייניות: האחת של שתיקה והשנייה של הסכמה עם יאיר. הטענה של שרה, שנאמרה שוב ושוב כלפי ביבי היא שביבי אשם משום שהוא חלש. האשימה את ביבי שהוא חלש מידי ולכן אין לו הרתעה. ביבי שתק. קפא.

ניר חפץצילום: מוטי מילרוד

שרה שלחה אותי להעביר איום שנפגע בענייני הרגולציה של האלוביצ'ים

חוקר: איך אתה יודע ששרה היתה מודעת לתלות הכלכלית של האלוביצ'ים במשרד רה"מ?

חפץ: היה וואסטאפ שבו ביקשה ממני ללכת לאלוביץ' ולהודיע להם על ניתוק היחסים והפסקת החברות. היה כעס ואכזבה עצומה. לוואטסאפ הזה לוותה לפחות שיחת טלפון אחת שבו תדרכה אותי ללכת אליהם ולהעביר איום, כלומר שמשפחת נתניהו יחתכו לאלוביצ'ים את חבל הטבור הכלכלי.

אמרתי לשרה שאני לא אעביר את המסר כלשונו משום שזה איום. אז היא נתנה לי אישור באותה שיחת טלפון להעביר את המסר במילים יותר מרוככות, אבל עדיין עמדה על כך שאודיע על ניתוק החברות וניתוק הקשר, עקב האכזבה מהפרסומים בוואלה.

איריס ושאול אלוביץ' בבית משפט השלום, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

ניתוק כלכלי זה מילים שלי, חבל טבור כלכלי אלה מילים שלי, אבל כל בן אדם היה מבין למה שרה התכוונה. היא שלחה אותי להעביר איום שאנחנו נפגע לכם בענייני הרגולציה, אם האתר הזה לא יתחיל להתנהג כמו שצריך. אתם צריכים להבין שבשיחות עם אנשים כל כך מנוסים וחכמים וזהירים כמו שרה קל וחומר כשזה בטלפון היא מספרת סיפור בלי לנקוב במילים המפורשות, אבל שהצד השני בשפורפרת מבין בדיוק מה המסר, אז היא לא נוקבת במילה רגולציה אבל היה ברור שאני אמור בשיחה הזו להעביר איום. 

 מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "הטענה ששאול אלוביץ' או ניר חפץ העבירו מסר לראש הממשלה לפטר את ברגר היא שקר. אלוביץ' וחפץ מעולם לא דיברו עם ראש הממשלה בנושא. הדברים המיוחסים לגברת שרה נתניהו ויאיר נתניהו גם הם שקרים גסים ומרושעים. העובדה שהיועמ"ש סגר נגדם את התיקים מעידה יותר מכל על מה חושבים אפילו בפרקליטות על טיב עדותו של עד המדינה חפץ. לעד המדינה חפץ לא היה מה לתת למשטרה כדי לחלץ את עצמו, ולכן "מכר" להם אוסף שקרים מרושעים על משפחת נתניהו שהתנפצו במהלך חקירות הסרק, ושאותם אתם ממחזרים הערב". 

תגובת פרקליטו של אלוביץ', עו"ד ז'ק חן: "מדובר בכזבים. עדותו של ניר חפץ לאחר שהפך לעד מדינה רצופה אמירות אותן הוא עצמו שולל וסותר. היא מאופיינת באמירת דבר והיפוכו באופן מובהק. הדברים נותחו בהרחבה בשימוע ואין לנו ספק שלאחריו לא נותר מעדותו דבר ושזו גם תהיה מסקנת הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker