מצלמות המהירות חוזרות - מהיום; האם מי שצולם בשנה האחרונה יקבל דו"ח?

המשטרה הקפיאה לפני שנה את פעילות מצלמות מערכת א-3 בשל חשש לבעיית אמינות, אך בהמשך הצהירה כי נמצא שהמערכת אמינה ■ במשטרה עדיין לא גיבשו החלטה בעניין דו"חות שמתנהל בעניינם הליך משפטי

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכמונת מהירות
מכמונת מהירותצילום: תומר אפלבאום

אגף התנועה במשטרה חוזר היום (ג') להנפיק דו"חות של מצלמות המהירות של מערכת א-3. זאת לאחר שלדברי המשטרה נמצא כי המערכת אמינה ומדויקת, וניתן אישור מפרקליטות המדינה לחדש את האכיפה - ובהתאם לחזור ולהנפיק דו"חות. המצלמות יחזרו לתעד עבירות תנועה ולהנפיק דו"חות לנהגים הנוסעים במהירות החורגת מהמותר בחוק.

ביוני 2018 הורתה הפרקליטות למשטרה להפסיק לשלוח דו"חות מהירות לנהגים שצולמו במצלמות מהירות נייחות שהותקנו בשנים האחרונות ברחבי הארץ, בשל בדיקה שנעשית על רקע בעיה אפשרית באמינות המצלמות. מדובר במערך מצלמות שהצבתן החלה ב-2012, כשהיעד היה הצבת 300 מצלמות בכבישי הארץ. לאור זאת, הוקפאו ההליכים המשפטיים וגביית הקנסות המתבססת על פעולת המערכת.

באוקטובר הודיעה המשטרה כי מצלמות המהירות א-3 יחזרו לתעד עבירות תנועה ולהנפיק דו"חות מהירות, אחרי שמהנדסי הטכניון העבירו למשטרת ישראל דו"ח סיכום של ממצאי הבדיקות למערכת המצלמות שנערכו לבקשתה, ולפיו המצלמות מדויקות ומהימנות.

מאז תיעדו מצלמות המהירות עבירות, אך לא הפיקו דו"חות. כעת נמסר כי גם לא יופקו דו"חות ביחס לתקופה שמנובמבר 2018 ועד היום (עבירות שלא נשלחו לגביהן דו"חות לפני מארס 2019 ממילא התיישנו). ניצב משנה אלברט אסרף, ראש מחלקת מחקר ופיתוח באגף התנועה, אמר כי החלטה בעניין דו"חות שמתנהל בעניינם משפט עדיין לא התקבלה.

בינואר קבע נציב הביקורת על הפרקליטות, השופט בדימוס דוד רוזן, כי המשטרה שיקרה במסגרת הליך משפטי לגבי מהימנות מצלמות המהירות, והורתה להסתיר מידע מהציבור. הוא המליץ להעביר את ראש מחלקת תביעות באגף התנועה של המשטרה מתפקידה.

המשטרה טענה כי מערכת המצלמות עברה סדרת בדיקות ארוכה במעבדה בהולנד, ובעקבותיה קיבלה תו תקן רשמי של המכון. לאחר שהוגש כתב אישום נגד כ-20 נהגים שקיבלו דו"חות מהירות הם עירערו, ובמסגרת ההליך שהתנהל בבית המשפט לתעבורה, התברר כי נציגי המכון לא נכחו בניסויים שבוצעו בהולנד. המשטרה העבירה מידע זה לבית המשפט שנה וחצי אחרי שקיבלה אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker