חברת התאורה של גיל טייכמן קרסה עם חוב של 20 מיליון שקל

לפי בקשה שהגישו דיסקונט והפועלים, בהסכמת החברה, שרשרת אירועים הובילה בשנים האחרונות להחמרה במצבה הפיננסי של החברה, והמחזורים צנחו מ-25 מיליון שקל ב-2017 ל-18 מיליון שקל ב-2018 ■ בית המשפט מינה לה כונסי נכסים

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיל טייכמן
גיל טייכמןצילום: אייל טואג

בית המשפט המחוזי בתל אביב מינה היום (ה') כונסי נכסים לחברת התאורה של גיל טייכמן, לאחר שהוגשה בקשה מטעם דיסקונט והפועלים, בהסכמת החברה, לאכוף שעבודים ולמנות לה כונסי נכסים. הבקשה הוגשה לאחר שהחברה הגיעה לחדלות פירעון ולסוף דרכה.

לפי הבקשה, החברה חייבת כ-20 מיליון שקל לגורמים שונים, מתוכם 6 מיליון שקל לגורמים בנקאיים. החברה חייבת לבנק דיסקונט 1.9 מיליון שקל ולבנק הפועלים 3 מיליון שקל. עוד נכתב בבקשה כי בשנים האחרונות הושקעו על ידי החברה מיליוני שקלים ברכישת ציוד. בנוסף, אירועי צוק איתן ב-2014 גרמו לחברה להפסד של מיליוני שקלים, לאחר ביטול מיזם. ב-2018 אירועים נוספים החמירו את מצבה הפיננסי של החברה, וחלה צניחה במחזורים מ-25 מיליון שקל ב-2017 ל-18 מיליון שקל ב-2018, ול-15 מיליון שקל ב-2019 (בראיה שנתית).

החברה, שנוסדה ב-1994 ונחשבה למובילה בתחומה, העסיקה עד באחרונה 30 עובדים, נוסף על קבלני משנה. טייכמן מחזיק ברוב המוחלט של מניותיה. באתר החברה, שעדיין פועל כרגיל, נכתב כי "חברת גיל טייכמן, The art of light, פועלת כשלושה עשורים והיא הגדולה והמובילה בארץ בייזום, בעיצוב ובביצוע של מערכות תאורה, תשתיות חשמל, מיזמים ופרויקטים טכנולוגים גדולים. החברה מספקת עבודות פרטיות קטנות ופרויקטים לאומיים ייחודיים". 

השופט חגי ברנר אישר את הבקשה למינוי עורכי הדין אסף שמרת (מטעם הפועלים) ומור נרדיה (מטעם דיסקונט) לכונסי נכסים. את החברה מייצגת עורכת הדין חיות גרינברג שמסרה כי בשנים האחרונות השקיע טייכמן בניסיון להבריא את החברה ולתת מענה לגופים שעבדו איתו אך הם לא צלחו והחברה הגיעה לנקודת אל חזור. 

בראיון שנתן טייכמן ל-TheMarker ב-2010 הוא סיפר שהוא נמצא בעסקי התאורה מאז שהיה בן 13. "חיפשתי עבודה כדי שיהיה לי מספיק כסף לצאת למחנה קיץ בצופים, והתחברתי לחברת התאורה שהוזמנה עבור מסיבת הסיום של כיתה ח'. עבדתי אצלה ארבע שנים ונדלקתי על התחום". בהמשך, כתלמיד תיכון, היה עוזר סאונד בתיאטרון החמאם ביפו.

בשירותו הצבאי, בזמן שהפיק סרטי וידאו והדרכה לחיל רפואה, הוא המשיך להתקדם בתחום. "אחרי הצבא החלטתי שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים. זו היתה תקופה שבה את התאורה הפיקו חשמלאים עם שרשראות תאורה וקישוטים של יום העצמאות", הוא סיפר. טייכמן פתח נישה שלא היתה קיימת בישראל, והציע תאורה מיוחדת לאנשים שחוגגים אירוע פרטי בגינה. לאט לאט הוא עבר מהבתים הפרטיים ומהגינות לאולמות ולגני אירועים. "הניסיון המצטבר שלי הוא כמות הכישלונות שאספתי לאורך הדרך. היכולת שלי היא לעמוד מולן ולהפוך אותן להזדמנות", הוא הוסיף באותו ראיון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker