האב רשם עשרות דירות קטנטנות להשכרה על שם הילדים - השופט לא קנה את התרגיל

יעקב ארביב רכש על פני השנים תשעה נכסים בנתניה, שרובם פוצלו לעשרות יחידות דיור קטנות והושכרו תמורת כ-40 אלף שקל בחודש ■ הוא טען כי עליו לשלם מס מופחת של 10%, רק על הנכסים הרשומים על שמו ולא על אלה שעל שם ילדיו - והפסיד בבית המשפט

אפרת נוימן
מודעת להשכרת דירה
מודעת להשכרת דירהצילום: אסף עברון

למרות שהורה רשם דירות שרכש על שם ילדיו, כספי השכירות שהן הניבו יוחסו לו שכן הוא היה זה שהשכיר אותן וקיבל את דמי השכירות - כך קבע לאחרונה השופט הרי קירש מבית המשפט המחוזי בתל אביב. עוד קבע השופט כי האב ישלם מס מלא (שולי) שכן מדובר בפעילות עסקית אקטיבית. קירש ציין כי לא בכל מצב שבו הורה רוכש נדל"ן לטובת ילדיו או מעורב בהשכרתו, יש לשייך לו באופן אישי את ההכנסות משכירות וכל מקרה לפי נסיבותיו.

המקרה עסק ביעקב ארביב, שבבעלותו תשעה נכסים בנתניה שרכש על פני השנים וחמישה מהם נרשמו על שם חמשת בניו. רוב הנכסים פוצלו לעשרות יחידות דיור קטנות והושכרו בעיקר לאוכלוסיות מעוטות הכנסה (למשל פועלים שהגיעו ממדינות אפריקה ועבדו בסביבה). לארביב היתה מחלוקת עם רשות המסים בעניין המיסוי של דמי השכירות ב-2014-2011 ובעקבות זאת הוא הגיש ערעור מס לבית המשפט.

המחלוקת הראשונה היתה בשאלה האם הכנסות ההשכרה ייחשבו כהכנסות פסיביות - כך שישולם על ההשכרה מס מופחת של 10% - או שמדובר בהכנסות אקטיביות מפעילות עסקית ולכן ימוסו בהתאם למדרגות המס הרגילות. מחלוקת נוספת היתה בשאלה האם במסגרת ההכנסות של ארביב, יש לכלול את השכירות של הנכסים שרשומים על שם ילדיו.

בעוד ארביב דיווח רק על ההכנסות שרשומות על שמו כפסיביות שחייבות במס של 10%, רשות המסים טענה כי הוא ניהל עסק להשכרה ולכן עליו לשלם מס - גם על הנכסים שרשומים על שם בני משפחתו - לפי המס השולי (כ-50%). סך הכל מדובר על הכנסה משכירות שנעה סביב 1.9-1.8 מיליון שקל בארבע שנות המס הרלוונטיות (כ-40 אלף שקל בחודש). זאת בעוד הכנסתו של ארביב מעסק להתקנת דודי שמש היה כ-2.1 מיליון שקל בתקופה הרלוונטית. נגד ארביב מתנהל במקביל גם הליך פלילי ובו הוא מואשם בהשמטת הכנסות ועורמה בכוונה להתחמק ממס.

השאלה האם השכרה של נכסים רבים נחשבת לעסק, הגיעה לבית המשפט העליון, שהכריע בתחילת 2018 בשני תיקים שאחד מהם עסק באיש העסקים שרגא בירן והתווה את השיקולים שיש לקחת בחשבון. בין מבחני העזר שאומצו על ידי בית המשפט, נמנים טיב הנכס, אופן מימון רכישתו, תקופת ההחזקה, תדירות העסקות והיקפן הכספי ומבחן היזמות (דרכי ההשבחה והשיווק של הנכס).

השופט קירש קבע במקרה של ארביב כי מדובר בפעילות בעלת אופי עסקי אקטיבית. זאת בין השאר בשל העובדה שארביב ביצע פעולות השבחה ושיפור שונות לצורך השכרה למטרת מגורים, ההשכרה של יחידות הדיור הצריכה פעילות קבועה, נמשכת ושיטתית שאף היתה כרוכה בסיכונים ויש לייחס לו גם רמה מסוימת של בקיאות והבנה בהשכרת נדל"ן.

השאלה הבאה היתה אם יש להכליל גם את הנכסים הרשומים על שם הבנים. קירש  קבע כי בעוד המעורבות של הילדים היתה בחתימה על הסכמי הרכישה בלבד, ארביב לבדו היה אחראי על הטיפול בענייני ההשכרה והוא עשה זאת לפי שיקול דעתו הבלעדי. הוא היה זה שקיבל את דמי השכירות והשתמש בהם כרצונו ונשא בכל העלויות הכרוכות בפעילות ההשכרה. בנוסף, הוא סייע כלכלית לילדיו ללא זיקה להיקף דמי השכירות שהניב הנכס הרשום על שם כל ילד והילדים מצדם לא דרשו לקבל את כספי השכירות.

השופט ציין כי קשה לקבוע האם רישום הבעלות על שם הילדים היה נגוע כולו במלאכותיות ונעדר טעם מסחרי או משפחתי לנוכח ההסברים כי היה לארביב אינטרס לטווח ארוך להעביר נכסים לילדיו. "אולם שליטתו המוחלטת של המערער, הן בנכסים והן בתשואה הכספית אשר נבעה מהם, מובילה למסקנה כי יש לייחס את דמי השכירות למערער לצורכי מס", כתב בפסק הדין.

לדבריו יש שתי דרכים לנתח זאת. האחת, לקבוע מראש כי הוא השאיר בידיו את הזכות להפיק דמי שכירות מכלל הנכסים למשך חייו והשנייה היא לומר כי היתה הבנה במשפחה כי כל עוד ארביב בחיים הנכסים וההכנסות הם למעשה שלו.

חלק נוסף ושולי יחסית בפסק הדין מתייחס לדירות שארביב ואחיו קיבלו בירושה ואותן השכיר ארביב. לגביהן קבע קירש כי רק שביעית מההכנסות של ההשכרה תיוחס אליו (בהתאם לחלקו בירושה של הדירות).

את פקיד שומה היחידה הארצית לשומה ברשות המסים ייצגה עו"ד שירה ויזל-גלצור מהמחלקה הפיסקלית בפרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker