"ההלכה מאפשרת": האם הרבנות תעניק תעודות כשרות למסעדות שפועלות בשבת?

בדיון שקיימה הרבנות הראשית בשאלה זו נשמעו קולות חיוביים בעד המהלך ■ ואולם לאחר פנייה לרבנות התשובה כבר היתה הפוכה לחלוטין ■ עופר ברקוביץ': "ניתן לקדם הענקת תעודות כשרות לבתי עסק הפתוחים בשבת על פי כללי ההלכה" ■ בג"ץ יכריע בנושא

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תעודת כשרות בעסקי מזון
תעודת כשרות בעסקי מזוןצילום: אייל טואג

האם הרבנות הראשית שוקלת ברצינות להעניק תעודת כשרות לעסקים שפועלים גם בשבת? בדיון שנערך ברבנות בעניין הענקת תעודת כשרות למסעדה שפועלת בשבת נשמעו קולות חיוביים בעד המהלך. ואולם לאחר פניית TheMarker לרבנות התשובה כבר היתה הפוכה לחלוטין.

ביוני פורסם ב-TheMarker כי יהונתן ודעי, הבעלים של מסעדת באב אל ימן הפועלת בשכונת רחביה בירושלים, עתר לבג"ץ נגד הרבנות הראשית לישראל בבקשה לקבל תעודת כשרות למסעדה שלו הפועלת גם בשבת.

ודעי, שיוצג על ידי עו"ד אלעד לוביץ מתנועת נאמני תורה ועבודה, טען כי כפי שהרבנות מעניקה תעודות כשרות למלונות שמגישים אוכל בשבתות, כך גם למסעדה שלו מגיע לקבל תעודת כשרות מטעם הרבנות.

לפני שעתר לבג"ץ, הגיש ודעי ערר לרבנות הראשית על החלטתה שלא להעניק לו תעודת כשרות, אולם הערר, שהוגש בפברואר, לא זכה למענה מצד הרבנות - והוא החליט לעתור לבג"ץ.

ל-TheMarker נודע כי לפני כמה שבועות - ובאופן מפתיע למדי - זומן ודעי על ידי הרבנות הראשית לדיון בערר בנוגע לתעודת הכשרות. את הערר מטעם הרבנות ניהל הרב יצחק רלב"ג, חבר מועצת הרבנות הראשית ומי שאמון מטעמה על נושא הכשרות.

משרדי הרבנות הראשית
משרדי הרבנות הראשיתצילום: ליאור מזרחי

לדברי עו"ד לוביץ, "במהלך הדיון בערר לא התקבלה החלטה אם להעניק לוודעי תעודת כשרות מטעם הרבנות, אך נראה היה כי הכיוון הוא חיובי וכי הרבנות שוקלת ברצינות לאפשר לו לפתוח בשבת את המסעדה ולקבל תעודת כשרות. בדיון נידונו אפשרויות לגבי מגבלות ותנאים שיחולו על בית העסק הפתוח בשבת, כגון קבלת תשלום רק לפני כניסת שבת ולא לאחר השבת".

לוביץ פירט כי האפשרויות שהועלו בערר מטעם הרבנות, כדי שוודעי יוכל לקבל תעודת כשרות, הן דאגה מצדו של ודעי למלון עבור המשגיח שיוכל לישון בו בשבת. תנאי נוסף שעלה בדיון מצד הרבנות הוא כי ודעי ימסור למשגיח מפתח למסעדה גם מחוץ לשעות פעילות המסעדה, וזאת כדי לוודא שהמשגיח יוכל לפקח על הנעשה במסעדה.

ואולם כאשר פנינו לרבנות נענינו כי נערך דיון בנושא וכי המגמה של הרבנות היא לא לאפשר למסעדות המחזיקות בתעודות הכשר לפעול בשבת. כך או אחרת, לפי המסתמן לא נצליח לקבל תשובה ברורה לסוגיה הזאת לפני הדיון שצפוי להתקיים בבג"ץ רק בינואר הקרוב.

בתי מלון כן ומסעדות לא?

בתוך כך, יו"ר האופוזיציה בעיריית ירושלים, עופר ברקוביץ' (התעוררות) הודיע כי יעלה מחר (ה') לדיון במועצת העיר הצעה לסדר שלפיה עיריית ירושלים תקרא למועצה הדתית בעיר לבחון בחיוב הענקת תעודות כשרות לבתי עסק הפועלים בצורה זהה לבתי מלון, ללא כל שינוי ותוך שמירת שבת כהלכתה, גם בסופי שבוע.

עופר ברקוביץ' (במרכז)
עופר ברקוביץ' (במרכז)צילום: אוליבייה פיטוסי

בדברי ההצעה לסדר היום נכתב כי "הרבנות הראשית מעניקה תעודות כשרות למלונות הפועלים תחת השגחתם. במודל דומה, וללא כל שינוי מבחינה הלכתית, ניתן לקדם הענקת תעודות כשרות לבתי עסק הפתוחים בשבת, אך פועלים על פי כללי ההלכה, באמצעות פלטות לחימום, עובדים לא יהודים, ובאמצעות תשלום מוקדם או מאוחר, ולאפשר פעילות משמעותית יותר בעיר בשבתות, הן עבור כאלה שאין להם משפחה ואין להם היכן לסעוד ארוחות שבת, והן עבור אלה הרוצים להיפגש יחד, חילונים ודתיים".

ברקוביץ' אמר ל-TheMarker כי "מירושלים חייבת לצאת בשורה של סולידריות וחיבור בין חלקי החברה והגוונים השונים בה. חיבור חילונים ודתיים בשבת במודל שאנחנו מציעים הוא בשורה של ממש. הדבר ייתן מענה גם לרבים שאין להם משפחה ורוצים חוויה חברתית בשבת. צריך לומר, אנחנו מקפידים שלא לסטות במאומה ממודל הפעולה המאושר לבתי מלון, ומרחיבים אותו לבתי עסק קטנים. הרבנות צריכה לפעול יחד אתנו כי מבחינה הלכתית אין שום הבדל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker