הפרקליטות החליטה: כתב אישום בכפוף לשימוע נגד שרגא ברוש ואחיו

שרגא ברוש, אחיו יריב ורואה החשבון חשודים שדיווחו על חברה בבעלותם כחברה משפחתית - ובכך האחים ברוש השתמטו מתשלום מס של כ-1.5 מיליון שקל ■ הם חשודים, בין השאר, בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמך ושימוש במרמה, בכוונה להתחמק ממס ■ מטעמו של ברוש נמסר כי הוא "לא עבר כל עבירה ויעמוד על טענתו לחפות מלאה"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שרגא ברוש
שרגא ברושצילום: תומר אפלבאום

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה לנשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, לאחיו יריב ברוש ולרואה החשבון מיכאל בר לבב, כי היא שוקלת להעמידם לדין, בכפוף לאפשרות של שימוע שניתנת להם.

ברוש, אחיו ובר לבב שנעצרו לחקירה ביוני 2018, חשודים בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמך ושימוש במרמה, עורמה ותחבולה במזיד ובכוונה להתחמק ממס.

האחים ברוש הם תעשיינים ותיקים. על פי החשד, באמצעות מסמך כוזב ששלח שרגא ברוש לרשויות המס ב-2017, התחמקו החשודים מתשלום מס בגין עסקה שביצעו באמצעות החברה המשותפת שבבעלותם, ולא שילמו מס חברות על עסקה של 8.6 מיליון שקל.  

על פי החשד, החברה שבבעלות החשודים, א.ל.ע.א השקעות, נרשמה ב-2014 ברשויות המס כחברה פרטית. במהלך אוקטובר 2015 דיווחה החברה על מכירה של כ-14% ממניות חברת עושרד גז טבעי,, שבה היא מחזיקה, בתמורה ל-8.6 מיליון שקל.

לפי הפרטים שנמסרו לאחר שהשלושה נעצרו, במהלך 2017 שרגא ברוש הבין כי עליו לשלם מס חברות של 26.5% במישור החברה, וכדי למשוך את הכסף שהתקבל מהחברה, עליו לשלם מס בשיעור נוסף של 32% במישור האישי, ובסך הכל שיעור המס שהיו צריכים לשלם החשודים בגין ההכנסה היה 50% (4.3 מיליון שקל).

לכן, לפי החשד, הבין שרגא ברוש כי עדיף לו שהחברה שבבעלותו ובבעלות אחיו תיחשב כחברה משפחתית לצורכי מס, באופציה זו היה על החשודים לשלם מס בשיעור 32% על ההכנסה בלבד, ללא מיסוי ברמת החברה. התוצאה היתה שהמס ששולם בפועל היה 2.7 מיליון שקל בלבד - סכום מס הנמוך ביותר מ-1.5 מיליון שקל מהמתחייב בחוק. 

החוק מאפשר רישום חברה משפחתית רק במידה שניתנה הודעה על כך בתוך שלושה חודשים מיום התאגדות החברה. לאחר דין ודברים עם רשויות המס, שלח ברוש מכתב בדואר לפקיד שומה נצרת שבו טען כי ביקש להירשם כחברה משפחתית במועד. בטופס "פתיחת תיק לתאגיד במס הכנסה" ששלח ברוש, לכאורה באוקטובר 2014, הוא לא שם לב כי מצוין התאריך בו עודכן הטופס על ידי רשות המסים לפני שעלה לאתר הרשות. טופס זה היה מעודכן ליוני 2015.

משמעות הדבר היא כי הטופס שלכאורה נשלח לרשות המסים באוקטובר 2014 כלל לא היה קיים במועד זה, והפורמט שנשלח לטענתו ב-2014 לא נוצר לפני יוני 2015. המשמעות היא כי ברוש מילא את הטופס בדיעבד תוך ציון תאריך כוזב, וזאת כדי  להטעות את רשויות המס וליהנות מהטבה שלא מגיעה לחשודים.

לפי מכתבי השימוע, שלושת החשודים זייפו שלושה מסמכים שתכליתם היתה להציג מצג לפיו הוגשה הבקשה בתוך שלושת החודשים ממועד היווסדה של החברה. רואה החשבון של החברה פנה לפקיד השומה, וביקש לרשום אותה כחברה משפחתית. בעקבות הפניה ותוכנה הכוזב, נרשמה החברה כחברה משפחתית.

בנוסף, זומן לשימוע רואה החשבון שארישוב בן ברוך, ששימש רואה החשבון של ברוש והגיש את דו"חותיו האישיים למס הכנסה. בן ברוך חשוד בעבירה של דו"ח וידיעות לא נכונים ללא הצדק סביר. בסוף 2016 הגיש שרגא ברוש דו"ח על הכנסות ליחיד על שנת 2015, ובדו"ח זה הופיע מצג לפיו החברה היא משפחתית. דו"ח זה כוזב מכיוון שבמועד הגשתו החברה לא נרשמה כחברה משפחתית, ולפי החשד רואה החשבון ידע על כך. 

על התיק אמון עו"ד נועם עוזיאל, מנהל מחלקה בפרקליטות מיסוי וכלכלה. החקירה בוצעה על ידי משרד חקירות מס הכנסה תל אביב ברשות המסים.

"מטעמו של שרגא ברוש נמסר כי "ברוש לא עבר כל עבירה ויעמוד על טענתו לחפות מלאה בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker