חבר ליכוד? אין בעיה: כך אושר מינויו של אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים

מכיר שנים את השר אוחנה? "אין זיקה אישית" ■ אין לו ניסיון ניהולי בתחום העיסוק של משרד המשפטים? "היה מנכ"ל וסמנכ"ל של חברות עסקיות" ■ חבר ליכוד? "אין זיקה פוליטית לממשלה"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אופיר כהן
אופיר כהןצילום: גיא קרן

שר המשפטים, אמיר אוחנה, הודיע הבוקר (א') כי ועדת המינויים בנציבות שירות המדינה אישרה פה אחד את המינוי של עו"ד אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים, במקום אמי פלמור. רק לאחר שבג"ץ הקפיא הערב את המינוי, החלטת הוועדה נחשפה.

הוועדה שהתכנסה ביום שני בשבוע שעבר, הורכבה מנציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, פרופ' דב גולדברגר וליאורה סלעי.

מנוסח החלטה הוועדה עולה כי חבריה התחבטו בשאלה האם לכהן יש ניסיון מתאים לתפקיד הספציפי של ניהול משרד המשפטים:

אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר, ואמיר אוחנה, שר המשפטים, באירוע הפרידה מפלמור
אמי פלמור ואמיר אוחנה צילום: אמיל סלמן

"הוועדה התלבטה רבות האם יש למועמד את הניסיון המקצועי והניהולי הדרוש, מעבר לתנאי הכשירות הפורמליים לצורך כהונה כמנהל משרד המשפטים", נכתב. "לעניין זה הוועדה נתנה את דעתה על כך שהניסיון העומד למועמד אינו בתחום עיסוקו המקורי של המשרד ואינו בסדר גודל הדומה לפעילות ומורכבות משרד המשפטים כמו כן גם לעובדה שהמועמד נעדר ניסיון קודם בתחומי הפעילות של המגזר הציבורי". 

איך פתרה הוועדה את הספק שעולה מהדברים האלה, בדבר ניסיונו של כהן? 

"הוועדה קיימה שיחה עם הבעלים של חברת 'אשד ניהול נכסים' בה כיהן כהן כמנכ"ל ועמדה על ניסיונו הניהולי של כהן ויכולותיו האישיות. בנוסף קיימה הוועדה שיחה עם ד"ר גיא רוטקופף שכיהן כמנכ"ל משרד המשפטים בעבר במסגרתה נבחנו מאפייני התפקיד לאור אופיו הייחודי של המשרד ואתגרי הניהול בתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים".

עוד צוין בהחלטה כי "המועמד שימש כבעלים, מנכ"ל וסמנכ"ל של חברות פרטיות בתחום העסקי שמונות עשרות עובדים. בנוסף, למועמד ניסיון פיקודי כתוצאה משירות המילואים שלו, שבו שימוש כמפקד נפה בפיקוד העורף. בעקבות כך, סברה הוועדה כי המועמד עומד בדרישה לניסיון בתפקידים בכירים בשירות הציבורי או בתאגיד בעל היקף עסקים או פעילות משמעותית".

וכיצד התייחסה הוועדה לעובדה שכהן מכיר את אוחנה מתקופת לימודיהם, וכן לחברותו של המנכ"ל המיועד בליכוד? "עצם חברותו של המועמד בתנועת הליכוד אינה עולה לכדי זיקה פוליטית לשר משרי הממשלה", נכתב. "על פי ההבהרות שקיבלנו מהמועמד (אופיר כהן) הזיקה האישית לשר אינה נמצאת ברף הגבוה, אלא מתבססת על היכרות ארוכת שנים ומפגשים שהתקיימו לאור פעילות במסגרת התפקידים שמילאו המועמד והשר".

לאחר ששקלה את אופי הניהול הדרוש במשרד וכן את ניסיונו של כהן והממלצות שקיבלה עליו, החליטה הוועדה כאמור לאשר את המינוי פה אחד. אם בג"ץ לא ימנע את המינוי, השלב הבא הוא אישור על ידי הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker