עומרי חיון תובע מגוגל חצי מיליון שקל: "גרמה לי נזקים כספיים ונפשיים"

חיון טוען כי גוגל סגרה את חשבון ה-Google AdSense שלו בלי הצדקה, וקנסה אותו ב-350 אלף שקל, בלי לאפשר לו גישה כדי לערוך עם החברה התחשבנות על הסכומים

עמרי חיון
עמרי חיון
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

עומרי חיון, שמפעיל בלוג מוכר העוסק בחדשות עולם הבידור בישראל, הגיש היום (חמישי) תביעה נגד גוגל בבית משפט השלום בתל אביב.

ביולי 2016 סגרה גוגל את חשבון ה-Google AdSense של חיון, בטענה שהפר את מדיניות הפרסום של החברה. זאת, בין היתר, מפני שבאתר האינטרנט שלו הופיעו פרסומות צפות - בניגוד לכללים של גוגל.

חיון טוען כי גוגל קנסה אותו בשל ההפרות ב-350 אלף שקל, בלי לאפשר לו לגשת לחשבון שלו ב-Google AdSense ולערוך עם החברה התחשבנות על הסכומים. בעקבות הנזקים הכספיים והנפשיים שנגרמו לו, חיון תובע מגוגל חצי מיליון שקל.

Google AdSense היא רשת פרסום בבעלות גוגל, המאפשרת לבעלי אתרי אינטרנט למכור שטחי פרסום למפרסמים, ובנוסף מאפשרת למכור שטחי פרסום בסרטונים ואפליקציות שמועלים באתר שלהם. לפי כתב התביעה, הכנסותיו של חיון באמצעות פרסום בחשבון Google AdSense נאמדו ב-70 אלף שקל בחודש.

להחיל על גוגל חובות של רשות ציבורית

חיון טוען כי גוגל אינה אוכפת את האיסור לפרסם "מודעה צפה" על אתרים אחרים, ולכן האכיפה נגדו היא אכיפה שרירותית, הפוגעת ביכולתו להתפרנס מהפעלת בלוג באינטרנט. הוא מוסיף כי גוגל היא מונופול שמאלץ אותו לעבוד דרכה - אם הוא רוצה להתפרנס מהחזקת בלוג באינטרנט. לכן הוא מבקש להחיל עליה חובות משפטיות מוגברות, כפי שמכילים על גופים ציבוריים. בין היתר הוא סבור שיש להחיל עליה את חובת ההתנהלות בתום לב.

לדבריו, גוגל פוגעת בחופש העיסוק שלו כשהיא מונעת את פרסום המודעות. זאת, מאחר שהיא למעשה מונופול - שחולש על תחום הפרסום באינטרנט: "בעידן הנוכחי, חופש העיסוק הוא נגזרת של היכולת ליצור קשרים חברתיים ועסקיים. מכאן שהשתת ההגבלה על פרסום המודעות בידי הנתבעת על התובע ועל אחרים, היא בבחינת יציאה נגד כללי היסוד החדשים של החברה האוריינית, המצויה כידוע, כבר לא בעיבורי הרחוב הסואן, אלא כל קיומה, מצוי ברשת האינטרנט".

אין זו הפעם הראשונה שבה חיון תובע את אחת מענקיות הדיגיטל. לפני כחודשיים הגיש חיון תביעה נגד פייסבוק, שבה ביקש שהרשת החברתית תשיב לו את נתוני החשיפה של הדף שלו. לטענתו, אלה נפגעו בשנתיים האחרונות בשל מדיניותה של פייסבוק.

בתביעה נגד גוגל מייצגים את חיון עוה"ד אורון שוורץ, יוגב נרקיס ואופירה סמבל, ממשרד שוורץ-נרקיס ושות'.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker