קריסת המרכז האקדמי באור יהודה: ניסיון להסדר עם מוסד אחר

השופט איתן אורנשטיין קבע כי בשלב זה לא יינתן צו הקפאת הליכים למכללה שבה לומדים כ-3,000 סטודנטים ■ לפי תחקיר TheMarker, הפכה המכללה לפרה החולבת של בני משפחתו של המייסד אבי ביתן

אפרת נוימן
השופט איתן אורנשטיין
השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין
אפרת נוימן

השופט איתן אורנשטיין מבית המשפט המחוזי בתל אביב החליט כי בשלב זה לא יינתן צו הקפאת הליכים למרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה. 

המכללה הפרטית שבה לומדים כ-3,000 סטודנטים לתואר ראשון ושני ומעסיקה כ-310 עובדים, נקלעה לקשיים חמורים ולחובות בסך 84 מיליון שקל לנושים שונים ובהם בנקים, גורמים מממנים, עובדים, ספקים ומשכירי הנכס.

המרכז ללימודים אקדמיים
המרכז ללימודים אקדמייםצילום: עופר וקנין

הבקשה להקפאת הליכים הוגשה בידי המכללה ביום שני שעבר בבית המשפט המחוזי מרכז. תחילה ניתנה החלטה של השופטת עירית וינברג-נוטוביץ לצו הקפאת הליכים זמני. אולם לאחר שהתברר כי בית המשפט אינו הסמכות המקומית המתאימה, ביקשה המכללה למחוק את הבקשה והגישה בקשה חדשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופט אורנשטיין ציין כי טוב היתה עושה המכללה אם היתה מבקשת להעביר את הדיון ולא מגישה בקשה חדשה. 

לדבריו, מדובר בתקופה קריטית על סיפה של פתיחת שנת הלימודים האקדמית כאשר גורלם של אלפי סטודנטים ומאות עובדים נמצא בחוסר ודאות. עם זאת בשלב זה יהיה יותר נכון לתת ארכה קצרה למכללה לצורך מיצוי משא ומתן שיכול להביא להסדר עם מוסד אקדמי אחר.

אורנשטיין הוסיף כי יהיה נכון למנות בעלי תפקיד שיובילו וימשיכו את המהלך שנקטה החברה להתקשר עם מוסד אקדמי שיקלוט את הסטודנטים והעובדים ויאפשר את המשך פעילות המכללה. הוא מינה לשם כך את עו"ד שלמה נס (אותו ביקשה המכללה למנות) ואת עו"ד רענן קליר. הדיון הבא נקבע ל-22 לספטמבר.

מצבה הכלכלי הקשה של המכללה נחשף ב-TheMarker במארס האחרון, לאחר שנודע כי היא מתקשה לשלם משכורות. בינואר 2018 פורסם ב-TheMarker תחקיר על התנהלות המקום. על פי התחקיר, הפכה המכללה לפרה החולבת של בני משפחתו של המייסד אבי ביתן. במהלך שנים רבות זכו בני משפחתו, כמו גם מקורבים אחרים, במשכורות עתק ופינוקים שונים בזמן שהמכללה שיעבדה לבנק צ'קים של סטודנטים. גם אז עקב המל"ג אחר התנהלות המכללה, אך המשיך לתת לה אישור לרשום סטודנטים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ