כתב אישום נוסף בפרשת השחיתות בנתיבי ישראל: מתן שוחד והלבנת הון

לפי כתב האישום שהוגש נגד ישראל בר, הוא נתן יחד עם שותפו לחברת ביבי כבישים, יהודה בוזגלו, שוחד של 1.1 מיליון שקל למנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר - שבתמורה היטיב עם החברה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אלכס ויז'ניצר בבית המשפט, ב-2015
אלכס ויז'ניצר בבית המשפטצילום: ניר קידר

פרקליטות המדינה הגישה הבוקר (שני) כתב אישום נגד ישראל בר, אחד המעורבים בפרשת השחיתות בחברת נתיבי ישראל (מעצ לשעבר), ושותפו של הקבלן, יהודה בוזגלו, בחברת ביבי כבישים עפר ופיתוח - שכבר הוגש נגדו כתב אישום בפברואר. בר נאשם במתן שוחד (ביחד עם בוזגלו) לאלכס ויז'ניצר, מי שהיה מנכ"ל נתיבי ישראל - בתמורה לביצוע פרויקטים ואישור תשלומים חריגים לחברה שלהם.

נגד ויז'ניצר, מקורבו של יו"ר ישראל, ביתנו אביגדור ליברמן - שאף הצטלם עמו בערב הבחירות - הוגש במארס כתב אישום בפרשה זו. הוא מואשם בלקיחת שוחד בסכום של עד 3 מיליון שקל.

בר היה בתחילת הדרך כבעליה של חברת ביבי כבישים עפר ופיתוח ובהמשך מנהל בכיר בה. כתב האישום מייחס לו עבירה של מתן שוחד ועבירת הלבנת הון. לפי הנטען, בר ובוזגלו נהגו להגיש הצעות מחיר נמוכות במכרזי תשתיות של נתיבי ישראל, בידיעה שההצעה אינה רווחית. לאחר הזכייה במכרז והחתימה על החוזה, הם הגישו בקשות לאישור עבודות חריגות בפרויקט, שאת אישורן השיגו בתשלום שוחד וכך שמרו על רווחיות בפרויקטים.

"אלמלא היו מאושרים לביבי כבישים תשלומים עבור חריגים, היתה נקלעת החברה לבעיה כלכלית חריפה, זאת נוכח התחייבותה בהסכם לבצע את העבודות במחירים נמוכים מעלויות הביצוע", נכתב.

לפי כתב האישום, עוד לפני כניסתו של ויז'ניצר לתפקיד מנכ"ל חברת נתיבי ישראל, נהגו בוזגלו ובר לשחד מפקחים בתמורה לאישור החשבוניות שביבי כבישים הגישה לתשלום. עם כניסתו של ויז'ניצר לתפקיד המנכ"ל הוא פנה לבוזגלו, ודרש ממנו סכומי כסף כשוחד בעד פרויקטים שנמסרו מחברת נתיבי ישראל לביצועה של ביבי כבישים, ובעד אישור תשלומים חריגים. בוזגלו עידכן את בר בדרישות האלה, והשניים החליט להיענות להן ולגייס כספים במזומן בדרך של משיכות בעלים מהחברה, ובאופן של קבלת חשבוניות מנופחות מקבלני משנה. כך הם הצליחו להוציא כספים מהחברה על מנת לתת שוחד לויז'ניצר.

לפי כתב האישום – שהוגש על ידי עורכי הדין קרן שמיר-עוז, ערן זלר ויוראי מצלאוי, מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה - החל ב-2006 ועד לסיום כהונתו של ויז'יניצר כמנכ"ל נתיבי ישראל בשלהי 2010, נתנו בוזגלו ובר לויז'ניצר כספי שוחד בסכום של 1.1 מיליון שקל על מנת שוויז'ניצר ייטיב עם ביבי כבישים.

מוקדם יותר השנה הוגשו בפרשה כתבי אישום נגד שמעון אזולאי, עובד ששימש לפי האישום כמתווך להעברת כספים לויז'ניצר ואיתמר מחלב, ששימש רואה החשבון המבקר של חברת ביבי כבישים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker