אמיר אוחנה: "בעת שאדם נלחם על חפותו - השופטים נימנמו וגלשו באינטרנט"

במאמר מיוחד שכתב לרגל פתיחת שנת המשפט, שר המשפטים מותח ביקורת חריפה על מערכת המשפט ■ לדבריו, בראש המטרות שהציב לעצמו במסגרת כהונתו: להחזיר את אמון הציבור במערכת

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אוחנה
אמיר אוחנהצילום: תומר אפלבאום

שר המשפטים אמיר אוחנה (הליכוד) חוזר ומותח ביקורת חריפה על מערכת המשפט. במאמר מיוחד שכתב לרגל פתיחת שנת המשפט, ומתפרסם בגיליון החדש של כתב העת "עורך הדין" שמוציאה לשכת עורכי הדין, הוא לא חוסך בדברי ביקורת חריפים. לדבריו, במסגרת תפקידו החדש הוא נאבק להשיב את אמון הציבור במערכת.

את המאמר פותח אוחנה בסיפור אישי, שמשקף את עמדתו הלעומתית כלפי המערכת: "אני, למשל, יכול להעיד שאת תמימותי המשפטית איבדתי כשראיתי הרכב שופטים שגזר מאסר עולם על אדם שלעניות דעתי יש יותר מספק סביר באשמתו. בזמן שאותו אדם העיד וזעק לחפותו, הרשה לעצמו ההרכב לנמנם, להירדם, לגלוש באינטרנט, ובלבד שלא לשמוע את זעקתו".

בהמשך המאמר מתייחס אוחנה לתפקידו כשר המשפטים, ולפרק הזמן הצפוי לכהונתו: "אינני יודע כמובן כמה זמן אכהן, היות שבכתב המינוי שלי לא מופיעות המלים 'ממלא מקום', 'ממשלת מעבר', ולא 'זמני', אני יוצא מנקודת הנחה שהאחריות המלאה הרובצת על כתפיי למשרד המשפטים תמשיך גם אחרי הבחירות. אך בין שאכהן פרק זמן של חמישה חודשים ובין של חמש שנים – אם היו שואלים אותי מהו הדבר האחד שברצונך להגשים, הייתי עונה מיד וללא היסוס: לחזק את אמון הציבור במערכת המשפט".

אוחנה מדבר גם על היחס כלפי מערכת המשפט מצד גורמים פוליטיים. ואולם, לדבריו אין זה הגורם המרכזי לכך שאמון הציבור במערכת המשפט נמצא בירידה. "ואם חלקכם הקוראים שומעים זאת ומתפלאים, הלוא היו גם לי וגם לחלק מחברי אמירות שאינן מפארות את מערכת המשפט על זרועותיה - בתי המשפט, הייעוץ המשפטי לממשלה והפרקליטות, הרי שאציע לכם לשאול את עצמכם ביושר: האם אמירותיהם הביקורתיות של אנשי הציבור כלפי מערכת המשפט הן שחוללו את הירידה באמון הציבור כלפי מערכת המשפט, או שהן למעשה מבטאות אותה?", כותב אוחנה.

"למה אנחנו מזדעזעים מאי-ציות לביהמ"ש?"

אין זו הפעם הראשונה שבה אוחנה מתבטא בחריפות בנושאים אלה. בראיון לאתר האינטרנט "זווית אחרת" במאי 2018, כשנה לפני מינויו לשר המשפטים, אמר אוחנה בנוגע לפסקת ההתגברות: "אפילו את פסקת ההתגברות עצמה למשל, אי-אפשר כרגע להעביר ברוב של 61 חברי כנסת. זאת אומרת, הקואליציה לא יכולה לעשות ככל העולה על רוחה, בגלל שהיא מחולקת לסיעות. אף מפלגה בהיסטוריה של ישראל לא הקימה ממשלה רובית לבדה, כך שיש מערכת איזונים ובלמים שלא מאפשרת את זה. 61 זה לא רוב אקראי, אלא משהו 'חגיגי' ומיוחד שלא נראה הרבה פעמים בכנסת, רוב ההצעות הרי עוברות ברוב זמני נמוך בהרבה מ-61. אגב, למה בכלל אנחנו מזדעזעים מהרעיון של אי-ציות לפסיקת בית המשפט, בניגוד למשל לרעיון של אי-ציות לפקודה בלתי חוקית בעליל שאנחנו מורגלים בו?"

דברים דומים אמר אוחנה בראיון לעמית סגל בחדשות 12 ערב כניסתו לתפקיד. סגל שאל אותו על תמיכתו ברעיון האי ציות: "אז אתה אומר שגם אם בג"ץ פוסק במקרים מסוימים, שר המשפטים החדש של מדינת ישראל אומר, לא חייבים לקיים את ההחלטות של בג"ץ". לכך השיב אוחנה: "אני אומר שהשיקול העליון צריך להיות שמירת חיי אזרחים, כן. אני אומר זאת".

יום לאחר שידור הריאיון הגיבה נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, ואמרה כי "בעקבות ראיון ששודר אתמול עם שר המשפטים, חשוב לי לומר כי בעיני יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים במדינת ישראל, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת תקדים וחסרת אחריות, ולפיה לא את כל פסקי הדין הניתנים על ידי בית משפט חייבים לכבד. במלים אחרות, כל בעל דין יוכל מעתה בברכת שר המשפטים לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. ואני רוצה לומר על כך רק דבר אחד – בין תפישת העולם הזו ובין אנרכיה של 'איש הישר בעיניו יעשה' – הדרך קצרה".

ואולם, בנאום הכניסה לתפקידו כשר המשפטים ביוני ריכך אוחנה את דבריו, ואמר: "לא תהיינה בינינו מחלוקות על החשיבות שבקיום פסקי הדין והחלטות בתי המשפט. המחלוקות תהיינה, אולי, על תפקידה ומקומה של מערכת המשפט ביחס לרשויות האחרות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker