בגלל חובות של 135 מיליון שקל: חברת הבנייה שייקה אלה מבקשת הקפאת הליכים ואפשרות להבראה

לפי הבקשה, החברה רווחית - אך מתמודדת עם חובות וסובלת ממחנק אשראי קשה שנובע מכך שהבנקים אינם מאפשרים לה לקחת אשראי למימון פעילותה השוטפת

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית מפא"י ההיסטורי בירושלים
בית מפא"י ההיסטורי בירושליםצילום: חיים צח באובאו

חברת שייקה אלה פנתה שלשום (ג') לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה דחופה למתן צו הקפאת הליכים. היום בצהרים ייערך דיון בבקשה. 

החברה הוקמה לפני כ-20 שנה על ידי ישעיהו אלה - הבעלים והמנהל עד היום. היא עוסקת בעיקר בבנייה למגורים, והמחזור השנתי שלה ב-2018 היה 220 מיליון שקל. לפי הכתוב בבקשה, החברה רווחית - אך היא ניצבת בפני מחנק אשראי קשה: הבנקים כמעט ואינם מסכימים להעניק לה אשראי למימון פעילותה השוטפת, ובכמה פרויקטים היזמים שעבורם בנתה נמנעים מתשלום. התוצאה היא שבימים הקרובים יחזרו צ'קים שנתנה בסכום של מיליוני שקלים.

שייקה אלה מבצעת בימים אלה את פרויקט אלעד בית וגן עבור חברת אלעד מגורים לבניית 68 יחידות דיור, מרכז מסחרי וחניון; את פרויקט בית מפא"י עבור אפריקה ישראל לבניית 194 יחידות דיור, משרדים, מבני מסחר וחניון בשני בניינים; את פרויקט אייזיק שטרן 5 בתל אביב עבור קבוצת רכישה לבניית 22 יחידות דיור וחניון; את פרויקט הבית בפארק בביתר עלית עבור קבוצת רכישה לבניית 146 יחידות דיור ב-19 בניינים; פרויקט עבור תנובת הארץ וירושלים בע"מ לבניית 360 יחידות דיור ומסחר בתשעה בניינים; ופרויקט עבור פנינת האומה לבניית 82 יחידות דיור וחניון בארבעה בניינים.

לפי הבקשה, חובותיה של החברה מגיעים ל-135 מיליון שקל - מתוכם כ-67 מיליון שקל לנושים מובטחים (הגדול שבהם הוא בנק הפועלים שלו היא חייבת 11 מיליון שקל), כ-10 מיליון שקל לנושים בדין קדימה וכ-58 מיליון שקל לנושים אחרים שאין להם שיעבודים.

עוד לפי הבקשה, "בימים האחרונים קיימו בעלי החברה ונציגיהם סבב שיחות עם לקוחות משמעותיים של החברה ומהם עלה כי הם מוכנים לתת סיכוי להליך ההקפאה". נכתב גם כי אם לא יינתן צו הקפאת הליכים, החברה תאבד את האפשרות להבראה או לצירוף משקיע ובכך תיפגע פרנסתם של עשרות עובדיה וייפגעו הנושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker