מכה לאוחנה: בג"ץ עוצר את מינוי מקורבו למנכ"ל משרד המשפטים

בתום דיון סוער במסגרת עתירה של התנועה לאיכות השלטון, הוציאו שופטי בג"ץ צו למניעת מינוי של אופיר כהן למחליפה של אמי פלמור ■ יו"ר התנועה: "היועמ"ש יושב על הגדר ולא מדבר"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל משרד המשפטים המיועד, אופיר כהן (מימין) ושר המשפטים, אמיר אוחנה, בבית המשפטצילום: אמיל סלמן
טלי חרותי-סובר

לאחר שניתן בשבוע שעבר צו מניעה למינוי אופיר כהן, מקורבו של אמיר אוחנה, לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים, נערך הבוקר (ד') דיון בנושא.

בג"ץ דן בעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד הדחתה של אמי פלמור מהתפקיד. הבוקר קבעו שופטי בג"ץ כי לא ניתן לקיים דיון משמעותי, מפני שהמדינה לא הגישה את תגובתה העניינית לטענות התנועה לאיכות השלטון. בשל כך מסרו השופטים כי הם נוטים להוציא צו על תנאי עד שתתקבל תשובת המדינה.

כך, נעצר שוב המינוי שאושר על ידי ועדת הבכירים בנציבות שירות המדינה, שהוא לדעת רבים חותמת גומי, מכיוון שבראשה יושב הנציב דניאל הרשקוביץ - שמתגלה אדם נוח לבקשות השרים וראש הממשלה.

עם תחילת הדיון פנה השופט מני מזוז אל נציגי המדינה, ואמר: "העתירה עוסקת בהליך של הפסקת כהונה של מנכ"ל ומינוי מנכ"ל חדש בתקופת בחירות. השאלה היא אם יש נסיבות שמצדיקות זאת. על פניו, המהלך הזה לכאורה סותר כל שורה בטענות היועמ"ש ועומד חזיתית מול פסיקה ברורה של בג"ץ.

"לגבי פלמור, אינכם רשאים לייצג אותה. מהרגע שהיא עזבה את תפקידה אתם כפרקליטות לא רשאים לייצג אותה, אם לה יש מה לומר היא היתה צריכה להתייצב פה עם בא כוחה ולהביע את עמדתה. זה שהיא באופן אישי מעוניינת או לא להמשיך בכהונתה לא שייך לשאלה אם הליך הפסקת כהונתה היה תקין. זו שאלה משפטית ללא קשר לזהותו של האדם שכהונתו מופסקת".

בניין משרד המשפטים בירושליםצילום: דניאל בר-און/גיני

בא כוחו של כהן אמר בדיון: "אין חולק שמשרת מנכ"ל משרד המשפטים ברגע זה אינה מאוישת". נציג המדינה התפרץ והבהיר לשופטים כי "פלמור עדיין מכהנת כמנכ"לית ומגיעה למשרד למלא את תפקידה, זה עד לאישור ממשלה של המינוי החדש".

לדברי יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא, "לו היינו נמצאים בסיטואציה שכהן היה מתחיל חפיפה, אז המדינה הייתה טוענת לשיהוי. בנוסף, לא סתם שלחו לחזית את החלטת ועדת החריגים וועדת המינויים. גם אם יינתן למדינה זמן התשובות יהיו אותו הדבר.

"היועמ"ש יושב על הגדר ולא מדבר. אין עמדת יועמ"ש. דורסים פה ברגל גסה את החלטת היועמ"ש, והוא חוץ מביטוי ש'המינוי מעורר קשיים משפטיים', אין לו דעה בנושא? לכן אם מוציאים צו על תנאי לנו חשובה עמדת היועמ"ש. עוד נבהיר שאין בעתירה שלנו שום טענה אישית נגד כהן. לו זה היה עיתוי אחר ולא תקופת בחירות, סביר להניח שהמינוי היה עובר בלי טענות. כל מילה בהנחיית היועמ"ש כרגע לא מקויימת בהליך המינוי הזה".

כהן עצמו מיוצג באופן פרטי על ידי עו"ד שגיא תירוש ממשרד קרמר-שפירא-שניידר. תירוש טען כי התפקיד פנוי כרגע, ותוקן על ידי נציג המדינה, שאמר כי פלמור משמשת עדיין בתפקיד, ותמשיך לכהן לפחות עד לדיון הבא בבג"ץ. יצויין כי על פי הוראה של נציבות שירות המדינה, פלמור אמורה לחפוף את מחליפה במהלך חודש, ועד שזה קורה היא אינה יכולה לעזוב סופית את התפקיד.

תירוש טען כי הסיק שהתפקיד פנוי כיוון שהתקשורת דיווחה על מסיבת הפרידה של פלמור, ומשום שהיא לא הצטרפה לעתירה. בהמשך השיחה הוסיף כי חזר והסיק כי התפקיד פנוי לאחר ששמע את השופט מזוז אומר לנציגי המדינה כי אינם יכולים לייצג את פלמור משעזבה.

"אוחנה מונה כדי לשמור על הקיים - לא כדי לעשות שינויים"

פרופ' ידידיה שטרןצילום: מוטי מילרוד

גורמים בחברה האזרחית ובפוליטיקה מגבים את החלטת בג"ץ. פרופ׳ ידידיה שטרן, עמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה, אומר: ״הקפאת המינוי על ידי בג״ץ מאששת את העובדה שאין הצדקה לפיטורי פלמור ומינוי מנכ״ל חדש במהלך כהונה של ממשלת מעבר. אין ספק כי יש כאן פגיעה במשילות, אשר גורמת לחוסר יציבות ופוגעת באמון הציבור במוסדות המדינה. אוחנה מונה לתפקיד לזמן מוגבל מאוד ותפקידו לנהל את המשרד עליו הוא אמון ולשמור על הקיים, ולא לעשות שינויים מרחיקי לכת או להוציא לפועל תוכניות אסטרטגיות משמעותיות״.

ד"ר גל אלון, מומחה לממשל וחברה, אומר בתגובה להחלטת בג"ץ: "אין החלטה נכונה מזו. המינהל הציבורי אינו בובת משחקים - הוא של כולנו. שר בממשלת מעבר, לא מימין ולא משמאל, לא יכול לעשות ככל העולה על רוחו במשרד. הדבר העצוב הוא שבמקום ששומרי הסף בנציבות שירות המדינה ובלשכת היועץ המשפטי לממשלה יעשו את עבודתם, בג"ץ עושה זאת. הבוקר אפשר לנשום לרווחה: יש שופטים בירושלים, והם הגנו על כולנו מפני מהלך פוליטי ששוחק עוד יותר את המינהל הציבורי".

במחנה הדמוקרטי אומרים: "בג"ץ שומר בכל כוחו על הדמוקרטיה הישראלית - אך כוחו לא יעמוד לו מול חוקי ההתגברות שממשלת נתניהו הבאה מכינה לנו, אם ייבחר. ממשלת המעבר של נתניהו, כמו כל מורשתו, מוכיחה שהנושא היחידי שמעניין אותו הוא חסינותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker