הרבנות למסעדות הכשרות: עובדים בשבת כמו בבתי מלון? לא תקבלו תעודה

ברבנות החליטו שלא להעניק יותר תעודות כשרות למסעדות שפותחות בשבת במתכונת דומה לבתי מלון ■ ההחלטה התקבלה בעקבות ערר שהגיש בעל מסעדת באב אל ימן, שהאוכל במסעדה שלו מוכן לפני כניסת השבת ומחומם במהך השבת על פלטות

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מסעדת באב אל ימן בירושלים
מסעדת באב אל ימן בירושליםצילום: יהונתן ודעי

מועצת הרבנות הראשית לישראל לא תאפשר למסעדות המחזיקות תעודת כשרות מטעמה לפעול בשבת, במתכונת הדומה לבתי מלון. ההחלטה ניתנה כתשובה לערר שהגיש יהונתן ודעי - בעל מסעדת באב אל ימן הפועלת בשכונת רחביה בירושלים. ודעי השיג על החלטת הרבנות שלא להעניק לו תעודת כשרות בדומה למתכונת שבה מוענקות תעודות כשרות לבתי מלון המגישים אוכל בשבת.

ודעי טען כי האוכל המוגש במסעדה שלו בשבתות הוא כשר לפי ההלכה היהודית, וכן כי הוא מוכן ביום שישי לפני כניסת השבת והוא מחומם במהלך השבת באמצעות פלטות. בנוסף, טען כי הוא אינו גובה תשלום בגין שירותי ההסעדה במהלך השבת, אלא קיימת אפשרות להזמין ולשלם על האוכל מראש, או לשלם לאחר צאת השבת.

מועצת הרבנות דחתה את הערר בשל החשש כי למסעדה יגיעו יותר סועדים מאשר כמות האוכל שהוכנה מראש לפני השבת, דבר שיגרור בישול אוכל בשבת, האסור לפי ההלכה היהודית. לטענת המועצה, בתי מלון נערכים מראש לכמות הסועדים, ולכן לא קיים חשש כזה.

ברבנות התייחסו גם לעובדה כי ברחבי העולם ישנן מסעדות כשרות שפתוחות בשבת, כמו בתי חב"ד, והסבירו כי "אין מה להשוות בין מסעדות ספציפיות ומועטות בכל מדינה, שנועדו לספק צורך הכרחי של מזון כשר לתיירים יהודיים השוהים במדינות אלו במהלך השבת, לרוב בהיעדר מלונת כשרים, לבין המקרה הנ"ל, שעשויות להיות לו השלכות רוחב על  המדינה ועל בתי העסק רבים, שעשויים בעקבותיו לבקש להחזיק בתעודת הכשר ולפתוח שעריהם בשבת".

ברבנות ציינו כי אמנם מבחינת ההלכה היהודית תיתכן אפשרות שבה מסעדה הפתוחה בשבת מגישה אוכל כשר, אך עדיין הרבנות, כרגולטור שרוצה לשמור על צרכני הכשרות, מבקשת להגן על הציבור ולא לאפשר למסעדות כשרות לפתוח בשבת.

מי ישגיח על המשגיחים?

החלטת מועצת הרבנות מתייחסת גם לאופן שבו מועסקים משגיחי הכשרות בשבתות בבתי המלון. לפי הרבנות, משגיחי הכשרות בשבתות במלונות מקבלים חדר צמוד במלון מה שמאפשר להם לפקח על חדר האוכל של המלון באופן רציף.

עוד ציינו ברבנות כי ישנו קושי לפקח על משגיחי הכשרות בעצמם בשבתות, כיום, מעל כל משגיח כשרות ממונה מפקח כשרות מטעם הרבנות, אך בשבתות טוענים ברבנות יהיה קשה להשתמש באותם מפקחים.

ודעי מסר בתגובה: "הנימוקים שמוצגים בתשובת הרבנות לא תואמים את המציאות. חוסר הוודאות לגבי כמות הלקוחות והחשש שמא למסעדות יהיה את הפיתוי לבשל בשבת וכך לגרום לכשל כשרותי אינו נכון, מאחר שגם בבתי מלון יכול להיווצר מצב דומה למרות הרזרבות שהם מכינים. יתרה מזאת, בתי מלון מקבלים לקוחות במהלך השבת ואף מקבלים תשלום על הארוחות שלקוח עוזב במהלך השבת את בית המלון. בהחלטת הרבנות יש מגמה ברורה כנגד פעילות כשרה בשבת ועידוד מסעדות לפעול באופן רגיל".

ודעי היה מיוצג בערר על ידי עו"ד אלעד לוביץ מתנועת נאמני תורה ועבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker