לא סיימתם תיכון? הסיכוי שתעמדו לדין גבוה יותר

נתונים שמפרסמת לראשונה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביעים על קשר בין השכלה תיכונית להעמדה לדין פלילי

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני נוער יושבים על גדר. למצולמים אין קשר לנאמר
בני נוער. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: גיל אליהו

מה הסיכוי של אדם שלא סייים 12 שנות לימוד או שאינו זכאי לתעודת בגרות לעמוד לדין פלילי? הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מעגנת לראשונה את הקשר שבין פשיעה להשכלה, ומפרסמת היום (ד') את מאפייני ההשכלה התיכונית של תושבי ישראל שהועמדו לדין פלילי.

מנתוני הלמ"ס עולה תמונה מדאיגה, שלפיה קיים פער ניכר בין שיעור העומדים לדין פלילי הזכאים לתעודת בגרות בגילי 29-20, שהסתכם ב-8.3% ב-2017, לעומת שיעור העומדים לדין שלא סיימו 12 שנות לימוד, שהיה 53% באותה שנה.

מהנתונים עולה כי הפערים נובעים גם מהשתייכות מגדרית ומגזרית. כך למשל, בעוד ששיעור הגברים הזכאים לתעודת בגרות שהועמדו לדין היה 7.9% ב-2017, אצל הנשים השיעור היה 14.5%. דוגמה נוספת ניתן לראות בפערים בין יהודים לערבים: בעוד ב-2010 שיעור היהודים הזכאים לתעודת בגרות שהועמדו לדין פלילי היה 6.4%, לעומת 5.6% אצל הערבים, ב-2017 גדל הפער לכמעט פי שניים.

גם בקרב מסיימי 12 שנות לימוד התמונה דומה. כך למשל, בעוד ששיעור הגברים העומדים לדין שלא סיימו 12 שנות לימוד ב-2017 הסתכם ב-53.8%, הנתון המקביל אצל הנשים היה 40.9%. זאת ועוד, בחברה היהודית שיעור העומדים לדין פלילי שלא סיימו 12 שנות לימוד הוא 51.2% - בעוד שבחברה הערבית שיעורם הוא 55.9%.

לפי נתוני הלמ"ס שיעור הזכאים לתעודת בגרות הגבוה ביותר (14.2%) היה בקרב אלה שהואשמו בעבירות מין, ואילו הנמוך ביותר היה בקרב מואשמים בעבירות רכוש (5.7%).

עוד עולה מהנתונים כי בקרב הנושרים מבתי הספר התיכוניים (כיתות ט'-י'), השיעור הגבוה ביותר של העומדים לדין פלילי הוא 16.7%. לעומת זאת, 13.1% מהעומדים לדין פלילי סיימו את לימודיהם בכיתה י', אך לא המשיכו ללמוד בכיתות גבוהות יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker