שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המרכז ללימודים אקדמיים
קמפוס המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודהצילום: עופר וקנין

המרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) באור יהודה הגיש אתמול (ב') בקשה למתן צו להקפאת הליכים - על רקע חובות של 84 מיליון שקל, מתוכם חוב של 65 מיליון שקל לבנק המזרחי. מזה כשנה פועל המרכז ללא מנכ"ל וללא סמנכ"ל כספים. השופטת עירית וינברג-נוטוביץ נתנה צו זמני לעיכוב הליכים נגד החברה עד להחלטה אחרת. הדיון בבקשה נקבע לעוד שבוע.

מצבה הכלכלי הקשה של מל"א נחשף ב-TheMarker במארס האחרון, לאחר שנודע כי המרכז מתקשה לשלם משכורות. עובדי המקום קיבלו באותה העת מכתב מאת מנהלת תקצוב, בקרה ומשאבי אנוש ובו נכתב כי המרכז נמצא בקושי תזרימי וייתכנו בעיות בתשלום משכורת פברואר (שלבסוף שולמה באיחור). במענה לפניית TheMarker אמרו במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) כי הם מודעים למצב, וכי המל"ג מקיימת הידברות שוטפת עם ראשי המוסד לצורך הבנת המצב לאשורו ובחינת דרכי הטיפול. נשיא המוסד דאז, פרופ' דוד מרון, אישר כי המוסד נאבק בקשיים שנוצרו בשל התנהלות המקום בעבר.

כבר בינואר 2018 פורסם ב-TheMarker תחקיר על התנהלות המקום. על פי התחקיר,  הפכה המכללה לפרה החולבת של בני משפחתו של המייסד אבי ביתן. במהלך שנים רבות זכו בני משפחתו, כמו גם מקורבים אחרים, במשכורות עתק ופינוקים שונים בזמן שהמכללה שיעבדה לבנק צ'קים של סטודנטים. גם אז עקב המל"ג אחר התנהלות המכללה, אך המשיך לתת לה אישור לרשום סטודנטים. התמוטטות של המכללה תחייב הענקת רשת ביטחון לסטודנטים שכבר שילמו את שכר הלימוד - על ידי מכללה אחרת. מדובר במכללה פרטית הדורשת שכר לימוד גבוה מ-35 אלף שקל בשנה.

בבקשה שהוגשה כעת נכתב כי "כ-3,000 סטודנטים הלומדים במרכז האקדמי, וכ-700 סטודנטים חדשים שנרשמו לשנת הלימודים הקרובה מצויים בחוסר ודאות מוחלט ביחס לעצם היתכנות שנת הלימודים הקרובה, האמורה להיפתח בחודש הקרוב. משכך הדחיפות העצומה במציאת פתרון מיידי כבר בימים הקרובים, אשר ימנע את זריקתם של אלפי הסטודנטים לרחוב באמצע לימודיהם מבלי יכולת להשלים את התארים והשכלתם האקדמית, ובמקביל מתן אפשרות לסטודנטים לסיים את סמסטר הקיץ המתקיים בימים אלה".

עוד נכתב כי יש אפשרות להמשיך את פעילות המרכז בעזרת גיבוי ושיתוף פעולה של מוסד אחר, וכי הושגו לכך הסכמות עם מוסד אקדמי בכיר. לפי הבקשה, בנק מזרחי דורש להעמיד את חוב החברה לפירעון מיידי. לבנק יש בטוחות בשווי ההלוואות שניתנו על ידי חברה בבעלות ביתן. בין הנושים גם משכיר הנכס שבו פועל המוסד (חוב של 4 מיליון שקל). בנוסף, קיים חוב של 3.5 מיליון שקל בשל משכורת אוגוסט לעובדים.

לפי הבקשה, בשנה וחצי האחרונות המכללה מתמודדת עם ביקורת פיננסית והתנהלותית מצד רשות התאגידים והמל"ג - כל גוף בנפרד. נכון לעכשיו, אין לה אישור ניהול תקין (היא במגעים עם רשות התאגידים לצורך זה), ומהמל"ג נמסר כי לא יחודש רישיון המרכז האקדמי שאמור להסתיים בסוף 2019. "משמעות הדבר הוא גזר דין מוות עבור החברה, והותרת הסטודנטים מול שוקת שבורה וללא פתרון אקדמי", נכתב.

עוד נכתב כי "הגורמים שמנסים בכל זאת לאפשר את המשך קיומה של החברה לטובת אלפי הסטודנטים הלומדים במרכז האקדמי הם דירקטוריון החברה ונשיא המרכז האקדמי פרופ' חיים ברייטברט, שנכנס לתפקידו רק לפני כשלושה חודשים (בתפקידו הקודם שימש כנשיא מכללת צפת) ונאלץ לשמש כדמות הניהולית הבכירה במקום להתמקד בנושאים אקדמיים גרידא". המוסד מבקש למנות לנאמן לתקופת הקפאת ההליכים את שלמה נס ולצדו נאמן נוסף.

הבקשה הוגשה על ידי עורכי הדין עידית קורן, שי גליקמן ויונתן גמרניק ממשרד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker