פרשה ביטחונית חדשה: המשטרה עצרה חשודים בחברת סייבר

לפי החשד, חברות הסייבר אביליטי תעשיות מחשבים ותוכנה ואביליטי מערכות ביטחוניות עברו על חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני ■ העבירות המיוחסות לחשודים כוללות מרמה, הברחה וכן עבירות הלבנת הון

גור מגידו
גור מגידו
האקר
צילום: KACPER PEMPEL/רויטרס

המשטרה פתחה בחקירה נגד חברות הסייבר אביליטי תעשיות מחשבים ותוכנה ואביליטי מערכות ביטחוניות. הבוקר (א') נעצרו כמה חשודים בפרשה שזהותם אסורה בפרסום. כמו כן, בוצעו חיפושים. העבירות המיוחסות לחשודים כוללות מרמה, הברחה וכן עבירות הלבנת הון.

החקירה, שמרבית הפרטים בנוגע אליה אסורים בפרסום, החלה בעקבות בירור שערך המלמ"ב (הממונה על הביטחון במערכת הביטחון), יחד עם אגף הפיקוח על היצוא הביטחוני (אפ"י) במשרד הביטחון - בחשד שהחברות עברו על חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני.

את החקירה מנהלת היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל) ביחד עם מלמ"ב, רשויות המס והמכס. החקירה מלווה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

לפני חצי שנה פורסם כי משרד הביטחון חושד כי החברות הבנות של אביליטי - אביליטי תעשיות מחשבים ותוכנה ואבילטי מערכות ביטחוניות - ביצעו פעולות שיווק וייצוא ביטחוני של מערכות האזנה ואיכון ללא רישיונות ובניגוד לחוק. בעקבות זאת ולאחר שימוע, החליט משרד הביטחון להשעות את החברות ממרשם הייצוא הביטחוני ולהתלות את רישיון השיווק, היצוא והצופן שברשותם.

אביליטי מייצרת טכנולוגיות מודיעיניות עבור גופי ממשלה, צבא ומשטרה ופעילה בתחומי הגנת המידע (סייבר) ברחבי העולם. מערכות החברה מאפשרות האזנה לשיחות מוצפנות, קליטת הודעות יוצאות ונכנסות, זיהוי מכשירים לפי הדגם והמדינה שבה הונפק המכשיר, וזיהוי מספרי טלפון. החברה שוקלת גם כניסה לשווקים אזרחיים. את החברה הקימו אנטולי חורגין ואלכסנדר אורובסקי שמחזיקים כל אחד מהם ב-16.6% מהחברה.

במארס האחרון פורסם כי רישיון היצוא הביטחוני של החברה נשלל עקב האירועים שהביאו לפרוץ החקירה הפלילית הבוקר.

ב-2017 התרחש אירוע חריג בחברה, כאשר חמישה מחברי הדירקטוריון שלה התפטרו. הם סברו כי יש לכלול בדו"חות החברה הערת "עסק חי", אם לא יוזרמו אליה מזומנים. בעלי השליטה - המנכ"ל אנטולי חורגין ואלכסנדר אאורובסקי, האחראי על תחום הטכנולוגיה בחברה, סירבו להזרים כספים או לכלול את ההערה בדו"חות.

בין הדירקטורים המתפטרים נכללו האלוף (במיל') עמוס מלכא, וראש המוסד לשעבר אפרים הלוי.

ב-2015 נרשמה החברה למסחר בנאסד"ק באמצעות מיזוג לשלד הבורסאי קיימברידג', ובקופתה היו אז 81 מיליון דולר. בינואר 2016 נכנסה החברה לבורסה בתל אביב. הרומן של אביליטי עם שוק ההון המקומי לא היה מוצלח. בדו"חות המסכמים את 2015 - שהיו הדו"ח הראשון שלה כחברה ציבורית - הודיעה החברה כי היא נדרשת להציג מחדש את הדו"חות של 2014 ו-2015 כדי לתקן טעויות.

מאז הרישום, התרסקה המניה ואבליטי נסחרת לפי שווי של 17 מיליון שקל בלבד. בדו"חות של הרבעון השלישי, הציגה החברה הכנסות של 437 אלף דולר - כ-57% פחות מתשעת החודשים המקבילים ב-2017. החברה רשמה הפסד תפעולי של כ-8 מיליון דולר  לעומת הפסד תפעולי של 9 מיליון דולר בתשעת החודשים הראשונים של 2018. ההפסד הנקי המיוחס לבעלי מניות החברה הסתכם ב-8 מיליון דולר לעומת 9.1 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker