אדם קנה מחסן בדיזנגוף והשכנים חסמו לו את הגישה - השופט קיבל החלטה מפתיעה

בית המשפט קבע כי אין דרך חלופית למחסן הכלוא, ולכן בעליו יקבל זכות מעבר דרך החצר של השכנים ■ השופט ציין כי ניתן להגביל את הפגיעה בפרטיות, ותחם את שעות המעבר

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיזינגוף 140, תל אביב
דיזינגוף 140, תל אביבצילום: גוגל סטריט ויו

אדם שקנה מחסן בחצר של בית ובעלי החצר מנעו ממנו גישה לנכס, יהיה זכאי לקבלת גישה אליו במהלך רוב שעות היום – כך קבע באחרונה בית המשפט המחוזי בתל אביב. 

גיא דביר הוא בעליו של מחסן, ששטחו 9.25 מ"ר, בקומת המרתף בבניין ישן בן שלוש קומות ברחוב דיזנגוף 140 בתל אביב. לדביר יש אמנם בעלות על המחסן, אך כיום הוא אינו בשימוש מכיוון שלדביר אין אליו גישה. הסיבה לכך היא שבני זוג, שלהם זכויות בשטחים בקומת המרתף, אינם מסכימים שדביר ייכנס למחסן דרך שביל החצר שבבעלותם. זאת, כאשר בשביל זה הותקן השער לחצר, ולא ניתן להיכנס למחסן דרך מדרגות הבית המשותף. 

דביר עתר לבית המשפט המחוזי בתל אביב בתביעה להצהיר שהוא זכאי למעבר למחסן מהחצר הצמודה שבבעלות בני הזוג. הוא טען כי הוא מפעיל עסק למחשבים וזקוק למחסן לטובת אחסון והוצאת ציוד. מנגד, בני הזוג טענו כי הכניסה דרך החצר שלהם תפגע בפרטיות, שכן בתם מנהלת ביחידות שבבעלותם חנות וסטודיו לריקוד.

השופט יהושע גייפמן קבע כי לפי התשתית העובדתית שהובאה לפניו ניתן לקבוע שאין דרך חלופית למחסן הכלוא, ולכן נוצר כורח מוחלט לתת זכות מעבר למחסן דרך החצר. הוא פסל הצעות אחרות כמו מעבר דרך הבניין ברחוב דיזנגוף 142 או הרחבת המדרגות לכיוון קומת המרתף – וקבע כי הן אינן ישימות.

השופט ציין כי אי אפשר להתעלם מכך שלדיירי הבית המשותף יש זכות מעבר דרך החצר למוני המים, לבלוני הגז ופתחי הביוב, כמו גם לחברת הגז ותאגיד המים – וגם במקרה של דביר אפשר לתת הוראות שיגבילו את הפגיעה בפרטיות במימוש זכות המעבר. 

השופט הזכיר את העובדה שדביר היה מודע לבעייתיות הגישה בעת שרכש את המחסן, והדבר הובא בחשבון בקביעת סכום המכר. הוא קבע כי ניתן לצמצם את שעות המעבר כך שהזכות תחול בימים א'-ה' בין השעות 19:00-8:00, למעט 16:00-14:00. ביום שישי וערבי חג שעות המעבר יהיו בין השעות 14:00-8:00. בני הזוג חויבו בהוצאות של 20 אלף שקל. 

את דביר ייצגו עורכי הדין זיו סימון ורוית דסקל ממשרד עו"ד סימון, עישר דסקל ושות'. את בני הזוג ייצג עורך דין ישעיה ירון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker