המייסדים מכרו את החברה במאות מיליוני דולרים - והמוח מאחוריה נותר עם סכום זעום

בית המשפט קבע כי מייסדי סייברה, נתי דוידי ואורי אלטר, ניצלו את חוסר ניסיונו או מצוקתו של שותפם, משה בן אבו, שוויתר כמעט על כל אחזקותיו לפני מכירת החברה לפאלו אלטו ■ הם קיבלו מהמכירה 28 מיליון דולר כל אחד - והוא נותר עם 1.3 מיליון דולר בלבד

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי סייברה
משרדי סייברהצילום: מוטי מילרוד

במארס 2014 נמכרה חברת הסייבר הישראלית סייברה (Cyvera) לחברת פאלו אלטו תמורת כ-220 מיליון דולר, ושני המייסדים - נתי דוידי ואורי אלטר - שילשלו לכיסם 28 מיליון דולר כל אחד. פסק דין שניתן בשבוע שעבר הביא לסיומו (בכפוף לאפשרות ערעור לעליון) סכסוך בין משה בן אבו, שתבע את שותפיו לשעבר דוידי ואלטר לאחר שוויתר לפני המכירה על רוב מניותיו ללא תמורה.

השופט מגן אלטוביה מבית המשפט המחוזי תל אביב קבע כי דוידי ואלטר עשקו את בן אבו שהיה המוח מאחורי הטכנולוגיה של החברה, ולכן הם יחזירו לו סכום שמוערך במיליוני דולרים, בנוסף להוצאות משפט של 170 אלף שקל. 

אורי אלטר
אורי אלטרצילום: אפרת קופר

דוידי ואלטר ייסדו את החברה ב-2011 ובסמוך לכך צרפו את בן אבו, שהיה אז בן 26, תוך הסכמה על חלוקה שווה של הון המניות - כך שכל אחד החזיק במיליון מניות. עם זאת, בתחילת 2013 חתם בן אבו על מסמך שבו הוא מוותר על כשני שליש ממניות החברה שבבעלותו, וביוני 2013 ויתר כמעט על כל היתרה, למעט 45 אלף מניות שמכר במסגרת עסקת מכירת החברה לפאלו אלטו.

לפי כתב התביעה שהגיש בן אבו בטענה לנישול, בעת המכירה לפאלו אלטו הוא קיבל 1.3 מיליון דולר, בעוד הנתבעים קיבלו כ-28 מיליון דולר כל אחד.

נתי דוידי
נתי דוידיצילום: אפרת קופר

בן אבו טען כי מכירת המניות שלו היתה מזימה שנעשתה במהלך מתואם ותוך הסתרה של עובדות. השופט אלטוביה קיבל את טענתו של בן אבו כי הוא המוח מאחורי הטכנולוגיה של החברה, והוא גויס לחברה כשותף בשל הטכנולוגיה שפיתח עוד לפני שפגש אותם. השופט קבע כי בהחתמתו של בן אבו על מסמכי הוויתור,  כשהוא מעביר את מניותיו לחברה בתנאים גרועים במידה בלתי סבירה מהמקובל, ניצלו דוידי ואלטר את חוסר ניסיונו או תמימותו או מצוקתו בזמן שהם היו הנהנים העיקריים מכך שמניותיו עברו לחברה מבלי שנדרשו לתת תמורה בכך.

לדברי אלטוביה, גם אם הם הנתבעים סברו כי אין אפשרות שבן אבו ימשיך להיות בעל מניות בחברה בשל קשיים אישיים שלו או בשל אופן עבודתו והתנהלותו, הדרך המקובלת והסבירה היתה לרכוש אותו החוצה מהחברה בתמורה הוגנת. העובדה שזה לא קרה - תומכת בכך שבן אבו היה חסר ניסיון או הבנה ביחסים בין בעלי המניות.

לסיכום, השופט קיבל את התביעה וחייב את דוידי ואלטר להעביר לבן אבו את התוספת שכל אחד מהם קיבל בעקבות הוויתור של בן אבו על חלקו. לפי כתב התביעה מדובר בסכום של מיליוני דולרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker