משרד המשפטים על סערת ההקלטות: "לנתניהו אסור לטפל בענייני חבריו"

בהקלטות שפורסמו אתמול בערוץ 13 נשמע נתניהו זועם וצועק בנוגע לסוגיית ערוץ 20. בין היתר נשמע רה"מ דורש משר התקשורת איוב קרא לבטל את מועצת הכבלים והלוויין

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהוצילום: Dan Balilty / AP

אחרי פרסום הקלטות נתניהו אתמול, שבהן הוא נשמע מתערב בשוק התקשורת, פירסם היום משרד המשפטים הבהרה באשר להסדר ניגודי העניינים של ראש הממשלה בטיפולו בתחום התקשורת. בהקלטות שפורסמו אתמול בערוץ 13 נשמע נתניהו זועם וצועק בנוגע לסוגיית ערוץ 20. בין היתר נשמע רה"מ דורש משר התקשורת איוב קרא לבטל את מועצת הכבלים והלוויין.

במשרד המשפטים אמרו כי "הסדרי ניגוד העניינים שגובשו עבור נתניהו כשר תקשורת עדיין בתוקף, שעה שראש הממשלה עוסק בנושאי משרד התקשורת. כמו כן, נוכח רגישות העניין, הובהר לראש הממשלה כי בהמשך לחוות הדעת שכבר נמסרו בנושא, עליו להימנע מלטפל בנושאים המשפיעים על מי שמקיימים עמו קשרי חברות אישית, וכי עליו להתייעץ עם היועץ המשפטי לממשלה במקרים שבהם הטיפול בתחום התקשורת כרוך עם נושאים מעין אלו".

במשרד המשפטים אומרים כי בתקופת כהונתו של ראש הממשלה כשר תקשורת, נערכו לו שני הסדרים למניעת ניגוד עניינים:

א. בשנת 2015, בעקבות פניות שהגיעו באמצעות מבקר המדינה, נערך לנתניהו הסדר ניגוד עניינים ביחס למשרד עורכי הדין שמרון-מולכו, אשר ייצג באותה עת לקוחות מתחום התקשורת.

ב. בשנת 2016, בעקבות פרסומים בתקשורת בעניין מערכת היחסים בין מר נתניהו לבין שאול אלוביץ', שהיה אז בעל השליטה בקבוצת בזק, נערך הסדר ניגוד עניינים נוסף. הסדר זה נערך על בסיס המידע שהיה ידוע בשעתו ביחס למערכת היחסים האישית בין רה"מ לאלוביץ', ובמסגרתו הובהר כי ראש הממשלה יימנע מלטפל בעניינים קונקרטיים הנוגעים לחברות שבבעלות אלוביץ', וכן בעניינים אחרים שיש להם השפעה מהותית על חברות אלו.

בשנת 2017, ראש הממשלה התפטר מתפקידו כשר התקשורת והתייתר הצורך בהמשך הבחינה של ניגודי עניינים ביחס לתפקיד זה.

עם זאת, אומרים במשרד המשפטים, כי "גם לאחר התפטרותו מתפקידו כשר התקשורת, הובהר כי מתוקף תפקידו כראש הממשלה, רשאי נתניהו לעסוק בעניינים הנוגעים למשרדי הממשלה השונים, לרבות משרד התקשורת, וכי עצם העובדה שהוא אינו מכהן עוד כשר התקשורת אינה שוללת את מעורבותו בתחום התקשורת בכובעו כראש הממשלה. מובן כי מעורבות זו כפופה לאיסור על פעולה בניגוד עניינים.

"בהתאם לאמור, נבחנו מעת לעת, אד הוק, נושאים שונים מתחום התקשורת, כאשר עלה צורך במעורבות רה"מ. זאת, על מנת להבטיח שאינם מעוררים חשש לניגוד עניינים. במידת הנדרש, ננקטו הצעדים המתחייבים כדי למנוע חשש מעין זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker