פרשנות

האיומים, המהלומות - והשקרים: 5 הערות על הקלטות נתניהו-מוזס

זה לא עניין של ימין או שמאל. זו מערכת יחסים מושחתת בין פוליטיקאים ופקידים לבין מו"ל של עיתון שמשתמש בו בצורה צינית ■ תיק 2000 חייב להגיע למיצוי מלא, אחרת ההתנהלות המושחתת הזו תקבל לגיטימציה חוקית ותלך ותחריף

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוזס ונתניהו
מוזס ונתניהוצילום: ניר קידר ואוליבייה פיטוסי

כמו שני מתאבקים במשקל כבד שנמצאים על חבל דק - כך מתנהלים ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס בהקלטות שנחשפו אמש (שבת) בתוכנית "המקור", ברשת 13. נתניהו ומוזס מנחיתים שמאליות חזקות אבל שומרים על זהירות, מתאמצים לא ליפול. כל אחד מהם הופך את עצמו לקורבן ולטורף בו זמנית. בחלק נכבד מהשיחות, נתניהו הוא דווקא זה שהולם בעוצמה רבה יותר. הוא מארח, הוא מעשן את הסיגר - והוא זה שמקליט בסתר. אבל נוני חותר באופן ברור יותר לעסקה. אין לו ברירה. קבוצת התקשורת שלו חטפה מכה אדירה בגלל ישראל היום - ונתניהו יודע את זה. אם מדברים על פעולת סחיטה מצד מוזס, גם נתניהו יודע את המלאכה לא רע בכלל.

הנה 5 הערות על ההקלטות הדרמטיות: 

1. המשפטים החשובים ביותר בהקלטות הם אלה שבהם מוזס מסביר לנתניהו איך משחקים בתודעה של הציבור ומעוותים סיקור עיתונאי: "צריכים לנהל את העיתונאים. וזה קל אתה חושב לנהל את העיתונאים? כל אחד טאלנט עם החזה הנפוח שלו? צריך לדעת לעשות את זה. ואף אחד מהבעלים הקודם (של ערוץ עשר), (יוסי) מימן לא יודע לעשות את זה, רונלד (לאודר) לא יודע לעשות את זה, עם כל הכבוד למיכל (גרייבסקי) ואבי (בלשניקוב), הם יודעים לנהל אותם? כי אתה היית צריך לעשות הפוך".

2. נוני מוזס, באופן ישיר או באמצעות אנשיו, מנהל שיחות עם אינספור אנשים נוספים בזירה הציבורית הישראלית. גם מול ראש הממשלה, אדם חזק ומרתיע, מוזס לא חושש לאיים כמעט באופן ישיר שהסיקור נגדו יהיה קשה. עכשיו רק נשאר לדמיין איך נראו כל השיחות אחרות של נוני ואנשיו עם מסוקרים אחרים. אם לשפוט לפי ההטיות הבוטות בסיקור של "ידיעות" בהתאם לאינטרסים, מדובר על אינספור עסקות שוחד לכאורה, ואולי גם סחיטה באיומים.

3. מאות עיתונאים עובדים בידיעות אחרונות. הגאווה המקצועית שלהם נפגעה קשות מתיק 2000. חלקם, כנראה הגרועים שבהם, לא היססו לצאת להגנת המו"ל שלהם. רוב רובם של העיתונאים האחרים רק רוצים לעשות את עבודתם ולפרנס את משפחתם. הם מרכינים את ראשם ומנסים להמשיך. היום, אחרי שמיעת ההקלטות הבוטות, כבר אין להם ברירה. זה הזמן שלהם להתאחד ולדרוש להדיח את מוזס מכל מעורבות בניהול מערכת העיתון. אחרי הכל, התאגדות עובדים והסכם הקיבוצי לא נועדו רק לפיצויי פרישה מוגדלים.

4. איתן כבל שיקר לציבור, שיקר בחקירתו במשטרה וגם נראה שבראיון הערב הוא היה רחוק מלגלות עד כמה הוא הופעל על ידי מוזס לקדם את חוק ישראל היום. במשטרה אומרים שאין די ראיות להעמיד לדין את כבל. אין זה אומר שהוא וכל חבריו שהיו אקטיביים בקידום הצעת חוק ישראל היום - בהם בעיקר ציפי לבני וכמובן אביגדור ליברמן, אבל גם חלקו של יאיר לפיד ונפתלי בנט צריך עוד להתברר - ראויים להיות משרתי ציבור. 

איתן כבל
איתן כבלצילום: מוטי מילרוד

5. כבל וכל יתר חברי הכנסת שתמכו בהצעה הזו, הם הם ההמחשה למה תיק 2000  הוא החשוב ביותר ציבורית כיום. זה לא עניין של ימין או שמאל. זו מערכת יחסים מושחתת בין פוליטיקאים ופקידים לבין מו"ל של עיתון שמשתמש בו בצורה צינית למען צרכיו העסקיים. "אני רוצה להרוויח כסף", אמר מוזס ברגע של גילוי לב לנתניהו. תיק 2000 חייב להגיע למיצוי מלא, אחרת ההתנהלות המושחתת הזו תקבל לגיטימציה חוקית - ותלך ותחריף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker