השופט כתב לפרקליטה הבכירה "תגידי, את עושה צחוק?" - וזו היתה תגובתו לביקורת

שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע שלמה פרידלנדר התנסח אתמול בצורה בוטה כלפי המשנה לפרקליט מחוז דרום, עו"ד טל שטיין ■ הבוקר הוא התנצל על ההחלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית המשפט המחוזי בתל אביב
בית המשפט המחוזי בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

החלטה יוצאת דופן בחריפותה ובאופן הניסוח הבוטה שלה ניתנה אתמול (שני) על ידי שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע שלמה פרידלנדר. הבוקר הוא התנצל על ההתנסחות שלו וכתב כי היא היתה אמורה להיות פתוחה לצדדים וחסויה לציבור - ושבכל מקרה ראוי היה להימנע ממנה.

השופט שלמה פרידלנדר
השופט שלמה פרידלנדרצילום: תומר אפלבאום

ההחלטה נגעה לבקשה של המשנה לפרקליט מחוז דרום, עו״ד טל שטיין, לקביעת שכר טרחה בתיק שבו נדחתה תביעה של גזטיב, החברה להפצת גז טבעי, נגד משרד האנרגיה והתשתית. בסופו של פסק הדין שנתן השופט פרידלנדר בתחילת אוקטובר הוא כתב כי המדינה רשאית להגיש עד ליום 27 לאוקטובר בקשה להוצאות ושכר טרחת עורכי דין. 

וכך היא עשתה. שטיין - פרקליטה ותיקה ומנוסה - הגישה בתחילת השבוע בקשה קצרה לפסוק שכר טרחה "כמקובל בתיקים אלה, בהתחשב בהיקף התיק, בעבודה המשפטית הרבה שהושקעה ובישיבות העבודה הרבות שהתקיימו בתיק זה".

את התגובה של השופט לבקשה, שניתנה למחרת בפתקית (החלטה קצרה הניתנת על פתקית המודבקת על הבקשה) לא צפו בפרקליטות. וכך ענה השופט: "תגידי, את עושה צחוק? איזו מין בקשה זו? נראה לך שזה עוזר לי באיזושהי צורה? לו רציתי לפסוק כמה שבא לי הייתי פוסק זו במסגרת פסק הדין ולא מזמין בקשה נפרדת! למקרה שזה לא היה ברור התכוונתי לבקשה קונקרטית לפסוק סכום מסוים בצירוף הנמקה ואסמכתאות המצדיקות את הסכום הזה, לרבות תחשיב על פי התעריף המינימלי המומלץ לפי כללי לשכת עוה"ד ככל שמבוקש להסתמך עליו וקבלות על הוצאות בפועל אם היו והכל כמובן בהיקף מידתי שלא יעלה על שלושה עמודים ברוטו".

הפתקית הבעייתית
הפתקית הבעייתית

לבסוף, הגיעה עקיצה נוספת כשהשופטת כתב: "מכיוון שזו לא הפעם הראשונה שאני נתקל בבקשה חסרת תועלת כזו מפמ"ד (אזרחי) – אציע כי המשנה לפרקליט המחוז תנחה את פרקליטיה כיצד מגישים בקשה להוצאות ושכר טרחת עורך דין".

התשובה של הפרקליטות להחלטה – עליה חתום ביחד עם שטיין גם פרקליט מחוז דרום עו"ד ציון אילוז - העידה על התדהמה שלהם מנוסח הדברים. "בראשית הדברים הרינו מבקשים להביע צער על האמור ברישא להחלטה ובסיפא לה, בכל הכבוד הראוי, גם אם טעתה הפרקליטות בהתנהלותה, אין הצדקה, לטעמנו, להתנסחות כזו לא שגרתית".

פתקית ההתנצלות
פתקית ההתנצלות

לגופו של עניין נכתב כי לא פורטו הוצאות או הסכם שכר טרחה המעידים על הוצאות הפרקליטות מכיוון שהפרקליטות אינה נוהגת לערוך רישום של שעות עבודה של הפרקליט, של המתמחה או של עובדי המזכירות שמטפלים בתיק והיא אינה יכולה להציג אסמכתאות להוצאות שהוצאו ושעות עבודה שהושקעו. לכן, הפרקליטות מבקשת לפסוק לה שכר טרחה שלא יפחת מ-50 אלף שקל בהתחשב בכללי לשכת עורכי הדין והתעריף המינימלי. 

המשנה לפרקליט מחוז דרום, עו״ד טל שטיין
המשנה לפרקליט מחוז דרום, עו״ד טל שטייןצילום: אבישג שאר ישוב / מקור ראשון

ההחלטה של השופט התגלגלה אתמול בערב לרשתות החברתיות והחלה לעורר עניין ותגובות רבות. הבוקר התנצל השופט על ההחלטה וכתב כך בהחלטה שניתנה בפתקית: "אני מתנצל על ההתנסחות הלא שגרתית. החלטתי מאתמול ניתנה בפתקית שסיווגה 'חסוי לציבור, פתוח לצדדים'". הוא הוסיף כי ההתנסחות הלא שגרתית נועדה לחדד את המסר והוא לא ציפה שהיא תתגלגל לכדי הלבנת פנים שעליה הוא מצטער. "בדיעבד, ראוי היה להימנע ממנה בכל מקרה". 

זאת לא ההחלטה הראשונה של פרילנדר ש"עושה רעש". בקיץ הוא נתן החלטה בהקשר לאירוע אישי שגרם לעורך דין מממשרד יגאל ארנון, אחד המשרדים הגדולים והמוכרים בארץ, להודיע לבית המשפט יום לפני הדיון כי נבצר ממנו להגיע עקב נסיבות "משפחתיות רפואיות". פרידלנדר התייחס לבקשה בחוסר סלחנות וקבע סטנדרט חדש להתנהלות במשרדי עורכי דין, לשיטתו. הוא קבע כי חובה על עורך דין שנבצר ממנו להגיע לדיון בהתראה כה קצרה לשלוח במקומו עורך דין אחר. פרידלנדר גם העיר בציניות כי משרד גדול כמו משרד ארנון יכול בוודאי למצוא עו"ד מחליף בהתראה קצרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker