האזינו להקלטה

שיטת הליכוד: לקחת קשישים מההוסטל, לדחוף להם פתק "מחל" ביד ולהסיע אותם לקלפי

מאות פעילי ליכוד קיבלו משימה מיוחדת: להתייצב מחר בבתי דיור מוגן ולהשפיע על הקשישים - בעיקר דוברי רוסית - להצביע למפלגת השלטון ■ הקלטה שהגיעה לידי TheMarker מלמדת כיצד פועל המנגנון ■ המבצע יתחיל בשעה 6:45 בבוקר כדי להקדים את הפעילים של ליברמן

גור מגידו
גור מגידו
שלטי בחירות של הליכוד בבאר שבע
שלטי בחירות של הליכוד בבאר שבע (אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לנאמר)צילום: AFP

מחר (ג'), בוקר יום הבחירות בשעה 06:45, יתייצבו מאות פעילי ליכוד מחוץ לעשרות בתי דיור מוגן מסובסדים ברחבי הארץ, שבהם מתגוררים קשישים עולי רוסיה. המשימה שהוטלה על הפעילים היא להשפיע על הקשישים המתגוררים במקום להצביע למפלגת השלטון. לפעילי הליכוד ניתנו הוראות לשים לקשישים פתק הצבעה של "מחל" ביד - ולדאוג ללוות אותם עד מתחם הקלפי ואפילו עד לפרגוד. מבצע "המרצת" הקשישים דוברי הרוסית, שעליו אמון מטה העולים במפלגת השלטון, נועד בפשטות להעביר כמה אלפי או עשרות אלפי קולות ממפלגת ישראל ביתנו של ליברמן למפלגת הליכוד. 

הקלטה שהגיעה לידי TheMarker, מלמדת כיצד פועל המנגנון. בכל בית דיור מוגן תהיה נוכחת לאורך כל יום הבחירות משמרת של שלושה "ממריצים" דוברי רוסית, שתפקידם יהיה להשפיע על הקשישים ולדאוג שהם מגיעים לקלפי עם פתק ההצבעה של המפלגה ביד. בכל אתר שכזה, יהיה נוכח גם נהג שתפקידו יהיה להסיע את הקשישים ברכב מטעם המפלגה עד לפתח הקלפי, שם תודרכו הפעילים "למסור" את הקשישים לידי נציג הליכוד בקלפי, שילווה את הקשישים בתהליך ההצבעה.

האזינו להקלטה

בהקלטת השיחה נשמעת רכזת מטה העולים הליכוד, פעילה בשם אולגה, מתדרכת פעיל ליכוד ממרכז הארץ שניסה לסייע לה בגיוס נהג לאחד האתרים שבהם תבוצע מחר פעילות דרבון הקשישים. "מה שנדרש זה נהג... שייקח את הקשישים מההוסטל (בית דיור מוגן, בסבסוד המדינה), יביא אותם לקלפי, ימתין להם שם שיצביעו ובחזרה", הסבירה הרכזת. 

היא הוסיפה כי "ליד ההוסטל הזה יעמדו שלושה ממריצים... שהם דוברי רוסית. התפקיד שלהם הוא יהיה פשוט... הם יחייכו אליהם (אל הקשישים), יגידו להם בוקר טוב, מי שמצביע ליכוד תעלו אלינו, הם יציידו אותם, כל אחד יצייד אותם בפתק של 'מחל'... שלא יתבלבלו בקלפי איך נראה הפתק. התפקיד של הנהג לקחת אותם לשם, להמתין עד שהם יצביעו, לעזור להם לצאת מהרכב, תלוי מה המצב ולהביא אותם בחזרה".

הרכזת הסבירה כי בזמן שהנהג נמצא בדרכו חזרה מהקלפי, עליו לעדכן את אחד הממריצים שהוא נמצא בדרכו חזרה לבית הדיור המוגן, כדי שהממריץ במקום יידע שהוא "יכול כבר להכין את (הקשישים) החדשים" כמו בסרט נע.

היעד: אוכלוסיה מוחלשת

הנחת המוצא שלפיה קשישים, בוודאי קשישים תשושים בגילאים מופלגים, עשויים להיות מטרה קלה יותר לשכנוע - היא חלק ממה שעומד מאחורי מנגנון ה"תמרוץ". במקרה של ה"הוסטל" שעליו דיברה הרכזת בהקלטה, מדובר במקום שבו נמצאת אוכלוסיה מוחלשת במיוחד. ה"הוסטל" הוא אחד מ-120 בתי הדיור המוגן שהמדינה מממנת לזכאים, בפיקוח משרד הרווחה.

קשישים הזכאים להתגורר במוסדות הללו הם בהגדרה כאלה שאין בבעלותם דירה או שהם דיירי דיור ציבורי. תנאי אחר לזכאות קובע שהכנסתם החודשית של הקשישים, כולל קצבת זקנה אינה גבוהה מ-3,200 שקל בחודש. בחלק מהמוסדות הללו תנאי הזכאות נותנים קדימות לעולים חדשים, וזו הסיבה שהם "סומנו" על ידי הליכוד: העברת מצביעים ממפלגת ישראל ביתנו לחיקה היא מטרה אסטרטגית עבורה במערכת הבחירות הנוכחית.

הרכזת שהקולטה אמנם טענה בשיחה כי הפנייה היא לקשישים שהביעו רצון להצביע למפלגת השלטון ("מי שמצביע ליכוד תעלו אלינו"), אך אחד הפעילים שגויסו על ידי המטה הרוסי בליכוד כדי לשמש נהג לפעילות ה"תמרוץ", טען בשיחה עם TheMarker, כי נחשף בעבר לשיטת "המרצת הקשישים", והוא לא ממש משוכנע שהיא מתבססת לחלוטין על רצונם החופשי של המצביעים.

קלפי באשדוד, באפריל
קלפי באשדוד, באפרילצילום: אילן אסייג

"השיטה היא לקחת זקנים רוסים שאולי הם לא מבינים בדיוק מה קורה איתם, או שלא אכפת להם כל כך לעשות מה שמבקשים מהם - לשים להם פתק ביד, ולהביא אותם יד ביד עד לקלפי. כל העניין פה מתבסס על העובדה שהם (הקשישים) לא סומכים על ישראלים אלא רק על מי שמדבר איתם בשפה שלהם", הוא אומר. לדבריו, הוא תודרך ש"זו בכלל שיטה שישראל ביתנו המציאה אותה".

לדברי הפעיל, "תידרכו אותנו שאנחנו בתחרות עם ליברמן, שאנחנו רוצים להגיע מוקדם בבוקר וללחוץ על הקשישים להצביע כמה שיותר מהר, לפני שהאנשים של ליברמן לוקחים לנו אותם. ברור שאם הפעילים של ליברמן יגיעו לפנינו, הקשישים יצביעו למפלגה שלו".

לדברי הפעיל, הוא נתקל בפרקטיקה של "תמרוץ" קשישים כבר בעבר. "אני אישית אעבוד בזה בבחירות בפעם הראשונה, אבל בתור פעיל פוליטי היתי עד לכך שעשו את הדבר הזה בבחירות המקומיות באחת מהערים ב-2017. זאת לא שיטה חדשה והיא גם לא שיטה שהמציאו בליכוד. הפעם פשוט השקיעו בזה יותר במיוחד במגזר הרוסי, בגלל היריבות עם ליברמן".

אתה לא חושש שיש בזה ניצול של קשישים? שהדבר הזה לא חוקי?

"אני מבחינתי בסך הכל נוהג, ככה שאני לא רואה בעיה במה שאני עושה. שאלתי גם במטה ואמרו לי שזה עבר יעוץ משפטי אצל עורך דין. אני גם לא נכנס איתם לקלפי. אמרו לי לשים אותם אצל חבר ועדת הקלפי, שהוא כבר יודע מה לעשות".

פעיל ליכוד אחר שהיה מעורב בפעילות כזאת בעבר סיפר כי בבחירות ברשויות המקומיות היה עד לשימוש בשיטה דומה ל"תמרוץ קשישים", גם בקרב מבוגרים יוצאי אתיופיה. כשנשאל באיזה טווח גילאים נמצאת אוכלוסיית ה"מתומרצים", מסר: "זה משתנה. יש כאלה בני 70, אבל יש גם בני 90. לפעמים אפילו יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker