פשרה בתביעה ייצוגית: 2,450 כרטיסים להצגות יחולקו לאנשים עם מוגבלויות

התביעה הוגשה על ידי אדם הסובל מלקות ראייה, שניסה לקנות כרטיס להצגה וגילה כי אתרי האינטרנט של הבימה ותיאטרון הצפון לא הונגשו ■ במסגרת הפשרה יונגשו אתרי האינטרנט בתוך 90 יום

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיאטרון הבימה
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

בפברואר 2018 נכנס יצחק ארביב, אדם הסובל מלקות ראייה לאתר האינטרנט של תיאטרון הבימה ותיאטרון הצפון, וניסה להזמין כרטיס להצגה. ארביב לא הצליח להזמין כרטיס להצגות, מפני שקורא המסך שבו הוא משתמש לא ידע לזהות את התוכן שקודד באתרי האינטרנט של התיאטראות השונים.

ארביב החליט להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית בבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד התיאטראות, באמצעות משרד עורכי הדין אליאס בן-אריה. עילת התביעה היתה שהתיאטראות לא עמדו בחובתם לפי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ותקנותיו, ולא ביצעו התאמות נגישות לאתרי האינטרנט שלהם.

הקבוצה שבשמה הגיש ארביב את הבקשה כוללת אנשים עם מוגבלויות שסובלים מלקות ראייה ולא יכולים לגלוש באתרי האינטרנט של התיאטראות ללא ההנגשה מתאימה. הפיצוי אותו ביקש הוא 1,000 שקל בעבורו ובעבור שאר חברי הקבוצה - סך הכל 25 מיליון שקל.

התיאטראות התחייבו לבצע התאמות נגישות מלאות

בדצמבר 2018 הגיש תיאטרון הבימה תגובה לבית המשפט, וכתב כי נכון לעת הגשת הבקשה לאישור התביעה הייצוגית, התיאטרון עמל על ביצוע התאמות לאתר האינטרנט. בתיאטרון הצפון הגיבו לבית המשפט כי במועד הגשת בקשה לאישור התביעה הייצוגית אתר האינטרנט של התיאטרון היה מונגש.

למרות זאת, בבית המשפט הגיעו הצדדים להסכם פשרה, כדי למנוע הידיינות משפטית. לפי הסכם הפשרה התיאטראות יבצעו התאמות נגישות מלאות לאתר האינטרנט שלהם לפי הנדרש בחוק שוויון לאנשים עם מוגבלות, בתוך 90 יום ממועד אישור הפשרה על ידי בית המשפט.

בנוסף לכך התחייבו התיאטראות החל מהיום שבו אישר בית המשפט את הסדר הפשרה ועד ליום האחרון של החודש ה-12 שלאחר אישור הפשרה, להעמיד לרשות חברי הקבוצה 2,450 כרטיסים, שמתוכם 1,500 יוקצו על ידי הבימה ו-950 על ידי תיאטרון הצפון להצגות השונות בתיאטראות אלה. חלק מההצגות יהיו מלוות בתיאור קולי לטובת אנשים עיוורים.

לפי נתונים שנמסרו מנציבות שוויון לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, עולה כי ב-2018 הוגשו 150 תביעות ייצוגיות מכוח העילות שבחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות וב-2019 הוגשו כ-87 תביעות ייצוגיות. לפי פנקס התובענות הייצוגיות באתר "נט המשפט", בחודש האחרון הוגשו כ-74 בקשות לאישור תובענות ייצוגיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker