אפרת נוימן

בית משפט השלום בראשון לציון קיבל בשבוע שעבר את הערעור של חברת התקשורת סלקום, וקבע כי הרשות להגנת הצרכן תשיב לה קנס של 3.4 מיליון שקל. הרשות הטילה על סלקום את העיצום הכספי לפני שנה. לפי ההחלטה, הרשות תחויב גם בתשלום הוצאות משפט של 20 אלף שקל. השופט רפי ארניה קבע כי החלטת הרשות ניתנה בחוסר סבירות שמביאה לכך שהיא תתבטל.

הקנס הוטל על סלקום לאחר שגבתה דמי שימוש חודשיים מלאים מצרכנים שביקשו להתנתק ממנה, ולא לפי מספר הימים בפועל שבו היו מחוברים. הרשות להגנת הצרכן טענה כי שיטת החיוב היא הפרה של הוראות חוק הגנת הצרכן, וכי על כך התקבלו 85 תלונות בשנים 2016-2015. בתחילת 2017 תיקן משרד התקשורת את רישיונות חברות הסלולר כך שהן חויבו לגבות תשלום יחסי בהתאם לתקופת הזמן או השימושים בפועל.

השופט ארניה קבע כי נקודת המוצא היא שסלקום הפרה באותה העת את ההוראות שבחוק  (זאת בהתאם לפסיקה סופית של בית המשפט המחוזי בשאלה דומה בתיק אחר), אך הוא מצא כי ההחלטה על הטלת הקנס - שהוא כלי עוצמתי שנתון לשיקול הדעת של הרשות - אינה סבירה.

ארניה נימק זאת משתי סיבות. האחת, מכיוון שבמועד הגשת התלונות היתה קיימת אפשרות של מחלוקת כנה בציבור בדבר פרשנות ההוראות, ומחלוקת זו חייבה לכל הפחות לפנות לייעוץ משפטי ברשות. הסיבה השנייה היא שההחלטה על הקנס ניתנה באיחור משמעותי.  

בנובמבר 2016 שלחה הרשות לסלקום הודעה על כוונה להטיל עליה קנס. תשובתה של סלקום התקבלה בפברואר 2017 וההחלטה על הקנס ניתנה באוגוסט 2018. ארניה קבע כי פרק הזמן שחלף מאז שסלקום הגיבה להודעה על כוונת החיוב ועד למועד ההחלטה - 18 חודשים - נגוע בשיהוי רב; הן סובייקטיבי, בהתייחס להנחיות היועמ"ש, והן אובייקטיבי, בלי שניתן הסבר לעיכוב.

הרשות להגנת הצרכן יוצגה על ידי עו"ד אלעד אסרף מפרקליטות מחוז מרכז (אזרחי). את סלקום ייצגו עורכי הדין רות לובן ורועי ששון ממשרד יגאל ארנון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker