עתירה לבג"ץ: הבנקים מעבירים לחו"ל מידע על חשבונות זרים בלי מדיניות ברורה

בעתירה נטען כי כל בנק נוהג אחרת בנוגע לחובת העברת המידע, וחלקם אף חוסמים חשבונות של לקוחות זרים שלא כדין ■ העותרים, שני אזרחים צרפתיים וחברה לייעוץ מס לעולים חדשים, מבקשים שבנק ישראל יקבע ויפרסם מדיניות אחידה ונהלים מחייבים

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנק ישראל
בנק ישראלצילום: תומר אפלבאום

עתירה שהוגשה היום (שני) לבג"ץ מבקשת מבנק ישראל לקבוע עבור הבנקים כללים אחידים ומדיניות סדורה להעברת מידע על חשבונות של אזרחים זרים למדינות בחו"ל.

העותרים - שני אזרחים צרפתיים בשנות ה-80 לחייהם המתגוררים בישראל, וחברה העוסקת בייעוץ מס בעיקר לעולים חדשים מצרפת - אינם תוקפים בעתירה את החוקיות של התקנות שמחייבות גופים פיננסיים בארץ להעביר מידע למדינות זרות על החשבונות שמנהלים אזרחיהן בישראל (תקנות CRS), אלא מבקשים כי בנק ישראל יקבע כללים ונהלים מסודרים, ברורים ואחידים בנוגע למידע שיימסר. זאת על מנת להגן על הלקוחות ועל פרטיותם.

אחרי עיכובים רבים, בתחילת השנה אושרו תקנות CRS, המאפשרות את הצטרפותה של ישראל למערכת הבינלאומית של העברת מידע אוטומטית בין מדינות על חשבונות פיננסיים של תושבי חוץ. התקנות משפיעות על מי שהם תושבים במדינות זרות על פי דיני המס שלהן, ומחזיקים חשבונות בישראל; וגם על תושבי ישראל המחזיקים חשבונות בחו"ל. לדוגמה, אם אדם שהוא תושב צרפת לצורכי מס מחזיק חשבון בנק בישראל, ישראל תדווח על כך מעתה לצרפת באופן אוטומטי - ללא צורך בבקשה מצד הצרפתים. המידע שיתקבל עשוי להביא לפתיחה בחקירה, אם יתעורר חשד להפרת חוק.

בעתירה, שהגישו עורכי הדין אילון עישר ושרית שהרבני ממשרד סימון, עישר דסקל ושות', ועו"ד אורלי טל, נטען כי אין מדיניות ברורה של בנק ישראל בנוגע ליישום החובות המוטלות על הבנקים בהקשר של העברות המידע. העותרים מבקשים כי הבנקים, בעצמם או באמצעות בנק ישראל, יקבעו כללים אחידים וברורים ונהלים ליישום החובות, ויפרסמו אותם לציבור בשפות שונות. אם לא יעשו זאת, הם מבקשים שהבנקים ימשכו את הדיווחים שהועברו עד כה לרשות המסים הישראלית (שמשמשת צינור להעברת המידע) - ויגנזו אותם.

בעתירה נטען כי כל אחד מהבנקים נוקט גישה שונה לצורך יישום תקנות הדיווח, ולעתים יישומן משתנה בין סניפים שונים של אותו הבנק. כמו כן נטען בין השאר כי הבנקים חוסמים חשבונות של לקוחות לפי ראות עיניהם, על אף שזהו אקט קיצוני ובלי שניתנה לכך הרשאה בתקנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker