בית המשפט נתן אור ירוק לשלילת רישיונה של תיקון עולם

צחי כהן, בעל השליטה בחברת הקנאביס תיקון עולם, הפסיד בעתירה שהגיש נגד משרד הבריאות והמשטרה, במטרה לקבל צו מינהלי שיאפשר לו להמשיך לעסוק בתחום. תיקון עולם: "שוקלים את צעדינו, לרבות ערעור לבית המשפט העליון"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 קנאביס רפואי
קנאביס רפואיצילום: אייל טואג

בעל השליטה בחברת הקנאביס תיקון עולם, צחי כהן, הפסיד בבית המשפט למשרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי (היק"ר). כעת נראה כי כהן, ששווה רבע מיליארד שקל בזכות עסקי הקנאביס שלו, לא יוכל יותר לעסוק בתחום בישראל.

השופט אלי אברבנאל מבית המשפט המחוזי לעניינים מינהליים בירושלים דחה היום (א') את בקשתם של כהן והחברות בבעלותו, תיקון עולם וכפר יהושע (שהוקמה לצורך ההסדרה החדשה) לקבל רישיון פעילות בתחום הקנאביס הרפואי בישראל. המשטרה לא העניקה לכהן והחברה תחת שליטתו אישור עקב מידע שלפיו השתמש בסמים ומידע שלפיו הוא נמצא בקשר עם ארגוני פשיעה. המידע שנמסר לבית המשפט בנושא זה נותר חסוי, ולא נחשף בפני כהן ועורכי דינו.

מפסק הדין עולה כי למשרד הבריאות קיימת סמכות לשלול את רישיונה של תיקון עולם. החברה נתנה בעבר שירות ל-15 אלף לקוחות בישראל, שילמה לקופת המדינה מסים בסכום של כ-200 מיליון שקל ב-2018-2017, והשקיעה בחברת כפר יהושע 20 מיליון שקל.

יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאותצילום: אייל טואג

השופט קבע בפסק הדין כי "המדיניות החדשה של היק"ר והמשטרה מחייבת התמודדות עם החשש מזליגתו של הסם לשימוש שאינו רפואי וממעורבותם של גורמים עבריינים בתחום רגיש זה. במתן רישיון לייצור קנאביס רפואי, על היק"ר ומשטרת ישראל להביא בחשבון טעמים של שלום הציבור וביטחונו, לרבות בשל עברו הפלילי או בשל טעמים הנוגעים למהימנותו של המבקש. בבחינת כשירותו של כהן רשאים היק"ר ומשטרת ישראל להביא בחשבון ראיות מנהליות ובהן מידע מודיעני שנאסף על ידי משטרת ישראל".

השופט הוסיף: "לאחר עיון במידע החסוי ובשים לב לשאלות השנויות במחלוקת הגעתי למסקנה כי יש להסתמך בהליך זה על המידע האמור, וכי יש להותירו חסוי מפני העותרים בשל החשש לפגיעה במקורות מודיעינים ובעבודה של המשטרה. החלטה בדבר פסילת העותרים מקבלת רישיון לעיסוק בקנאביס רפואי פוגעת פגיעה ממשית בחופש הקניין ובחופש העיסוק שלהם. בנוסף, קבלת ההחלטה על בסיס מידע משטרתי שפרטיו נותרים חסויים מפני העותרים - מכבידה על יכולתם להתמודד עם האמור ופוגעת פגיעה ממשית בזכות הטיעון שלהם. עם זאת, זכות העיון אינה מוחלטת, ולעתים נדרש לאזן בינה לבין אינטרסים אחרים".

השופט אלי אברבאנלצילום: אמיל סלמן

השופט: "אפשר לצמצם את הפגיעה על ידי מכירת תיקון עולם"

השופט קיבל את טענת תיקון עולם וכהן שהחלטתו החדשה של היק"ר היא ביטול של הרישיון הקודם, אך קבע: "המידע המודיעיני שהתקבל אחרי מארס 2018 הוא שהצדיק את השינוי בעמדתם של היק"ר ומשטרת ישראל בנוגע לבקשת הרישיון. בנסיבות אלה היו היק"ר ומשטרת ישראל רשאים להימנע מחידושו של הרישיון אילו הוגשה בקשה כזאת, ואף לבטל רישיון קיים".

לגבי מתווה הנאמנות העיוורת שאליו דרש כהן להעביר את המניות, קבע השופט כי "אין בו כדי לסגור פרצות ולהבטיח כי כהן יימנע מהפעלת השפעתו על עובדיהן של חברות אלה בדרך בלתי פורמלית, בעצמו באמצעות אחרים". לפי אברבנאל, "ניתן לצמצם את הפגיעה בכהן על ידי מכירת תיקון עולם וכפר יהושע לצד שלישי" - מכירה שלפי כתבי בית המשפט, כהן מסרב לבצע.

תגובת תיקון עולם: "קיבלנו את פסק הדין, אנו לומדים אותו יחד עם עו״ד רועי בלכר, ממשרד קריסיפין, רובנשטיין בלכר ושות׳ ושוקלים את צעדינו, לרבות ערעור לבית המשפט העליון. החברה תמשיך לספק למטופליה את מוצריה, כל עוד משרד הבריאות יתיר זאת. חברת תיקון עולם תמשיך להיאבק כדי להמשיך את פעילותה בארץ שהביאה מזור לעשרות אלפי חולים במשך למעלה מעשור ואשר במעשיה, הצמיחה ענף חקלאי ותעשייתי שלם בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker