המשטרה: תשתית לכתב אישום נגד עו"ד אפי נוה והשופטת אתי כרייף

אפי נוה קידם את כרייף, שהיתה אז מועמדת לשיפוט - במקביל למערכת יחסים שניהל עמה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אפי נוה, אתי כרייף
אפי נוה ואתי כרייףצילום: ראובן קסטרו ואתר דוברות בית המשפט

המשטרה הודיעה היום כי לאחר סיום החקירה בעניין יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, ושופטת בית משפט שלום בנתניה אתי כרייף, היא מצאה תשתית ראייתית לכך שנוה קידם את המועמדות של כרייף לשיפוט בזמן שהיתה לו עמה מערכת יחסים. בנוסף, המשטרה מצאה תשתית ראייתית גם לכך שנוה פעל בעניין של עורכת דין מהמגזר הפרטי ושל מתמחה (ששמותיהן לא הותרו לפרסום) בזמן שהוא מנהל עמן מערכות יחסים. התיק יועבר לפרקליטות שתחליט אם להגיש כתב אישום נגד המעורבים.

הפרשה פרצה בינואר האחרון, לאחר שגלי צה"ל והעיתונאית הדס שטייף העבירו חומרים מפלילים לידי המשטרה. לידי שטייף התגלגלו מכשירי טלפון של נוה שבהם ראיות מפלילות לכאורה נגדו. שטייף מסרה את הטלפונים למשטרה — ובתמורה קיבלה התחייבות שלא תועמד לדין בגין חשד לפריצה למכשירי הטלפון.

אפי נוה
אפי נוהצילום: תומר אפלבאום

לפי החשדות, כפי שעלו בחקירה, סביב 2016 השופטת קיימה יחסים עם נוה והוא בתמורה יזם ודחף את מינויה בוועדה למינוי שופטים, באמצעות נציגי הלשכה בוועדה. כעת הודיעה המשטרה כי בסיומה של החקירה נמצאה תשתית ראייתית לכאורה לכך שנוה פעל והפעיל אחרים במסגרת תפקידו ומעמדו כיו"ר הלשכה. לפי ההודעה, נוה עשה זאת במסגרות ובהזדמנויות שונות ובצמתי החלטה קריטיים, בעניינה של כרייף על מנת לקדם את מועמדותה לשיפוט. המהלך צלח בסופו של יום עם מינויה – וכל זאת במקביל למערכת יחסים שניהל עמה, לבקשתה של כרייף ובזיקה הדוקה למערכת יחסים זו.

כרייף היא תובעת משטרתית בעברה, ובוגרת תואר ראשון במשפטים ממכללת נתניה ותואר שני מאוניברסיטת בר-אילן. המשטרה מסרה כי נגד נוה וכרייף נמצאה תשתית ראייתית לעבירות מתחום טוהר המידות (הכוונה למרמה והפרת אמונים). נגד כרייף גם נמצאו ראיות לביצוע עבירות שעניינן שיבוש מהלכי משפט והשמדת ראיה, בזמן שנערכה החקירה בעניינה.

במשך 13 שנים, בין 2003 ל-2016, עבדה כרייף כתובעת באזור הצפון במשטרה. במסגרת תפקידה עסקה בין היתר בתביעות הנוגעות לפשעים מקומיים: עבירות סמים, ואלימות. בתפקידה כשופטת הספיקה לדין בתיקים פליליים מקומיים, כמו תיקי אלימות וסמים וכן בתיקים הנוגעים לתכנון ובנייה. מיד לאחר פרוץ הפרשה הודיעה השופטת כי היא יוצאת לחופשה עד להודעה חדשה ומאז היא מצויה בחופשה ללא תשלום.

בין הראיות בתיק היו תכתובת הווטסאפ בין נוה לבין כרייף בתקופה שלפני מינויה לשיפוט באמצע 2016 ולפיהם היא היתה מצויה בקשר עם נוה ואפילו הזמינה אותו לנסיעות משותפות לחו"ל. לפי החשד, נוה השתדל למען השופטת, ובין היתר בחן מול גורמים שונים באיזה מחוז כדאי להציע את מועמדותה של כרייף כדי להצליח בדחיפת התובעת לתפקיד שיפוטי.

נוה הגיש בפברואר תביעה אזרחית על סך 7 מיליון שקל, נגד תחנת הרדיו גלי צה"ל, שטייף וארבעה בכירים נוספים בתחנה, בגין פריצה למכשירי הטלפון שלו ושידור רמזים לתוכן המצוי בהם. ארבעת הבכירים הם מגיש "מה בוער" רזי ברקאי, עורכת התוכנית נורית קנטי, ראש מערכת החדשות בגלי צה"ל אילאיל שחר ומפקד התחנה שמעון אלקבץ. במאי אישר שופט בית המשפט המחוזי מרכז, אורן שוורץ, את בקשת הפרקליטות וגלי צה"ל, לעכב את הדיון בתביעה האזרחית לצורך קידום החקירה הפלילית נגד נוה.

מטעם פרקליטיו של נוה, עורכי הדין בעז בן צור, כרמל בן צור וגיא רוה, נמסר: "הודעת המשטרה היא תחנת ביניים בחקירה שתחילתה בחטא. הטענה המרכזית בתחילת ההליך – שבה נאחזה המשטרה כדי להצדיק את העבירות החמורות שמכוחן הגיעו החומרים לידה –היתה, כזכור, לשוחד. טענה זו התפוגגה וירדה מסדר היום. נותרנו עם הודעה עמומה מטעם המשטרה, אף ביחס לכתבת גלי צה"ל והעבירות הפליליות שביצעה, שהן העבירות שהיו אמורות להיות במוקד חקירתה של המשטרה. בחינה מושכלת, שמן הסתם תיערך על ידי הפרקליטות, תלמד שאין יסוד גם לחשדות המועטים והכלליים שנותרו. מצער שגורמי החקירה לא גילו יושרה מספקת כבר בשלב זה לסיים באופן מוחלט את החקירה, על אף הנטייה האנושית לנסות להצדיק בדיעבד החלטות קלוקלות".

עו"ד אופיר סטרשנוב, ממשרד כהן-סטרשנוב-לונדון, המייצג את כרייף מסר: "השופטת מכחישה באופן מוחלט ביצוע עבירות כלשהן, והיא סמוכה ובטוחה כי הגורמים האמונים על קבלת ההחלטה בתיק ימצאו כי לא דבק רבב בהתנהגותה".

מהנהלת בתי המשפט נמסר כי כרייף מצויה בהשעיה, בהסכמתה, עד לשני באוקטובר בשל החקירה המשטרתית בעניינה. נוכח הודעת המשטרה מהיום בדבר סיום החקירה והעברת הממצאים לפרקליטות מחוז מרכז - תבחן מערכת בתי המשפט בתקופה הקרובה את הצעדים שיש לנקוט בעקבות כך.

נוה מסובך גם בפרשת "ביקורת הגבולות" שבה הוא נאשם יחד עם בת זוגו בניסיון להבריח אותה בשדה התעופה ללא החתמת דרכון, כדי שלא ייווצר תיעוד רשום לחופשה משותפת של השניים.

אתי כרייף
אתי כרייףצילום: אתר דוברות בית המשפט

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker