חצי מיליארד שקל במרמה: כתב אישום נגד גבי מגנזי ובכירי החברות הקבלניות

כתב האישום שהגישה פרקליטות מיסוי וכלכלה ביחד עם רשות התחרות מייחס לאיש העסקים גבי מגנזי ו-17 נאשמים נוספים, בהם גם מנכ"ל דניה סיבוס רונן גינזבורג, עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, עבירות מס בהיקפים גבוהים ועוד

גור מגידו
גור מגידו
גבי מגנזי
גבי מגנזיצילום: עופר וקנין
גור מגידו
גור מגידו

כתב אישום הוגש הבוקר (ד') לבית המשפט המחוזי מרכז נגד הקבלן גבי מגנזי ו-17 נאשמים נוספים בשורת פרשות של מרמה ותיאום מכרזים במכרזים של מספר רשויות מקומיות. בין הנאשמים מנכ"ל חברת דניה סיבוס, רונן גינזבורג, וחברת דניה סיבוס עצמה, ועוד שורה של חברות קבלניות וגורמים בכירים בהן.

צילום: עופר וקנין

לנאשמים מיוחסות עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, צד להסדר כובל בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס.

חלקו הראשון של כתב האישום עוסק בדרך שבה קיבלה קבוצת החברות של מגנזי את הרישיון הקבלני שלה. על מנת להשיגו, טוענת הפרקליטות כי מגנזי חבר למהנדס אזרחי בשם גיל שולדנפריי, שנרשם באופן כוזב כבעלי חברה בשליטת מגנזי. לרשויות הוצג לפי האישום אף מצג שקרי שלפיו שולדנפריי הוא המהנדס המפקח מטעם החברה על הפרויקטים, אף שלא עסק בכך בפועל. רישיון שכזה הוא תנאי סף להתמודדות במכרזי תשתיות של רשויות מקומיות.

באמצעות הרישיון ניגשה החברה של מגנזי לעשרות מכרזים של החברות הכלכליות של מודיעין, אשקלון, רמת גן, ירושלים, שוהם ומרכז השלטון המקומי, וכן למכרזים של המועצה האזורית מטה יהודה, עיריית נתיבות, ותאגידי המים מי אביבים ומי לוד. סך הכל, זכה מגנזי לפי האישום במכרזים בסך חצי מיליארד שקל, במרמה, על בסיס הרישום הכוזב.

קרטל עם דניה סיבוס

החלק השני של כתב האישום, עוסק בקרטל שניהל לכאורה מגנזי בקשר לשלושה מכרזים שערכו החברה הכלכלית שוהם ותאגידי המים מי חדרה ופלגי השרון.

המכרז בשוהם נערך ב-2011 ועסק בעבודות תשתית באזור התעשייה הצמוד לעיר. במכרז תיאמו לכאורה גינזבורג ומגנזי - יחד עם דוד אולניק, בעלי חברת אולניק תשתיות, ניר מליחי, מנכ"ל רולידור, ומיכאל בראשי, מנכ"ל חברת התשתיות זלמן בראשי - את המחירים שתגיש כל חברה במכרז בהתאם לסיכום בין הנאשמים. בסופו של דבר זכתה חברת זלמן בראשי במכרז, והעסיקה את חברת מגנזי כקבלנית משנה שלה בעבודות.

נאשמת נוספת בתיק היא לילך הירש, שכיהנה כמזכירת החברה הכלכלית שוהם. לפי האישום, הירש היתה מצויה בקשר רומנטי עם מגנזי, ולבקשתו סייעה לחברת זלמן בראשי להיכנס למכרז לאחר מועד סגירתו. זאת, תוך זיוף התאריך על החשבונית שהונפקה לחברת בראשי עם רכישת חוברת המכרז.

באישום הנוגע לחברת מי חדרה, נאשם מגנזי בתיאום הצעה שהגיש במכרז שנערך ב-2015, עם גורם בלתי ידוע בחברת התשתיות משה בוצ'ן, שהביא לבחירת שתי החברות כנותנות שירותים של מי חדרה. הפרשה הזו, נקשרת לפרשת רונאל פישר, עורך שייצג את בעלי החברה זוהר בוצ'ן בחקירתו, ונאשם במתן שוחד שיטתי בתמורה למידע שהודלף לו מתוך המשטרה.

בכתב האישום שהוגש נגד פישר נטען בתחילה כי פישר מסר לבוצ'ן מידע מוקדם על חקירתו, אותו קיבל מקצין היאל"כ ערן מלכה, שהורשע בפרשה בקבלת שוחד ונדון לשבע שנות מאסר. התיק נגד פישר עדיין מתנהל, אך האישום בוטל לפני מספר חודשים על ידי שופט המחוזי בירושלים משה סובל, לבקשתו של פישר, על רקע העובדה שמלכה עצמו לא הואשם בחלק זה של הפרשה.

פרשת פלגי השרון, עוסקת בעבודות תשתית בעיר טייבה. לטענת הפרקליטות, מגנזי תיאם עם אברהם יקואל שהיה אז בעלי חברת י.ע.ז. לבנייה ולפיקוח, את המחירים שיגישו החברות במכרז, תוך סיכום כי מגנזי יזכה במכרז וי.ע.ז תשמש קבלן המשנה שלו – כפי שאכן קרה בסופו של דבר.

עוד נאשם מגנזי בעבירות מס והלבנת הון, בגין מכירת בטון במזומן במיליוני שקלים, תוך הפקת חשבוניות עם סכומים שלא הלמו את סכומי העסקות האמיתיים.

מחברת דניה סיבוס נמסר בתגובה: "צר לנו על כך שהמדינה בחרה להגיש כתב אישום מופרך על מכרז שמעולם לא תואם, שהחברה כלל לא זכתה בו ושהתרחש לפני כמעט עשור. התנהלות הרשות לתחרות בכל הקשור בעניין זה חמורה במיוחד לאור העובדה כי החזיקה בידיה חומרי חקירה במשך ארבע וחצי שנים עד שהחליטה להזמין את אנשי דניה סיבוס למסור את עדותם בעניין, ובכך פגעה קשות ביכולתם של הנחקרים והעדים לשחזר אירועים באופן מהימן, וגרמה לנזק חמור ביכולתם להתגונן מול הטענות ההזויות.

"כל מי שהדמוקרטיה היא נר לרגליו חייב לחוש באי-נוחות נוכח התנהלות פוגענית זו של אחת מהרשויות המשפיעות במדינה, ונוכח רמיסה כה גסה של זכויותיו של אדם וחברה להליך הוגן, נקי כפיים ומהימן.

"דניה סיבוס משוכנעת כי לא נפל פגם בהתנהלותה ובהתנהלותם של מנהליה במכרז המדובר והיא עומדת מאחוריהם. החברה ומנהליה ידאגו להציג את הדברים כהווייתם בבית המשפט".

דוברת דניה סיבוס מסרה בתגובה לשאלת TheMarker כי אין בכוונת החברה לנקוט בצעדים כלשהם כנגד המנכ"ל גינזבורג בעקבות הגשת כתב האישום. לדבריה, אין חובה לעשות כן משום שמדובר בחברה פרטית. לטענתה, הדבר גם לא יפגע בסיכוייה של החברה לזכות במכרזים בעתיד.

את כתב האישום הגישו עוה"ד אורי פרייסמן, צחי הבדלי ולנא עואדיה מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) יחד עם עו"ד עדי גנוט מרשות התחרות.

ב"כ של שולדנפריי, עוה״ד נתי שמחוני ומיכה פטמן מסרו בתגובה: "צר לנו על החלטת הפרקליטות שלא לקבל את עתירתנו בשימוע, ולסגור את התיק כנגד מרשנו. סברנו ועודנו סבורים כי מר שולדנפריי לא עבר כל עבירה ואין כל הצדקה להעמידו לדין. יחד עם זאת, אנו חדורי אמונה כי בסופו של יום, תתברר חפותו בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ