להמתין חמש שנים ולהביא המלצה משופט עליון: הנשיאה חיות חושפת את נוהל ועדת השתיים

ועדת השתיים, שהוקמה ב-2007, מייעצת לנשיאת העליון על מינוי שופטים בבית המשפט המחוזי ■ עד כה נוהלי הוועדה היו חסויים, ופורסמו לאחר עתירה של התנועה למשילות ודמוקרטיה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיותצילום: מארק ישראל סלם

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, פירסמה השבוע נוהל עבודה שמסדיר את עבודת ועדת השתיים, שתפקידה לייעץ לנשיאת בית המשפט העליון בבואה לקדם שופטי בית משפט שלום לכס השיפוט בבית המשפט המחוזי.

הוועדה הוקמה ב-2007 על ידי נשיאת בית המשפט העליון בדימוס השופטת דורית ביניש, אולם קיומה נחשף רק ב-2015. נוהלי הוועדה או פרוטוקולים והתכתבויות של הוועדה לא נחשפו לציבור, על אף בקשות של התנועה למשילות ודמוקרטיה לחשוף פרטים על הוועדה, ואף עתירה של התנועה לבית המשפט לעניינים מינהליים ולבית המשפט העליון בנושא.

נוהל העבודה, שפורסם במסגרת המאמצים של התנועה למשילות ודמוקרטיה, חושף כי מי שתמנה את הוועדה, שתהיה מורכבת משופט בדימוס של בית המשפט העליון ושל בית המשפט המחוזי, תהיה נשיאת בית המשפט העליון, וכי תקופת הכהונה בוועדה תהיה לארבע שנים.

לפי הנוהל, שופט שלום המעוניין להתקדם למחוזי, יכול לעשות זאת לאחר חמש שנות כהונה בבית המשפט השלום, ובצירוף פרטים אישיים והמלצה על ידי שופטי מחוזי ועליון שיכולים להמליץ עליו.

החלק החשוב והמאכזב בנוהל הוא שדיוני הוועדה יהיו חסויים לציבור והמלצותיה הסופיות ישלחו רק למועמדים, ולוועדה לבחירת שופטים וכן לנשיאי בית המשפט השלום והמחוזי שבו השופט שביקש להתקדם מכהן.

היועץ המשפטי של התנועה למשילות ודמוקרטיה ,עו"ד שמחה רוטמן, אמר כי "עצם פרסום הנוהל, למרות הפגמים שיש בו, הוא מהלך מבורך. יש לקוות שהמשך הפעילות הציבורית בעניין תוביל להפיכת ההליך לשקוף יותר - הן כלפי המועמדים והן כלפי הציבור, שזכאי לדעת כיצד ממנים את שופטי ישראל, המחזיקים בכוח כה רב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker